Москва догралася

Дмитро Вовнянко
Дмитро Вовнянко

Москва таки нарвалася на серйозні проблеми. Держсекретар США Майк Помпео заявив, що США перестануть дотримуватися норм Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності (ДРСМД), якщо Росія не повернеться до виконання зобов’язань, взятих Москвою раніше. На роздуми Москві відпущено 60 діб.

Що це все означає? Відмотаємо трохи назад.

18 жовтня поточного року на засіданні міжнародного клубу «Валдай» президент Росії Владімір Путін видав свій відомий перл про те, що: «Мы – жертва агрессии. Мы как мученики попадем в рай. А они просто сдохнут». Шахідські настрої головного кремлівського «альфа-самця» дивним чином збіглися з планами США – через два дні президент Трамп заявив про намір його країни вийти з ДРСМД, позаяк Росія його систематично порушує. Чи мав президент США підстави так стверджувати?Так, мав.

Прямо напередодні заяв Путіна і Трампа прозвучала заява Генерального секретаря Північноатлантичного альянсу (НАТО) Єнса Столтенберга про те, що Москва визнала наявність у неї крилатої ракети 9М729 (вона ж SSC-8), яка за своїми параметрами якраз потрапляє під положення договору – тобто відверто порушила ДРСМД. Але не тільки в цьому справа.

З окупацією Криму Москва продовжує перетягувати туди нове й нове ракетне озброєння. За словами представників ГУР МО України, Москва уже загрожує шести країнам ЄС навіть наявністю комплексів С-400. До цього в районі Калінінграду (Кьонігсбергу) Москва на постійній основі розмістила ракетні комплекси «Іскандер». Уже зараз ці комплекси легко дістають до Берліна, Стокгольма та Копенгагена. Ракета ж SSC-8 здатна накрити всю Європу.

Але вихід з договору такого рівня, по факту, кидає світ в нову Холодну війну, заперечите ви. Чому ж США діють настільки агресивно?

Та тому, що уже існує прецедент. Москва вже дзенькнула своєю ядерною зброєю – під час окупації Криму. Тоді багато писали про те, що Росія привела в бойову готовність свої літаки-ракетоносці – а ядерна зброя завжди розміщується неподалік. Готовність застосувати ядерну зброю в разі протистояння через Крим підтверджував і сам Владімір Путін. Останнім часом у колах, наближених до Кремля, інтернет і телебалакунів стала лунати ідея висотних ядерних вибухів над територіями країн Заходу – як відповідь на режим економічних санкцій. Можна ставитися, звісно, до таких прожектів як до особистої параної конкретних альтернативно обдарованих осіб – якби не два факти.

Перший – санкції Заходу справді завдають нищівних ударів російській економіці і це визнають російські урядовці. Другий – нещодавно оті самі інтернет і телебалакуни просторікували про окупацію Криму і війну за Донбасі. Нині це все стало реальністю – тож до просторікувань російських інтернет і телебалакунів таки варто прислухатися.

Якщо зібрати все це докупи – складається вельми неприємна картинка. Москва по факту вже вийшла з Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності, і за подальшого погіршання економічної ситуації всередині Росії та бездіяльності з боку США вона здатна банально шантажувати європейські країни. Тими самими висотними вибухами. А можливо – не тільки.

Саме про це й говорив Майк Помпео, коли заявив, що Москва вже зараз має кілька батальйонів крилатих ракет SSC-8 – і явно готова до збільшення їхньої чисельності. У цих умовах вихід США з ДРСМД виглядає як цілком логічний і своєчасний. Завершився час мигдальничати – ідеться про безпеку Заходу як таку.

Що далі? Питання ДРСМД президенти Путін і Трамп мусили обговорити в Буенос-Айресі на саміті G-20. Але – зустріч між президентами США і Росії не відбулася, через російсько-піратську історію в Керченській протоці. Москва не повернула Україні її моряків і кораблі, Трамп відмовився розмовляти з Путіним – і американське керівництво висунуло Москві ультиматум.

В разі виходу з ДРСМД США миттю переходить до створення власної ракети середньої дальності на базі дуже гарно знайомого Москві «Томагавка». Враховуючи можливості американської промисловості, очевидно – США з цим впораються швидко, заділи вони мають. Російські міста і головні центри промисловості та видобутку корисних копалин потраплять під приціли американських ракет. І це не жарти. Наразі у світі є тільки одна країна, яка застосовувала ядерну зброю проти зовнішнього ворога, і ця країна – Сполучені Штати Америки. Москва буде змушена вкидати гроші в створення нових і нових ракет власних…

Як це відіб’ється на контрактах російських фірм і на економіці Росії загалом – гадаю, зрозуміло. Нагадую, розміщення американцями ракет «Pershing» на початку 80-х у Європі викликало виток гонки озброєнь між СРСР і США, який у підсумку зламав хребет Радянському Союзу – його економіка не витримала, і СРСР розвалився. А нинішня Росія – далеко не Радянський Союз.

І ще. Загострення ситуації у світі примусить європейські країні визначитися чітко – з ким вони? Очевидною відповіддю Росії на позицію США буде взяття на приціл російськими ракетами центрів основних країн НАТО – тобто Європи (якщо вони уже не під прицілом). Очевидно, в умовах, коли на тебе направлені ядерні ракети Москви, водночас впроваджувати проти Москви санкції і з нею ж торгувати – не вийде. Європі доведеться замислитися, що для неї важливіше? Економічний профіт, чи європейські цінності та світовий порядок, який проти України Москва порушує раз за разом.

Все це означає, що ситуація для Москви погіршується багатократно. І винна в цьому сама Москва.

Поділитися:
Share

Share