Світ 10 вересня. Результати дня
Нове сирійське перемир’я, криза у Південному Судані, страйк в’язнів у США, пожежа у Бангладеш, заворушення в Індії, суперечливі російські вибори, теракти в Іраку та багато іншого.
Африка:
– За даними моніторингової місії ООН у Південному Судані, економіка країни перебуває на межі колапсу – через нераціональну політику уряду, який масово закуповує зброю замість фінансування соціальної сфери. Також у доповіді ООН містяться дані про майже 5 млн. людей, які перебувають на межі голодної смерті. У країні вже кілька років триває громадянська війна між силами президента Сальви Кііра та віце-президента Рієка Мачара.
– Група Світового банку оприлюднила доповідь щодо ситуації у Зімбабве, в якій зазначила – «краще, щоб правозахисні організації не погіршували репутацію Зімбабве у галузі захисту прав людини заради політичної стабільності в державі». Це викликало бурхливу негативну реакцію міжнародних правозахисників.
Америка:
– Інформаторка мережі «Wikileaks» Челсі Меннінг, відома раніше як Бредлі Меннінг, оголосила голодування. У 2010 році її засудили до 35 років ув’язнення за передачу сайту «Wikileaks» понад 700 тисяч секретних документів США. Меннінг заявила, що влада країни відмовила їй у лікуванні розладу гендерної ідентичності, а тому вона змушена протестувати.
– У США розпочався масовий страйк ув’язнених. Вони вимагають покращення умов їх утримання. У двох в’язницях штату Флорида відбулися заворушення. Демонстрації охопили штати Техас, Алабама та Північна Кароліна. Страйк розпочався у річницю повстання у в’язниці Аттіка у штаті Нью-Йорк. Тоді, у 1971 році в’язні підняли бунт та захопили установу. Поліція пізніше взяла її штурмом. Загинули 43 людини. Зараз у США налічується 2,2 млн. ув’язнених.
Азія:
– Щонайменше 15 людей загинули внаслідок пожежі на одному із заводів Бангладеш. 70 людей зазнали опіків. Зберігання хімікатів у підвалі стало причиною швидкого займання. У Бангладеш останні роки спостерігається погіршення ситуації із протипожежної системою на промислових підприємствах. Частіше всього, такі установи не мають традиційних протипожежних систем. Це є однією з причиною загибелі великої кількості людей під час аварій на виробництві. У 2013 році понад тисяча осіб загинули у подібних інцидентах.
– Слідчі у справі про пожежу у туристичному автобусі на Тайвані 19 липня заявили, що причиною займання стали дії водія-смертника. Тоді в результаті несподіваної пожежі загинули 26 пасажирів. Спочатку поліція заявляла про технічну несправність. Але згодом з’ясувалося – водій був напідпитку, і хотів накласти на себе руки. За даними правоохоронців, він розлив бензин та підпалив його у салоні автобуса.
– Індійська влада ухвалила рішення ввести до штатів Джамму та Кашмір додатковий військовий контингент, щоб взяти під контроль тамтешні сільські райони та покласти край масовим заворушенням, які 2 місяці роки тривають у цих спірних територіях. Жертвами протистоянь між індійською владою та про-пакистанськими активістами стали 75 осіб. Індія вважає, що Пакистан перекидає провокаторів та бойовиків, які беруть участь у сутичках із поліцією. Штабами демонстрантів вважають мечеті у сільських районах. Масштабні виступи місцевого мусульманського населення проти індійського уряду почалися тут 8 липня, коли індійська армія ліквідувала одного з лідерів місцевої сепаратистської групи. Територія стародавнього князівства Кашмір є предметом спору між Пакистаном та Індією з 1947 року.
Європа:
– Президент України Петро Порошенко заявив, що Київ не зможе організувати голосування на виборах до Державної Думи РФ на території України для російських громадян. Таким чином, не зможуть проголосувати понад 80 тисяч росіян в Україні. МЗС РФ рекомендувало їм виїжджати у сусідні країни для голосування. Раніше, ВРУ закликала міжнародні організації утриматися від направлення своїх спостерігачів на парламентські вибори у Криму та Севастополі. А український МЗС заборонив партіям агітувати на окупованих територіях.
– Колишній співробітник АНБ США Едвард Сноуден допустив, що за хакерськими атаками у США стоять російські спецслужби. Він заявив, що Москва «занадто далеко зайшла в урізанні прав людини та основних свобод».
– Перевибори президента Австрії, призначені на 2 жовтня, можуть перенести – через неякісний клей, яким не можуть наклеїти всі бюлетені. У МВС заявили, що цю проблему вирішити до 2 жовтня не зможуть.
Близький Схід:
– Росія та США узгодили спільний план мирного врегулювання сирійського конфлікту. З 12 вересня в країні має бути запроваджене перемир’я. Сторони зобов’язалися створити спільний комітет із розмежування терористів та «опозиції». Також в районі стратегічної траси Аль-Кастелло в Алеппо передбачається створення демілітаризованої зони у 10 км. Туреччина підтримала угоду та заявила, що надасть гуманітарну допомогу в Алеппо. Сирійський уряд також привітав угоду та погодився на гуманітарну паузу в Алеппо.
– Щонайменше 40 людей загинули внаслідок серії терактів у Багдаді в Іраку. Смертники підірвали себе у двох автомобілях поблизу торгового центру.
– Понад мільйон мусульман прибули на щорічний хадж до Саудівської Аравії. Ер-Ріяд заборонив автомобільний рух у радіусі 2 км від священних міст Мекка та Медина. Також посилили заходи безпеки. Спершу у Мецці пройдуть релігійні церемонії, а згодом паломники вирушать до долини Міна, а звідти – до гори Арафат. Більшість 25-кілометрового шляху паломники мають пройти пішки. У 2015 році внаслідок тисняви у долині Міна загинули понад 2 тисячі осіб. Серед них – чимало громадян Ірану. Тегеран звинувачував у цьому саудівську владу.
– Щонайменше 25 осіб загинули внаслідок повітряних ударів у сирійському місті Ідліб, який контролюється терористами «Джебхат Аль-Нусра». Хто саме завдав авіаударів – невідомо. Місцеві бойовики звинувачують у цьому сирійську авіацію.
– Ізраїльська авіація завдала кілька повітряних ударів по позиціях сирійських військ у провінції Дераа поблизу лінії розмежування на Голанських висотах, окупованих ізраїльською армією. На цьому тлі, антиурядові ісламістські угруповання, які контролюють ці райони, розпочали наступ на сирійську армію у напрямку друзького міста Хадер. Сутички сталися вздовж всієї ділянки фронту неподалік Голанських висот. Силам Асада протистоять терористи «Джебхат Аль-Нусра» та ісламісти з «Джамі Бейт Аль-Макдіс».