Світ 30 серпня. Результати дня

«Смерть» узбекпаши, теракт у Сомалі, розслідування у Мексиці, рекордна повінь в Індії, теракт у Киргизстані, повітряна кампанія США в Афганістані, штраф компанії «Apple», внутрішньополітична боротьба в Іраку, битва за Алеппо у Сирії та багато іншого.

Африка:

– 12 людей загинули внаслідок теракту біля президентського палацу у столиці Сомалі – місті Могадішо. Понад 30 осіб зазнали поранень. Відповідальність за організацію вибуху взяла на себе терористична організація «Аль-Шабаб». У Сомалі з 1980-х років триває війна. Кілька районів країни контролюються радикальними ісламістами з «Аль-Шабаб». Урядові війська зберегли контроль лише над Могадішо та околицями.

– Міжнародний комітет Червоного Хреста закликав міжнародну спільноту терміново посилити гуманітарну допомогу для біженців з Південного Судану. Останнім часом їх кількість зросла через відновлення бойових дій в країні між урядовими військами та силами віце-президента Рієка Мачара.

Америка:

– Начальник поліції Мексики Енріке Галіндо звільнений з посади на тлі підозри щодо його причетності до розстрілу щонайменше 22 наркодилерів під час поліцейського рейду торік. Тоді під час перестрілки між правоохоронцями та наркобандою у штаті Мічоакан 22 бандитів були вбиті. У поліції кажуть, що відкрили вогонь в рамках самооборони. Однак масове вбивство викликало підозри у правозахисників.

– У Бразилії розпочалися слухання у справі імпічменту президента Ділми Руссеф, на яких вона мала захищатися перед спеціальним комітетом.

Азія:

– Низка ЗМІ в Узбекистані повідомили про смерть президент Іслама Карімова, якого напередодні госпіталізували з інсультом. Це підтвердила і його дочка Лолла Карімова. Водночас, російські медіа спростували цю інформацію. А офіційний Ташкент її не прокоментував. Натомість у столиці були скасовані всі заходи на честь 25-ї річниці Дня Незалежності країни, заплановані на 31 серпня.

– 150 людей загинули внаслідок руйнівної повені в Індії. Вода з річки Ганг вийшла з берегів через потужні дощі. Цього року рівень води побив усі попередні рекорди. У штаті Патна він досяг 50,52 метрів. Рекордним був й в Уттар-Прадеші. Третя за величиною річка Індії – Ганг – розливається щороку в сезон дощів.

– У Киргизстані вибух біля посольства КНР. Смертник на автомобілі протаранив ворота китайського посольства та підірвав себе. Троє людей поранені. Всі – громадяни Киргизстану. Поліція розпочала розслідування, підозрює «Ісламську державу».

– Кілька районів були евакуйовані на півночі Японії через штормове попередження. Потужний ураган «Лінрок» вдарив по узбережжю країни. Місцева влада оголосила надзвичайний стан та закрила школи.

– У КНДР стратили екс-міністра АПК та заступника міністра освіти і науки за підозрою у «державній зраді».

– Майже 120 бойовиків терористичного угруповання «мережа Хаккані» були знищені під час повітряної кампанії афганських та американських літаків в Афганістані.

– У Туреччині поліція заарештувала колишнього начальника поліції Стамбула Хусейна Чапкіна за підозрою у причетності до організації невдалого військового перевороту 17 липня.

Європа:

– Росія обмежила доступ на своїй території до сайту Українського кризового медіа центру через підозри в «екстремізмі».

– Єврокомісія ухвалила рішення про стягнення з корпорації «Apple» рекордних 13 млрд. євро на користь Ірландії. Приводом для цього стали звинувачення ірландської влади в ухиленні від сплати податків. Компанія вже заявила, що подасть апеляцію на рішення ЄС. Антимонопольне розслідування тривало 3 роки. Під час нього, європейські чиновники заявили – «Apple» отримувала необґрунтовані пільги під час роботи в Ірландії та платила набагато менше податків, аніж конкуренти, і цим завдала шкоди економіці.

– Міністр економіки Франції Маттіас Фекль закликав припинити переговори про створення Трансатлантичної зони вільної торгівлі із США. Він повідомив, що Франція буде просити про офіційне завершення переговорів у кінці вересня на зустрічі міністрів у Словаччині. Подібну заяву озвучив й міністр закордонних справ ФРН Франк-Вальтер Штайнмаєр.

– П’ятеро людей заарештовані за підозрою у причетності до організації вибуху біля Центру кримінології у Брюсселі. Бельгійська поліція підозрює, що зловмисники намагалися знищити докази у їх справі.

– У Сербії правоохоронці затримали трьох людей за підозрою у незаконному перевезенні до країни мігрантів з Близького Сходу.

Близький Схід:

– За даними ООН, кількість жертв війни в Ємені сягнула 10 тисяч осіб.

– Турецька армія та про-турецькі ісламістські загони вибили сили курдів з чотирьох селищ на півночі Сирії. Всього, за 6 днів турецької інтервенції, вони захопили 12 населених пунктів південніше міста Джараблус біля річки Євфрат. Спецпредставник США у Міжнародній антитерористичній коаліції Бретт МакГьорк закликав припинити вогонь між Туреччиною та сирійськими курдами, яких підтримує Вашингтон. У США натомість закликали Анкару зосередити свої сили на боротьбі саме з силами терористів «Ісламської держави», а не курдами. 35 цивільних загинули під ударами турецької авіації.

– Іракський парламент звільнив з посади міністра оборони суніта Халеда Аль-Обейді на тлі звинувачень у корупції. Цьому передував політичний конфлікт між парламентарями та спікером парламенту з одного боку та міністром оборони з іншого. В.о. міністра призначили начальника Генштабу.

– Сирійська армія пішла на штурм позицій бойовиків «Армії завоювання» у місті Алеппо. Урядові війська прорвали оборону ісламістів та увійшли на територію технічного училища та артилерійської академії. Ці райони є ключовими для встановлення блокади підконтрольних бойовикам кварталів міста. Ісламісти застосовують смертників щоб завадити силам Асада просунутися вглиб будівель.

– У провінції Дамаск у східній Гуті сирійські війська відбили в бойовиків «Армії Ісламу» ферми неподалік містечка Аль-Рейхан. З іншого боку урядові війська вдарили по позиціях ісламістів на висоті Таль Курді. Понад 30 людей загинули. Захоплення цих територій дасть можливість силам Асада взяти в облогу стратегічне місто Дума – штаб-квартиру ісламістів.

– Рада Безпеки ООН продовжила на один рік мандат своїх миротворчих сил у Лівані. Тимчасові сили ООН були розгорнуті на півдні країни у 2006 році для моніторингу режиму перемир’я з Ізраїлем.

Автор