Україна відзначає 10 років членства в СОТ

Сьогодні, 16 травня, виповнюється 10 років з моменту набуття Україною повноправного членства у Світовій організації торгівлі. Це стало можливим завдяки більш ніж 14-річній наполегливій і нелегкій роботі великої команди переговорників.

“Для України набуття членства в СОТ стало важливим чинником та системним фактором забезпечення подальшого розвитку держави та надало поштовх для структурних змін в економіці країни, зокрема, шляхом адаптації її законодавства до світових правил”, – зазначив Перший віце-прем’єр-міністр – Міністр економічного розвитку і торгівлі України Степан Кубів.

Приєднання до угод СОТ розширило можливості розвитку бізнесу та створило для нього низку переваг. Серед них: поліпшення регуляторного середовища, спрощення зовнішньоекономічних торговельних процедур, доступу до іноземних ринків товарів та послуг, здешевлення імпортованої сировини та проміжної продукції, що використовується для власного виробництва, вирівнювання правил гри для малого та великого бізнесу, спрощення процедур сертифікації та стандартизації, можливість врегулювання поточних торговельних проблем і спірних питань як у дво-, так і багатосторонньому форматі та ін.“До України відновлено довіру як до надійного та передбачуваного торговельного партнера в СОТ. Ми навчилися правильно використовувати інструменти та можливості цієї організації, аби вони працювали для бізнесу. Це вирішення торговельних спорів, оптимізація доступу до ринків країн, що вступають до СОТ, усунення бар’єрів на зовнішніх ринках, участь у глобальних торговельних переговорах для формування якісно нових параметрів світової торгівлі”, – зазначила заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі – Торговий представник України Наталія Микольська.

За її словами важливим є те, що Україна має активну позицію в СОТ, що сприяє зростанню нашого експорту на зовнішні ринки. Це правильна торговельна дипломатія.

Також, вступ до СОТ дозволив розпочати переговори щодо укладення угод про вільну торгівлю з основними країнами та “ринками у фокусі” для України, визначені Експортною стратегією, зокрема, з ЄС, Канадою, Туреччиною та Ізраїлем.

Серед головних досягнень останніх років в СОТ – ратифікація Україною низки нових угод СОТ, передусім Угоди про спрощення процедур торгівлі та приєднання до Угоди про державні закупівлі. Спільно з членами СОТ прийнято важливе рішення з експортної конкуренції, яким передбачено скасування експортних субсидій у сільському господарстві. Це забезпечує експортерам України рівні умови конкуренції з іншими світовими експортерами сільськогосподарської продукції.

Не менш важливі досягнення – успішне проведення першого Огляду торговельної політики України – своєрідного “міжнародного аудиту” України у СОТ та забезпечення послідовної протидії, в рамках Організації, торговельній агресії з боку Російської Федерації.

Попереду ще багато роботи у різних сферах, зокрема й передбаченої середньостроковим планом пріоритетних дій Уряду до 2020 року та Експортною стратегією України на період 2017 – 2021 років. Тому важливе завдання уряду – забезпечення активної позиції нашої держави у СОТ для розширення зовнішньоекономічних зв’язків України та сталого зростання і диверсифікації експорту українських товарів та послуг.

Джерело

 

Для України, частка експорту в ВВП якої становить близько 50 %, набуття членства в СОТ у 2008 році та, внаслідок цього, встановлення чітких правил гри на світовому ринку та лібералізація зовнішньоторговельних режимів 164[1] членів СОТ, на які припадає понад 98 % світової торгівлі, стало важливими чинниками та системним фактором забезпечення подальшого розвитку національної економіки.

Це стало початком важливого етапу повномасштабної інтеграції держави не лише у світову торговельну систему, а й у світову економіку.

Членство в СОТ дозволило вітчизняним експортерам отримати передбачуваний та сприятливий недискримінаційний режим на ринках членів Організації, можливість врегулювання поточних торговельних проблем і спірних питань як у дво-, так і багатосторонньому форматі.

Вступ до СОТ дозволив розпочати переговори  щодо укладення угод про вільну торгівлю з основними та перспективними торговельними партнерами нашої держави, зокрема, з ЄС, Європейською асоціацією вільної торгівлі (Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія та Швейцарія), Чорногорією, Канадою, Туреччиною, Ізраїлем.

Крім того, з набуттям членства в СОТ держава отримала розширені можливості використання інструментів торговельного захисту, захисних заходів у зв’язку з платіжним балансом, певних нетарифних заходів, механізму врегулювання спорів тощо.

У рамках переговорного процесу щодо вступу України до СОТ ЄС і США надали нашій державі статус країни з ринковою економікою, що є важливим позитивним чинником під час проведення антидемпінгових розслідувань стосовно українських товарів.

Набувши членства у СОТ, Україна отримала можливість брати безпосередню участь у багатосторонніх торговельних переговорах раунду Доха-Розвиток та переговорах з питань приєднання до СОТ нових членів для реалізації інтересів держави у торговельно-економічній сфері.

Участь в інформаційній системі СОТ та використання переваг від участі у системі завчасного обміну інформацією надало можливість доступу українських підприємств до інформації та джерел отримання інформації щодо змін у торговельних режимах членів СОТ, ініціювання діалогу та обговорень з метою покращення умов торгівлі.

Здійснення поглибленого аналізу торговельних режимів надало можливість врахування змін та тенденцій економік членів СОТ та стало міцним підґрунтям розширення експортних можливостей вітчизняних компаній, захисту їх інтересів на зовнішніх ринках.

__________________________________

1 Станом на 01.01.2018

Детальніші звіти:

Джерело

Поділитися:
Share

Усі відео