Світ 30-31 липня. Результати днів
Друга битва за Алеппо у Сирії, відставка уряду в Тунісі, теракт у Сомалі, стрибок без парашута в США, політичний конфлікт у Нікарагуа, реформи армії у Туреччині, вибори губернатора в Японії, напад бойовиків в Іраку та багато іншого.
Африка:
– Парламент Тунісу виніс вотум недовіри уряду на чолі із прем’єр-міністром Хабібом Ес-Сідом. Його звинуватили у неефективності та бездіяльності у процесі реформ, які мали вивести країну з кризи.
– У Сомалі в Могадішо група бойовиків «Аль-Шабаб» здійснила напад на штаб-квартиру сомалійської поліції. Восьмеро людей загинули. Смертники підірвали себе на вході до будівлі. А згодом її штурмували терористи. Правоохоронці відбили напад.
– Біля берегів Лівії рятувальники виявили тіла 120 мігрантів, які затонули у Середземному морі на минулому тижні.
– У Малі неподалік міста Кідаль відновилися бойові дії між альянсом проурядових сил «Гатіа» та повстанцями з племені Туарег, які входять до «Об`єднаного руху Азавад». Військовий конфлікт у країні між різними релігійно-етнічними групами спалахнув у 2012 році. Неабияку роль у цьому зіграла дестабілізація ситуації у сусідній Лівії.
Америка:
– Щонайменше одна людина загинула та троє поранені внаслідок стрілянини у місті Остін штату Техас. За даними поліції, невідомий чоловік відкрив вогонь по людях у центрі міста.
– Кандидат у президенти США від Республіканської партії Дональд Трамп заявив, що населення окупованого Криму «саме обрало Росію», коли голосувало на незаконному референдумі у 2014 році.
– Парашутист-екстремал Люк Ейкінс побив світовий рекорд, здійснивши стрибок без парашута з висоти 7,5 кілометрів та приземлившись на сітку, яку розтягнули на землі у 30 на 30 метрів. Стрибок був здійснений над долиною Сімі у штаті Каліфорнія.
– У в’язниці Парагваю правоохоронці виявили таємний номер «люкс», в якому жив наркобарон Жарвіс Шименес Паван. У його камері були конференц-зал, кухня, тренажери та сучасний телевізор з інтернетом. Унікальний інтер’єр вже демонтували. Поліція проводить розслідування.
– У Бразилії поліція заарештувала Ніколу Черанича – громадянина Боснії, якого з 1992 року розшукують за скоєння воєнних злочинів під час Югославських воєн 1990-х років.
– У Нікарагуа 28 депутатів парламенту були позбавлені мандатів та своїх посад через внутрішньопартійні суперечки. Конфлікт навколо керівництва Незалежною ліберальною партією Нікарагуа призвів до розколу. Вища виборча рада постановила усунути 28 депутатів з партії, оскільки вони не визнають нового лідера партії Педро Рейеса Вальєхоса.
– У США у штаті Техас зазнала аварії повітряна куля із 16 людьми на борту. Всі вони загинули – повідомили у місцевій поліції. Причини катастрофи – не повідомляють.
Азія:
– Армія Філіппін відновила бойові дії проти маоїстських антиурядових груп, оскільки вони не відповіли на пропозицію президента розпочати переговори про перемир’я. Напередодні, президент країни Родріго Дутерте оголосив про одностороннє припинення вогню проти «Нової народної армії» – озброєного крила філіппінської Комуністичної партії. Кількість бойовиків сягає 4 тисяч осіб. В результаті конфлікту, який триває з 1960-х років, загинули тисячі людей.
– В Японії за попередніми даними на виборах у губернатори Токіо лідирує жінка. Колишня міністр оборони Японії Юріо Коїке стане першою в історії жінкою на посаді токійського губернатора.
– Понад 200 людей стали жертвами потужних повеней у Непалі та Індії. Найбільш уразливим стали штати Ассам, Мегалая та Біхар.
– Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що має намір закрити всі військові академії в країні в рамках структурних реформ у галузі оборони.
– Понад 1300 військовослужбовців у Туреччині звільнені з посад за зв’язки з опозиційним проповідником Фетуллахом Гюленом.
– Близько 7 тисяч військових прибули до військово-повітряної бази «Інджирлик» через чутки про імовірність нового перевороту.
– У Туреччині поліція затримала 33 представників регіональної влади – губернаторів та заступників губернаторів центральних провінцій.
– Президент Туреччини оголосив про зміни у роботі Вищої військової ради країни. Тепер до її складу увійдуть цивільні міністри, а рішення прийматимуться за їх участі. Зокрема, до ради увійдуть міністр внутрішніх справ, міністр юстиції та міністр закордонних справ.
– У Пакистані внаслідок теракту один військовий загинув та ще 14 поранені. Вибух прогримів у провінції Сінд на блокпосту сил безпеки.
– 25 бойовиків терористичного руху «Талібан» знищені ударами американських БПЛА в Афганістані.
– У Туреччині у Стамбулі поліція заарештувала 17 журналістів за підозрою у зв’язках з опозиційним проповідником Фетуллахом Гюленом.
– Турецька влада звільнила з-під варти 758 військовослужбовців, затриманих за участь у спробі військового перевороту 15 липня. Таке рішення ухвалив суд після їх свідчень. Загалом, були розглянуті справи 989 солдатів. 231 з них залишили під вартою.
– Курдські загони здійснили напад на турецьку військову базу у провінції Хаккарі. Восьмеро турецьких військових загинули. 35 курдів були вбиті у боях.
Європа:
– У Бельгії поліція затримала двох підозрюваних у плануванні терактів на території країни.
– У Москві в Росії на 88 році життя помер відомий письменник, класик російської літератури другої половини XX століття Фазіль Іскандер.
– У Вірменії в Єревані нападники, які утримують будівлю полку ППС, відпустили двох заручників. Ще двоє учасників озброєної групи здалися поліції.
– 165 людей затримані під час сутичок із поліцією біля захопленого поліцейського відділку в Єревані. Понад 60 людей постраждали. Демонстранти прийшли підтримати нападників з радикального руху «Сасна Црер», які захопили полк ППС та вимагають відставки президента.
– Президент Польщі Анджей Дуда підписав суперечливий закон про реформу Конституційного суду.
– У Києві в Україні силовики затримали колишнього голову фракції «Партії регіонів» Олександра Єфремова за підозрою у посяганні на територіальну цілісність та поваленні державного ладу в Україні. Зокрема, його звинувачують у причетності до створення терористичної організації «ЛНР».
Близький Схід:
– У Сирії розпочалася Друга битва за Алеппо. Коаліція ісламістів «Армія завоювання» розпочала широкомасштабний наступ на позиції урядових військ у місті та на його околицях. У битві залучили понад 10 тисяч бійців. Наступають з двох боків: всередині Алеппо із західних кварталів та на південних і південно-західних околицях. Бойовики планують захопити передмістя Аль-Рамуса і Тель-Аль-Імара, що дозволить їм підійти до блокованих армією східних кварталів і спробувати їх деблокувати. Також спалахнули бойові дії у північному передмісті у таборі палестинських біженців Хандарат. Бої тривають вздовж 50-кілометрової лінії фронту. Російська та сирійська авіація завдали повітряних ударів по позиціях бойовиків. На півдні провінції Алеппо ісламісти атакували урядові позиції біля міста Аль-Хадер. Інша група бойовиків просувається у напрямку траси Аль-Кастелло та курдського кварталу Шейх-Максуд.
– Четверо людей загинули в результаті нападу бойовиків «Ісламської держави» на газокомпресорну станцію в Іраку неподалік міста Кіркук. Терористи застрелили чотирьох охоронців підприємства та підірвали чотири бомби всередині будівлі. Елітні іракські війська штурмували станцію та визволили 15 заручників.
– У провінції Дераа у Сирії низка антиурядових груп розпочала мирні переговори з сирійським урядом про перемир’я та укладення угоди про національне примирення. Воно передбачає складання зброї та передачу міст під урядовий контроль. Керівництво антиурядової групи «Південний фронт» засудило такі дії окремих командирів. У провінції спалахнули міжусобні сутички.
– Семеро військовослужбовців Саудівської Аравії загинули у боях із шиїтськими загонами на кордоні з Єменом.
– В Іраку звільнили понад 100 тисяч військовослужбовців, які покинули поле бою під час боїв з терористами «Ісламської держави».
– Сотні родин мешканців сирійського Алеппо покинули східні квартали міста, підконтрольні бойовикам, через гуманітарні коридори, які відкрили Сирія та Росія напередодні для евакуації місцевого населення. За останніми даними, місто змогли покинути 169 родин алеппінців. Також коридорами вийшли 69 учасників незаконних збройних формувань, які склали зброю та здалися сирійській армії. Більшість – члени антиурядового угруповання «16-а Дивізія».
– У Сирії урядові війська звільнили від ісламістів селище Хауш Аль-Насрі у регіоні Східна Гута в провінції Дамаск. Вони зараз всього у 6 км від міста Дума, яке є штаб-квартирою ісламістської організації «Армія Ісламу».