Світ 28 липня. Результати дня

Битва за Алеппо в Сирії, між-лівійські мирні перемови в Єгипті, доповідь по мігрантах у США, з`їзд демократів у Філадельфії, нейтралізація армії у Туреччині, балканський маршрут для джихадистів, скандальне рішення в Ємені та багато іншого.

Африка:

– У Зімбабве поліція затримала речника групи ветеранів війни за незалежність, який виступив із критикою президента Роберта Мугабе.

– Єгипет став посередником у мирних переговорах по ситуації у Лівії. До Каїра прибули представники військово-політичних груп, які контролюють різні території країни. Зокрема, перемови пройшли між прем`єр-міністром міжнародно-визнаного та створеного за посередництва ООН лівійського уряду Фаєза Серраджа, главою парламенту Акілою Салехом та командувачем Лівійської Національної Армії, генералом Халіфом Хафтаром. Мета переговорів – об`єднання сторін та завершення війни в країні.

– На північному заході Тунісу сили безпеки ліквідували двох бойовиків «Ісламської держави». Спецоперацію проводили у провінції Джендуба біля населеного пункту Ом Ель-Хені.

Америка:

– Міжнародна аналітична служба «International Crisis Group» опублікувала доповідь, в якій звинуватила США у недбальстві та халатності щодо проблеми біженців із Центральної Америки. Тисячі людей тікають від криміналітету та насилля у Гондурасі, Гватемалі та Ель-Сальвадорі на північ. Там вони стикаються із корупцією і насиллям з боку місцевих бандформувань та чиновників. У доповіді зазначається – через неадекватну систему надання притулку у США та масові депортації потік біженців став неконтрольованим. Напередодні, Вашингтон вперше визнав, що серед тисяч мешканців Центральної Америки, які прибувають до США – чимало біженців, а не лише заробітчан.

– У Філадельфії на другий день з`їзду Демократичної партії США провідні політики, голлівудські актори та активісти підтримали кандидата у президенти США Хіларі Клінтон. Її соратник – губернатор штату Вірджинія Тімоті Кейн – офіційно висунувся кандидатом у віце-президенти США. На підтримку Клінтон виступили президент США Барак Обама, віце-президент Джо Байден, акторка Сігурні Уівер. Чимало часу присвятили критиці кандидата-республіканця Дональда Трампа.

– Опозиція Венесуели звинуватила владу у навмисному затягуванні часу в організації референдуму про відставку президента Ніколаса Мадуро.

– Федеральний суд Бразилії заблокував 11,7 млн. доларів на рахунках компанії «Facebook» в країні через відмову співпрацювати зі слідством. Мова йде про відмову компанії надати доступ правоохоронцям до особистого листування окремих користувачів у мобільному додатку «Whatsapp».

– Віце-президент США Джо Байден назвав кандидата-республіканця Дональда Трампа «найбільш некомпетентним з усіх кандидатів у президенти в історії».

– Кандидат у президенти США від Республіканської партії Дональд Трамп розкритикував промову Білла Клінтона та назвав Хіларі Клінтон «поганим вибором американців» та «шарлатанкою».

– У Перу пройшла церемонія інавгурації нового президента – 77-річного представника правоцентристської партії «Перуанці за зміни» Педро Пабло Кучинські. Церемонія пройшла у будівлі Конгресу. На заході були присутні лідери латиноамериканських країн. За результатами виборів 5 червня, Кучинські переміг на виборах президента, отримавши 50,12% голосів. Його головна суперниця – Кейко Фухіморі – отримала всього на 0,5% менше.

Азія:

– Двоє високопоставлених генералів турецької армії – Каміль Бачоглу та Іхсан Айяр – подали у відставку напередодні загальної зустрічі Вищої військової ради Туреччини в Анкарі.

– Турецька влада постановила закрити 130 ЗМІ, серед них 16 телеканалів, 45 щоденних газет та десятки інформаційних агентств. Під закриття потрапили інформаційне агентство «Джихан», опозиційні газети «Тараф» та «Заман».

– Близько 90 співробітників турецького МЗС відсторонені від посад у справі про причетність до опозиційного руху «Хизмет», який звинувачують в організації невдалого військового перевороту.

– Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган повідомив, що планує відвідати Санкт-Петербург 9 серпня, де зустрінеться із президентом РФ Володимиром Путіним. Одним з центральних питань стане співпраця у боротьбі з терористами «Ісламської держави» та «Джебхат Аль-Нусра».

– Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган анонсував радикальні зміни у структурі командного складу турецької армії. Про це він повідомив на засіданні Вищої військової ради в Анкарі. За його словами, планується підпорядкування Збройних сил та розвідки безпосередньо президенту країни.

Європа:

– Канцлер ФРН Ангела Меркель виступила на захист своєї політики «відкритих дверей» щодо біженців після серії терактів у Німеччині. Вона закликала до посилення заходів безпеки, боротьби з кіберпропагандою екстремістів. Протягом одного місяця у Німеччині сталася ціла серія нападів, скоєних біженцями з Близького Сходу. Це масовий розстріл афганським підлітком людей у Мюнхені, напад біженця із сокирою на пасажирів потягу неподалік Вюрцбурга, напад сирійського біженця із мачете на вагітну жінку та підрив смертника в Ансбаху у Баварії.

– Президент Македонії Георге Іванов повідомив про терористичну загрозу на Балканах. За його словами, до однієї лише Македонії повернулися 86 громадян, які воювали у складі ісламістських угруповань у Сирії та Іраку.

– Генеральна Асамблея ООН постановила включити до порядку денного своєї конференції у вересні питання реформування Ради Безпеки ООН.

– Німецька поліція відкрила 87 кримінальних проваджень у справі анонімної інтернет мережі «Dark Net», яка, за словами правоохоронців, торгує зброєю. Саме через цю мережу, за переконанням поліції, купив зброю 18-річний афганський підліток, який розстріляв людей у Мюнхені.

Близький Схід:

– Сирійська армія звільнила від бойовиків ключовий квартал Бені-Зейд в Алеппо. Це важливий транзитний пункт, який з`єднував підконтрольні бойовикам території з промисловою зоною міста. Також тут базувалися міномети ісламістів, з яких вони обстрілювали житлові квартали Алеппо. Урядові війська відкрили три гуманітарні коридори для цивільних з підконтрольних бойовикам районів та для тих ісламістів, які вирішать скласти зброю.

– Урядові війська у Сирії звільнили від ісламістів стратегічне містечко Хауш Аль-Фарах в провінції Дамаск у регіоні Східна Гута. Це містечко було одним з трьох бастіонів ісламістів «Армії Ісламу» під Дамаском. Захоплення населеного пункту дозволить армійським підрозділам вдарити по аванпосту бойовиків на півночі регіону у місті Таль Курді.

– Терористична організація «Джебхат Аль-Нусра» повідомила про розрив своїх відносин з «Аль-Каїдою». Верховний «емір» угруповання Абу Мухаммед Аль-Джулані вперше публічно виступив та оголосив про рішення бойовиків. «Аль-Каїда», зі свого боку, дозволила розрив заради продовження їх операцій у Сирії. «Джебхат аль-Нусра» – одна з найсильніших ісламістських груп на території Сирії. Тепер вона змінила свій прапор з чорного на білий та називатиметься «Джебхат Фатх Аль-Шям» («Фронт завоювання Леванту»). Аналітики заявляють, що такий ребрендінг пов`язаний із посиленням боротьби РФ та сил коаліції проти терористів та намагання розсіятися поміж «поміркованих ісламістів».

– Президент Сирії Башар Аль-Асад оголосив про можливість надання амністії бойовикам в Алеппо, якщо ті складуть зброю та звільнять заручників. Росія розпочала у місті гуманітарну операцію із евакуації цивільних та створення безпечних коридорів.

– Сирійські війська відбили в бойовиків «Джебхат Аль-Нусра» гірський регіон Зувайкат на півночі провінції Латакія. Сирійська авіація обстріляла позиції бойовиків біля стратегічного міста Каббані.

– США висловили стурбованість намірами Ізраїлю розширити будівництво своїх поселень на палестинських територіях у східному Єрусалимі та закликали Тель-Авів припинити зведення будинків.

– В Ємені шиїтські загони хусеїтів та партія екс-президента Алі Абдалли Салеха підписали договір про створення спільного органу для управління країною. Обидві сили виступають проти міжнародно-визнаного уряду Ємену на чолі із президентом Абд Раббо Мансуром Хаді. У новий орган під назвою «Вища політична рада» увійдуть 10 представників партії Салеха «Всезагальний народний конгрес» та 10 представників шиїтського руху «Ансар Аллах». Уряд Ємену засудив таке рішення та заявив, що воно підриває мирний процес у Кувейті.

Автор