Світ 22 липня. Результати дня

Стрілянина у Мюнхені, хімічний арсенал Лівії, протести у Зімбабве, запит Панами, зникнення літака MH370, бої в Алеппо у Сирії, французька допомога Іраку, ультиматум Кувейту та багато іншого.

Африка:

– У Лівії у місті Бенгазі виявили масове поховання із тілами 14 бойовиків та ознаками тортур. Правозахисники підозрюють, що їх закатували сили Лівійської Національної Армії генерала Халіфи Хафтара , які контролюють місто.

– Лівійські проурядові війська прорвалися до центру міста Сірт, де забарикадувалися рештки терористів «Ісламської держави».

– У Зімбабве набирають оберти антиурядові протести. Ветерани війни за незалежність Зімбабве, які завжди були лояльними владі, виступили проти президента Роберта Мугабе та поклали провину за економічну кризу на його уряд.

– У Гамбії провідного адвоката Усейну Дарбо та 18 його прихильників ув’язнили за звинуваченням у «незаконному зібранні».

– Уряд національної єдності Лівії повідомив, що Франція не узгоджувала з ним присутність своїх сил спецпризначення на території країни, а тому це є порушенням суверенітету.

– Угруповання «Месники Дельти Нігеру» відмовилося від мирних переговорів із урядом Нігерії. Ця група бойовиків з’явилася на початку 2016 року. Її діяльність спрямована на знищення об’єктів нафтової інфраструктури Нігерії, які належать компаніям «Chevron», «Eni», «Shell» та «NNPC». Уряд кілька разів намагався вступити із ними у перемови, позаяк через постійні напади країну залишають інвестори. Угруповання пригрозило «звести до нуля» видобуток нафти у Нігерії. Свої дії пояснюють тим, що компанії забруднюють довкілля.

– Одна людина загинула та 10 поранені внаслідок сутичок між демонстрантами та поліцією у Кот Д’Івуарі. Люди протестували проти підвищення тарифів на електроенергію.

– Рада Безпеки ООН одноголосно ухвалила резолюцію, яка дозволяє країнам розпочати вивезення хімічної зброї з Лівії та її подальше знищення.

Америка:

– Панама направила запит до США із проханням розсекретити документи щодо вторгнення американських військ на Панаму у 1989 році, результатом чого стало затримання диктатора Мануеля Нор’єги.

– Кандидат у президенти США Хіларі Клінтон обрала сенатора від штату Вірджинія Тімоті Кейна у кандидати на посаду віце-президента у разі перемоги.

Азія:

– Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу закликав США швидше передати турецькій владі проповідника Фетхюллу Гюлена, який проживає у Пенсильванії у добровільному вигнанні. Його підозрюють в організації невдалої спроби військового перевороту.

– Китай, Австралія та Малайзія заявили, що мають припинити операцію із пошуку зниклого пасажирського авіалайнера «MH370», позаяк вони не дають жодного результату. Літак зник з радарів у березні 2014 року під час рейсу «Куала-Лумпур-Пекін» над Індійським океаном.

– У Гонконзі лідеру про-демократичних протестів Джошуа Вонгу висунули звинувачення у масових заворушеннях.

– Австралійська поліція заарештувала чоловіка, якого звинувачують у зв’язках із сепаратистською «Робітничої партією Курдистану».

– У Бангладеш суд засудив до семи років в’язниці Тарека Рахмана – сина лідера однією з найбільших опозиційних партій країни за відмивання коштів.

– Американський військовий корабель вперше за 30 років прибуде до Нової Зеландії. Віце-президент США Джо Байден повідомив, що дипломатичний конфлікт із країною щодо недопущення американських військових човнів вирішений.

– Троє турецьких поліцейських загинули у сутичках із курдами на південному сході країни.

– Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган оголосив 15 липня Днем пам’яті жертв путчу.

– Турецька влада анулювала паспорти понад 10,5 тисячам громадян через спробу перевороту.

– Турецька жандармерія буде підпорядкована МВС країни через спробу перевороту. Раніше, ця структура діяла незалежно.

– Понад 1,6 тисяч учбових закладів закриють у Туреччині через зв’язки із опозиційним рухом «Хизмет».

– Близько 2 сотень бійців президентського полку затримані у Туреччині за підозрою в участі у спробі військового перевороту 15 липня.

Європа:

– П’ятьом підозрюваним у причетності до теракту у французькому місті Ніцца, в якому загинули 84 людини, висунули звинувачення у тероризмі.

– Теми росту британської економіки вперше впали до показників 2007-2008 років. Головною причиною вважають результати референдуму про вихід з ЄС.

– Верховний представник ЄС з питань закордонних справ та політики безпеки Федеріка Могеріні засудила порушення прав людини та масові чистки у Туреччині.

– Десятеро людей загинули та 16 поранені внаслідок стрілянини у німецькому Мюнхені. Чоловік відкрив вогонь по людях неподалік торгового центру, а згодом застрелився. Поліція повідомила, що нападником був громадянин Німеччини іранського походження. Мотиви злочинця поки невідомі.

Близький Схід:

– Близько 40 сирійських солдатів загинули внаслідок боїв у місті Алеппо.

– Російська авіація завдала повітряних ударів по позиціях антиурядових груп на сирійсько-йорданському кордоні. США та Велика Британія заявили, що там розміщується оперативна база угруповання «Леви Сходу», яка воює із силами Асада.

– Британський уряд вніс поправки до своєї заяви щодо порушення Саудівською Аравією міжнародного гуманітарного права в Ємені. Раніше, у заяві вказувалося, що «на даний момент доказів порушення королівством положень міжнародного гуманітарного права немає». Однак тепер заява містить інше формулювання: «Британія не змогла точно визначити, чи порушувала Саудівська Аравія норми міжнародного гуманітарного права в Ємені».

– Франція ухвалила рішення надати іракській армії важке озброєння для посилення їх боротьби проти «Ісламської держави».

– Влада Кувейту, де тримають мирні переговори між сторонами конфлікту в Ємені, виставила ультиматум, вимагаючи від них «негайно досягти мирної угоди протягом 15 днів», інакше погрожують припинити свою функцію як посередника.

– Рада Безпеки ООН закликала Ліван негайно розв’язати питання із обранням нового президента та завершити кризу в країні.

Автор