В Україні зменшилась кількість майнових злочинів (фото, інфографіка)

Розбійних нападів, грабежів, угонів та крадіжок упродовж 2017 року було зареєстровано менше, аніж у 2016-му. Сьогодні, 19 січня, перший заступник начальника Департаменту карного розшуку Нацполіції України розповів про результати роботи поліцейських за цим напрямом та причини зниження кількості таких правопорушень.

За словами Сергія Прудченка, одним із пріоритетів у діяльності оперативних підрозділів залишається протидія розбійним нападам та їх розкриття. Так, у 2017 році правоохоронцями зареєстровано 2903 розбої. Це на 952 напади менше, аніж у 2016 році. Водночас поліцейські розкрили 69% скоєних злочинів – 1989 фактів.

«Серед них ми виділяємо розбійні напади на помешкання громадян, це так звані кваліфіковані злочини. Також окрема увага – розбійним нападам на підприємства, організації. Це офіси, крамниці, зокрема, ювелірні, банківські установи, різноманітні організації, які мають готівку і які, по суті, не охороняються», – зазначив керівник ДКР.

Він повідомив, що поліцейськими упродовж року було розкрито 86 розбійних нападів із застосуванням вогнепальної зброї (зі 146 зареєстрованих). Водночас правоохоронці розкрили 105 розбійних нападів на підприємства, установи і організації (всього таких злочинів було зареєстровано 219).

Сергій Прудченко зазначив, що від самого початку, коли поліцейські довідуються про напад, їм доводиться відновлювати картину злочину «з нуля». Часто на місці події правоохоронці знаходять мінімум необхідної інформації, або ж вона взагалі відсутня.

«Оскільки більшість таких злочинів, так би мовити, «за замовчанням», готуються зловмисниками заздалегідь, лише детальний аналіз зібраних по крупинках доказів, свідчень і слідів дає нам змогу розкривати такі неочевидні злочини», – підкреслив Сергій Прудченко.

Він нагадав про те, як на Запоріжжі було затримано групу «фейкових» поліцейських, які скоювали розбійні напади на ювелірів.

Також у 2017 році поліцейські затримали групу, які вчиняла розбої на автошляхах. Зловмисники зупиняли обране авто, використовуючи шипи. Погрожуючи зброєю, відбирали у жертв, зазвичай підприємців, гроші та цінні речі. Як згодом встановили оперативники, розбійники розпочинали з м. Горлівка Донецької області, але згодом перейшли й на інші регіони країни. Раніше поліцейські затримували їх за аналогічні злочини, але кожного разу зловмисники опинилися на волі. Останнього разу правоохоронці затримали зловмисників в Одесі після вчинення ними нападу на мікроавтобус на Херсонщині.

«Побороли цю групу. І все, ми більше не бачимо та не чуємо про такі кваліфіковані злочини на дорогах. Загалом, за будь-яким напрямом, чи то розбій, угон, грабіж або крадіжка – затримати організовану групу, яка цим займається, означає для нас спрацювати превентивно», – відзначає Сергій Прудченко.

Водночас у минулому році поліцейські викрили одну злочинну організацію, 4 організовані злочинні групи та 34 групи без ознак організованості (періодично змінювалися учасники). Ці групи займалися викраденням елітних марок автомобілів. Зокрема, затримані учасники тільки 34 груп скоїли 320 угонів.

На початку минулого року оперативники затримали злочинну організацію у сфері викрадень елітних автомобілів. На Кіровоградщині поліція викрила та затримала серійних автоугонщиків, на рахунку яких також були й крадіжки та розбійний напад.

«Закрили» групи у Львові, Одесі, Полтаві, Харкові. Це теж стало причиною того, що у нас зменшилася кількість зареєстрованих незаконних заволодінь транспортними засобами. Продовжуємо роботу з відпрацьовування місць збуту викраденого майна, виявленню викраденого транспорту», – розповів перший заступник начальника Департаменту карного розшуку.

Всього у 2017 році на території країни було скоєно 8,8 тисяч незаконних заволодінь транспортними засобами (12,1 тисячі – у 2016 році). Наразі поліцейські розкрили більше 3 тисяч таких злочинів.

Також у минулому році на 10 тисяч зменшилася кількість зареєстрованих грабежів. Водночас підвищився рівень розкриття таких правопорушень: 7918 розкритих у 2017 році проти 7580 – у 2016-му.

Кількість крадіжок зменшилася на 17%, а рівень їх розкриття зріс на 23%: у 2017 році розкрито понад 96 тисяч крадіжок, тоді як у 2016 – 78 тисяч.

Джерело

Автори