Мін’юст повністю погасив борги перед українцями за рішеннями ЄСПЛ, які приймалися у 2008-2013 роках

Міністерство юстиції за 3,5 роки повністю погасило борги перед українськими громадянами за рішеннями Європейського суду з прав людини, більшість з яких  були ухвалені у період з 2008 по 2013 роки і які повністю ігнорувалися попередньою владою. Про це повідомив заступник Міністра юстиції України – Уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Іван Ліщина.

За його словами, українській державі у спадок від попередньої влади залишилися понад 3000 рішень Європейського суду з прав людини на користь українських громадян, які роками ігнорувалися владою.

“Здебільшого – це типові справи щодо невиконання державою рішень національних судів. Ці рішення ЄСПЛ виносилися на підставі того, що попередні влади в країні впродовж 20 років приймали популістські закони, які стосувалися пільг для чорнобильців, афганців та дітей війни, введення мораторію на виконання певними суб’єктами рішень національних судів. Дане законодавство не було підкріплено фінансовою спроможністю держави виконувати взяті на себе зобов’язання. Така ситуація і стала причиною того, що ЄСПЛ порушував справи за поданнями тисяч українців і виносив рішення про стягнення з України відповідної заборгованості”, – зазначив Іван Ліщина.

Починаючи з 2014 року, вперше за роки незалежності, Міністерство юстиції почало масштабну роботу з врегулювання такого роду справ. За цей час кошти за позовами ЄСПЛ були виплачені українським громадянам у повному обсязі.

Разом з тим, відповідно до рішення Суду, Комітету міністрів Ради Європи було передано 12 тисяч подібних справ. Це робочий процес, який дасть можливість в рамках спільної роботи з Радою Європи віднайти механізм системного урегулювання цієї проблеми, яка протягом 20 років переходила від Уряду до Уряду, лише поглиблюючись. Українці мають отримати компенсацію за вказаними рішеннями ЄСПЛ, незважаючи на те, що причиною виникнення цих справ проти України є популістські рішення попередніх складів Уряду та Парламенту. Фактично сьогодні ми платимо за попередні 20 років популізму.

У багатьох випадках Європейський суд не вимагає від Уряду України надавати зауваження по суті й пропонує укласти дружнє врегулювання спору.

Загалом з 2014 Урядом було надіслано до Європейського суду з прав людини 414 декларацій щодо укладення дружнього врегулювання спору. За цей період ЄСПЛ прийняв рішення про дружнє врегулювання спору щодо 1 236 заяв на суму 1,4 млн євро та 21 тис. гривень справедливої сатисфакції.

У тих справах, де в результаті збору детальної інформації Урядом були встановлені факти, які свідчать про неприйнятність заяв заявників, державою надсилалися зауваження з наведенням вказаних фактів та проханням визнати такі заяви неприйнятними.

Урядом вживаються всі заходи для надсилання до Європейського суду всебічно обґрунтованих позицій, які б давали змогу зекономити кошти Державного бюджету, а у разі винесення Європейським судом рішень з констатацією порушення прав заявників – для якнайшвидшого їх виконання.

Наприклад, надіславши до Європейського суду односторонні декларації у справах категорії «Юрій Миколайович Іванов проти України», було здійснено економію коштів Державного бюджету України на суму 2 067 530 євро (близько 63 мільйонів грн.).

Довідково: У 2014-2017 рр. Урядом було отримано 10 488 справ, які стосуються усталеної практики Європейського суду:

  • 565 заяв зі скаргами заявників на надмірну тривалість розгляду цивільних справ національними судами та відсутності ефективних засобів національного захисту у зв’язку з цим;
  • 281 заяв зі скаргами заявників на надмірну тривалість кримінального провадження у їхніх справах та відсутності ефективного засобу національного захисту у зв’язку з цим;
  • 9 642 заяв зі скаргами заявників на тривале виконання рішень національних судів, винесених на їхню користь. 

Загалом за вказаний період Урядом було надіслано до Європейського суду 414 декларацій щодо укладення дружнього врегулювання спору та 2647 односторонніх декларацій щодо вказаних категорій справ:

  • 238  декларацій щодо укладення дружнього врегулювання спору та 136 пропозицій щодо укладення односторонніх декларацій у справах зі скаргами заявників на надмірну тривалість цивільного провадження;
  • 176 декларацій щодо укладення дружнього врегулювання спору та 49 пропозицій щодо укладення односторонніх декларацій у справах зі скаргами заявників на надмірну тривалість кримінального провадження;
  • 2462 пропозицій щодо укладення односторонніх декларацій у справах зі скаргами заявників на тривале виконання рішень національних судів, винесених на їхню користь.

Джерело

Автор