Санкції на часі. 05.01.2025
Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій станом на 05.01.2025.
1. російський рубль падає, економіка спричиняє головний біль для путіна.
– Падіння російської валюти посилює інфляційний тиск в росії, оскільки країна стикається з подальшими економічними потрясіннями, які ускладнюються припиненням угоди з Україною щодо транзиту природного газу.
– У п’ятницю один долар коштував 110 рублів, у листопаді він досяг мінімуму в 114 рублів, що, як заявили в Міністерстві оборони Великобританії, «майже напевно» спричинено останнім пакетом санкцій Міністерства фінансів США.
– Потоки іноземної валюти в росію зіштовхуються з проблемами, оскільки доходи експортерів обмежені цінами на нафту та санкціями.
– Крім того, зростаючі витрати на трансграничні операції ведуть до зростання цін на імпорт, що ще більше тисне на рубль.
– Експорт природного газу вже зазнав значних втрат через санкції, а головний банк, що займається торгівлею цим енергоресурсом, Газпромбанк, потрапив до списку 50 російських фінансових установ, проти яких США запровадили санкції в листопаді, що призвело до подальшого падіння курсу рубля.
– Між тим, Газпромбанк став однією з 12 фінансових установ, що брали участь у пілотному проєкті створення цифрової валюти, запущеному в серпні 2023 року.
– Теоретично цифровий рубль може використовуватися в угодах із сусідніми країнами, якщо контрагенти погодяться на цей спосіб оплати.
– Однак на практиці залишаються численні проблеми, зокрема в регулюванні валютного контролю як у росії, так і в інших країнах, наприклад, у Китаї.
– Зарубіжний бізнес поки що не готовий до прийняття цифрового рубля чи російських цифрових фінансових активів .
– Знецінення російського рубля відбувається в непростий час для країни, чий газовий гігант «Газпром» стикається з втратою доходів у розмірі близько 5 мільярдів доларів на рік після того, як Україна відмовилася продовжити угоду про транзит природного газу, яка закінчилася 31 грудня.
– Російська влада могла би взяти кошти з Фонду національного добробуту, але «рубль майже напевно зазнає більшої волатильності», і подальші «раптові коливання неминучі».
2. Відмови двигунів на російських літаках: два інциденти за добу.
– Відразу два літаки російських авіакомпаній були змушені повернутися до аеропортів вильоту через відмову двигунів.
– Перший випадок стався з Airbus A321neo авіакомпанії “Уральські авіалінії”, який летів з Шарм-ель-Шейха до Єкатеринбурга. На висоті 4 500 метрів у літака відмовив лівий двигун, після чого екіпаж вирішив повернутися в аеропорт вильоту.
– Другий інцидент стався з Boeing 737 авіакомпанії NordStar, що виконував рейс Волгоград – Єкатеринбург. На висоті 11 300 метрів у літака також відмовив лівий двигун. Лайнер повернувся до аеропорту Гумрак у Волгограді.
– Міжнародні санкції посилюють проблеми російської авіації. Заборона на постачання запчастин і техобслуговування літаків західного виробництва створює серйозні ризики для безпеки польотів.
3. У Держдумі рф обговорили можливість організації турів до Північної Кореї.
– За словами депутатів, одним із способів зробити поїздки до КНДР доступнішими може стати організація чартерних рейсів.
– Наразі вартість турів до країни сягає 180 тисяч рублів (1700 доларів) з людини, що ускладнює їхню популярність.
– “Північна Корея – це незвичайна країна, і для туристів вона буде цікава своєю унікальністю. Сьогодні багато туристів їдуть до екзотичних країн, щоб побачити те, чого раніше не бачили. А море — воно скрізь море”, — кажуть російські депутати.
– Нагадаємо, що КНДР залишається однією з найбільш закритих країн світу, проте ураховуючи санкційні та візові обмеження, стає все більшою альтернативою відпочинку для росіян.
4. Статки 25 найзаможніших росіян зросли на $18,5 млрд у 2024 році.
– Відповідні дані наводять у рейтингу Bloomberg Billionaires Index. Дані Bloomberg базуються на вартості акцій компаній, що належать бізнесменам.
– У першій трійці — американці Ілон Маск (423 млрд доларів), Джефф Безос (239 млрд) та Марк Цукерберг (207 млрд).
– Загалом до рейтингу потрапили також 25 росіян. Їхні сумарні статки становлять 347,62 млрд доларів.
– Це 15,8% від ВВП усієї росії, який Світовий банк оцінює у 2,2 трлн доларів.
5. Керівник компанії нафтових танкерів звинуватив ООН у бездіяльності через загрози від “тіньового флоту”.
– Керівник найбільшого оператора нафтових танкерів звинуватив Міжнародну морську організацію (IMO) в бездіяльності щодо “тіньового флоту” — нерегульованих суден, що перевозять нафту з росії, Ірану та Венесуели.
– Число таких суден зросло до п’ятої частини світового флоту після того, як пов’язані з росією компанії скупили старі судна для обходу західних санкцій.
– Барстад заявив, що цей флот створює серйозну загрозу безпеці та навколишньому середовищу, а численні інциденти, як зіткнення танкера Hafnia Nile з судном Ceres I, лише підтверджують ці ризики.
– Він підкреслив, що IMO недостатньо реагує на проблему, і закликав до жорстких заходів для забезпечення дотримання правил безпеки та екологічних стандартів.
6. У Греції заявили, що можуть обійтися без російського природного газу.
– Генеральний директор грецької компанії Gastrade Костіс Сифнеос заявив, що Греція зможе прожити без російського газу, оскільки можливості імпорту з інших країн вдвічі перевищують потреби країни.
– Він зазначив, що Греція має два термінали СПГ — в Ревітусі та Александруполісі, останній з яких почав працювати з жовтня 2023 року.
– Ці термінали можуть повністю забезпечити ринок Греції газом, якщо виникнуть проблеми з постачанням російського газу через Туреччину. Сифнеос запевнив, що ситуація з припиненням транзиту через Україну не вплине на Грецію.
Фото: ЗМІ окупантів