Уряд терміново підготував зміни до Бюджетного кодексу

Ніна Южаніна

Не дивно, що уряд терміново підготував ще одні зміни до Бюджетного кодексу.

І мова НЕ про збільшення частки військовим підрозділам ПДФО (вилученого з місцевих бюджетів і розподіленого між Мінстратегпром, Держспецзв’язку та в/ч) для закупівель  вкрай необхідного військового знаряддя, НІ.

ВЖЕ ВИДІЛЕНІ в держбюджеті на 2025 рік 36 млрд грн  на інвестпроєкти НЕ МАЮТЬ НІ ВИЗНАЧЕНИХ ДЖЕРЕЛ, НІ законних ПІДСТАВ для їх використання.

Тому законопроєктом №12245 пропонуються такі визначення:

• Публічні інвестиційні проєкти — це  комплекс заходів (організаційно-правових, управлінських, аналітичних, фінансових та інженерно-технічних) з метою розвитку, у тому числі відбудови і відновлення окремих галузей, секторів економіки, регіонів і територіальних громад, крім проєктів, пов’язаних із обороноздатністю держави.

• У свою чергу, публічні інвестиції – кошти державного та місцевих бюджетів, у тому числі залучені або отримані у вигляді міжнародної технічної допомоги, а також кошти, залучені під державну (місцеву) гарантію, капітальні інвестиції державних унітарних підприємств і господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50% акцій (часток) належать державі (крім банків), комунальних підприємств.

Абсолютно очевидно, що кошти на реалізацію публічних інвестиційних проєктів залучатимуться майже з усіх можливих джерел:

  • власні податки і збори (кошти державного бюджету), тут привіт тим, хто досі помилково вважає, що кожна копійка йде на армію й оборону;
  • міжнародна технічна допомога, тут впевнена: буде контроль донорів і особливі критерії до таких проєктів (але, звісно, нехай буде);
  • кошти, залучені під державну гарантію, тут я категорично проти.

В проєкті бюджету-2025 на погашення таких непродуманих проєктів попередніх років заплановано витратити 24,4 млрд грн, які не підуть на армію й оборону, бо хтось займався «великим будівництвом» і не зміг відтермінувати погашення боргів!

Також із цікавого: Державний фонд регіонального розвитку створюється у складі державного бюджету як програма публічних інвестицій. Нагадаю, що на ДФРР починаючи з 2023 року замінено так званий соцеконом – розподіл грошей парламентаріям на округи в обмін на їхню лояльність.

У 2025 році на ДФРР уряд планує виділити 1 млрд грн коштів платників податків (перепрошую, публічних інвестицій).

Автор