Санкції на часі. 27.11.2024

Володимир Омелян

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій станом на 27.11.2024.

1. Акції Газпрому впали до історичного мінімуму до $1 за папір.

– При цьому на піку одна акція компанії коштувала у вісім разів дорожче – $8,5.

2. російський рубль впав до мінімуму за 2,5 року.

– російський рубль продовжив знецінюватися у вівторок на тлі зниження продажів нафти, скорочення валютної виручки та проблем із зовнішніми платежами.
– Курси досягли 107,77 рубля за долар і 113,2 рубля за євро — це найгірші показники за останні 32 місяці. На Мосбіржі курс юаня становив 14,62 рубля, що є антирекордом із березня 2022 року.
– Центробанк рф встановив офіційні курси: 14,44 рубля за юань, 105,06 за долар і 110,49 за євро.
– Санкції проти банківської системи збільшують витрати на зовнішньоторговельні операції, що ускладнює доступ до валюти.
– Нові санкції проти банків суттєво погіршують можливості розрахунків за зовнішньоекономічними операціями, знижуючи стимули для ввезення валютної виручки до країни.

3. Газпром готується до припинення транзиту через Україну.

– «Газпром» планує припинити транзит газу через Україну після завершення контракту з «Нафтогазом» наприкінці 2024 року.
– Це залишить Туреччину єдиним маршрутом для поставок російського газу до Європи.
– За даними джерел, потужність постачання через «Турецький потік» скоротиться вдвічі — до 16 мільярдів кубометрів на рік. У 2025 році, за прогнозами «Газпрому», експорт газу до Європи та Туреччини може зменшитися до 39 мільярдів кубометрів порівняно з 49 мільярдами у 2024 році.
– Це свідчить про поступове скорочення присутності російського газу на європейському ринку.
– Хоча частка транзиту через Україну становить менше 5% постачань до ЄС, відмова від цього маршруту може створити проблеми для країн Центральної Європи, які досі залежать від російського газу.
– Словаччина, наприклад, вивчає резервні маршрути, а Європа загалом покладається на ЗПГ із США та інших постачальників.
– Додаткові виклики створюють санкції. Наприклад, США ввели обмеження проти Газпромбанку, а «Газпром» цього місяця припинив постачання австрійській OMV AG через спір у арбітражі.
– Закриття українського маршруту стане ще одним кроком до зміни структури постачань енергоносіїв до Європи, збільшуючи залежність регіону від ЗПГ.

4. Головна російська нафтотранспортна компанія «Транснефть» заявила про дефіцит коштів і можливе призупинення ремонту нафтопроводів.

– «Транснефть» попереджає про можливий дефіцит коштів до 2026 року через зростання податкового навантаження.
– В компанії заявили, що підвищення податку на прибуток на 40% з 2024 по 2030 рік, а також обов’язкові виплати у вигляді дивідендів можуть призвести до фінансових труднощів.
– Згідно з прогнозами, при таких умовах компанія залишатиме лише чверть від отриманого прибутку.
– Це спричинить дефіцит коштів і може змусити «Транснефть» призупинити реалізацію великих інвестиційних проєктів, зокрема капітальний ремонт і реконструкцію нафтопроводів.

5. російська державна корпорація «Ростех» заявила про серйозні фінансові труднощі оборонної галузі росії через високі кредитні ставки.

– У 2023 році експорт зброї та військової техніки з рф зменшився до $6 мільярдів, порівняно з попередніми показниками, незважаючи на рекордний портфель замовлень у $55 мільярдів.
– За словами голови корпорації, лише 20-30% контрактів фінансуються авансами клієнтів, решта залежить від кредитів, які стали невигідними через ключову ставку ЦБ рф у 21%.
– Припускають, що тривале виробництво, зокрема авіації та ППО, може повністю зупинитися.

6. Німеччина вирішила закрити корпункт російського «Першого каналу».

– Причиною стали звинувачення у поширенні пропаганди, дезінформації та виправданні війни проти України, а також у розпалюванні ненависті до українців і підриві довіри до німецьких державних структур.
– Німецька влада зазначила, що телеканал «продовжує впливати на російськомовне населення Німеччини через пропаганду та дезінформацію», у тому числі виправдовує вторгнення в Україну і розпалює ненависть до її громадян, прирівнюючи їх до нацистів. Крім цього, канал «пропагує занепад Заходу, економічний крах Європи» та просуває «інші ультраправі наративи, викликаючи недовіру до структур німецької держави та Євросоюзу», йдеться у ухвалі.
– Кореспонденту і оператору видали наказ залишити країну до грудня, мотивуючи це питаннями безпеки.

7. росія отримує західні мікросхеми через білоруські компанії, пов’язані з Лукашенком.

– Білоруські компанії з вересня 2022 по червень 2024 року поставили до росії мікросхем на понад 125 мільйонів доларів, зокрема західного виробництва — на 400 тисяч доларів.
– Постачання відбувалися через схеми за участю компаній, пов’язаних із оточенням Олександра Лукашенка.
– За два роки до росії потрапило близько 10 тисяч мікросхем виробництва США та Європи, які використовуються у винищувачах Су-35С, Су-34, безпілотниках і ракетах «Калібр». Серед найбільших постачальників — «Алексвіт лтд», що належить ексзаступнику голови білоруської митниці Сергію Борисюку, та «ОФС-Експорт», пов’язана з бізнесменом Олександром Шакутіним, який перебуває під санкціями ЄС.
– Найбільші обсяги постачань забезпечила компанія «Перший Континент», створена після початку війни. Лише за перше півріччя 2024 року вона експортувала до росії мікросхем на 155 тисяч доларів.

8. Американський інвестиційний банк Morgan Stanley опинився у центрі скандалу через виявлені зв’язки з російськими клієнтами, включно з переказами коштів у російські банки, які перебувають під санкціями.

– Розслідування The Wall Street Journal з’ясувало, що підрозділ E*Trade обслуговував тисячі рахунків клієнтів із росії, зокрема переказавши понад 13 мільйонів доларів у 2023 році.
– Це відбулося попри діючі обмеження та ризики, пов’язані з війною росії проти України.
– Більше того, E*Trade навіть не блокувала спроби відправити гроші до російського банку, який перебуває під санкціями. Крім того, банк співпрацював із заможними клієнтами з високоризикових країн, включаючи мільярдера Євгена Швідлера, який перебуває під санкціями Великої Британії.
– Виявлено недоліки у процедурі перевірки клієнтів: відсутність належної документації, ігнорування вимог до джерел доходів та інші порушення, що ускладнюють боротьбу з фінансовими злочинами.

9. Польща затримала громадянина Німеччини за експорт товарів подвійного призначення до росії.

– «Громадянин Німеччини торгував спеціалізованими машинами, що використовуються у технологічній промисловості, які через його компанію були незаконно відправлені на російські військові заводи, які беруть участь у виробництві зброї», – повідомляється в заяві Агентства внутрішньої безпеки.

 

Ілюстрація: Крим.Реалії
«Copyright © 2020 RFE/RL, Inc. Передруковується з дозволу Крим.Реалії (Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода)»

Автор