Пошуки спільної мови з Урядом щодо нашого шляху до ЄС

Іванна Климпуш-Цинцадзе

Сьогодні (18.11.2024 р. – Ред.) провели спеціальне засідання Комітету ВР з питань інтеграції України до ЄС із залученням голів євроінтеграційних підкомітетів із секторальних комітетів, де обговорили скринінг Єврокомісією нашого прогресу в адаптації законодавства до права ЄС у кластері «Основи» (8 розділів).

Це перша спроба разом із урядовцями звірити годинники щодо цього процесу. Не одразу нам вдалося вийти на спільну мову, уявляла трошки інший формат дискусії.

На наше прохання надати вичерпну інформацію щодо конкретних сфер деякі міністерства, наприклад, Мін’юст, прислали список презентацій і кількість сторінок звітів, які вони передали в Брюссель. Щоправда, інші змогли дати пріоритетні законопроєкти та завдання.

Окрема тема – переговорні робочі групи, сформовані дуже дивним чином. До таких груп зі 144 народних депутатів, прізвища яких були подані як пропозиції до Уряду, увійшли лише двоє, включно зі мною, від “Європейської Солідарності”. І це тоді, коли Єврокомісія під лупою розглядає наші демократичні інституції й практики.

Коли ми з Марією Іоновою звернули на це увагу, то зовсім не сподівалися почути від профільної віцепрем’єрки та міністерки юстиції, що комітетське засідання – не місце для таких політичних розмов, бо заступники міністрів, бачте, не політичні призначенці. Європейці дуже би здивувалися від таких підходів і обізнаності головної переговірниці з ЄС.

Також представники виконавчої влади і слуги народу наввипередки захищали цензурований марафон і пояснювали, що коли Єврокомісія його критикувала в останньому звіті про розширення, то, виявляється, мала на увазі зовсім не те, що прочитали українські журналісти й громадянське суспільство. Словом, цілковитий покер фейс. Щодо каналу Рада, то колеги видають за велике досягнення трансляції засідань Парламенту в запису між 2 ночі та 6 ранку.

Але є й позитиви.

Домовилися, що три дорожні карти, які готуються для відкриття перемовин за розділом “Основи”, до представлення європейським колегам, будуть спочатку обговорені на майданчику нашого профільного парламентського комітету. Сподіваюся, цієї домовленості дотримаються.

Думаю, також спільно опрацюємо з урядовцями подальший формат взаємодії по скринінгам та перемовинам, щоб все ж максимально ефективно спільно скористатися вікном можливостей для України в просуванні до членства.

Ну, і, до речі, нарешті вголос сказано про те, що ЄС вимагає запровадження електронного декларування статків радників високопосадовців, на чому ми наполягаємо давно.

Доведеться ж виконувати? З нетерпінням чекаємо побачити, як живуть 5-6 ефективних менеджерів президента.

 

Автор