Терміновий брифінг Євросолідарності (відео, інфографіка)
Порошенко пояснив, чому за проєкт Держбюджету-2025 не можна голосувати: він позбавляє нас шансів на перемогу
За проєкт Держбюджету-2025 у такому вигляді, як уряд подав до другого читання, не можна голосувати – про це під час брифінгу сказав Петро Порошенко. Він зазначив, що «Євросолідарність» пропонує перерозподілити майже 257 млрд грн на потреби ЗСУ замість відверто неефективних і корупційних видатків.
«З видатків 236 мільярдів мали йти на розвиток, закупівлю, ремонт озброєння, військової техніки, інвестиції в технології. І 21 мільярд – це кошти, які мали залишитися у військових частинах і які б дали можливість без корупції, без бюрократії, дуже швидко витрачати кошти на закупівлі FPV, РЕБ, боєприпасів, засобів матеріально-технічного забезпечення, запчастин, шин і всього необхідного. Жодна з цих пропозицій урядом не була врахована», – констатує Порошенко.
Натомість у Держбюджеті наступного року зберігаються або навіть підвищуються витрати на будівництво доріг, зарплати прокурорів, суддів, БЕБ, Рахункову палату та інші органи влади. «Влада в першу чергу суттєво підвищила зарплати суддям, прокурорам, силовикам. З точки зору влади саме судді, прокурори і силовики будуть берегти нашу землю, будуть забезпечувати безпеку держави, а воїни і Збройні Сили можуть почекати», – обурився Порошенко.
«Ми наполягали, щоб кошти ПДФО, які військовослужбовці сплачують зі свого грошового забезпечення, які мали йти в місцеві бюджети, автоматично перераховуватися на розрахункові рахунки військових частин. Вони конфісковані, і військовим бригадам, частинам, окремим батальйонам, полкам було відмовлено», – констатує пʼятий Президент.
«На Міноборони, якщо ви порівняєте проєкт бюджету першого і другого читання, – плюс 0,7 млрд, це взагалі ні про що. І це ще раз підкреслює, що видатки на ЗСУ, видатки на оборону держави точно не є пріоритетом. Уряд не почув нашої позиції, не почув голосу парламенту, і в цьому напрямку бюджет не знав змін», – говорить Порошенко.
Він також повідомив, що гроші на дорожнє будівництво сховали у загальному фонді бюджету, при цьому збільшивши суму. «Ми вимагали прибрати дорожній фонд, кошти перенаправити на будівництво фортифікаційних споруд, забезпечити захист українського воїна і не допустити прискореного просування агресора на українську землю. Нам відмовили. Перевели зі спецфонду на звичайний фонд, але видатки дорожнього фонду збільшили», – наголосив Порошенко. Він також зауважив, що влада не хоче створювати цільовий рахунок для потреб оборони.
«Ми також маємо збільшити видатки на МЗС, бо воїни на фронті і українські дипломати виконують надзвичайно важливі функції, тому що вони мобілізують підтримку партнерів. Не лише військову, не лише фінансову, але і підтримку з точки зору євроатлантичної і європейської перспективи розвитку нашої держави. Нам відмовили. По МЗС перше і друге читання відрізняється лише на 17 млн», – говорить Порошенко.
«Куди ж пішли гроші? За рахунок чого відбулося збільшення видатків? За рахунок військових, за рахунок найманих працівників, за рахунок несправедливого збільшення податків. І тут, до речі, я хочу подякувати президенту, що досі не підписаний абсолютно антиукраїнський, антиекономічний закон про збільшення податків», – заявив Порошенко.
«Але кому ж в першу чергу збільшили кошти на утримання, в тому числі заробітну платню? Рахункова палата, яка прагне не здавати декларації, не звітувати перед платниками податків. Зарплата збільшилася, кошти на утримання на 242%. Кошти на утримання АРМА збільшилися на 66%. Премії суддям, теж найбільш знедолені верстви населення. Для того, щоб вони слухались Офіс, їм передбачили підвищення більше як на 40%. Туди ж пішли податківці, митники, туди ж пішли БЕБівці, туди ж пішли прокурори-інваліди і пенсіонери в 30 років», – обурився Порошенко.
«Додатково вони сюди ще напхали інвестиційних проєктів, які вони розподіляють без тендера, без конкурсу, без Прозорро, виключно своїм підрядникам», – говорить Порошенко.
«У них немає завдань боронити державу, забезпечувати воїнів. У них нема завдань дати можливість військовим частинам купити РЕБ, FPV, запчастини і озброєння. У них інші завдання. Які? «Велике крадівництво», судді, прокурори-пенсіонери, прокурори-інваліди, силовики і таке інше. Так державу не збережемо», – зауважив Порошенко.
«Влада збирається на вибори, думає про вибори, а не про перемогу. До чого це може призвести – що партнери перестануть давати гроші Україні на підтримку. А з якого переляку вони будуть давати гроші, забираючи їх у своєї країни, для того, щоб тут хтось роздавав по 1000 не постраждалим, не малозабезпеченим, а всім за лояльність», – говорить Порошенко. Він також нагадав про відкриту критику фінансування «Єдиного марафону» державним коштом з боку Єврокомісії.
«Я прошу звернути увагу на ці цифри журналістів, громадських активістові і воїнів. Якщо закон про бюджет буде проголосований в 2-му читанні в такому вигляді, це позбавляє нас наших шансів на перемогу. Ми будемо робити все, що від нас залежить, для того, щоб цього не допустити», – резюмує Порошенко.
Порошенко: Український ВПК завантажений на третину через відсутність грошей
Петро Порошенко під час аналізу проєкту Держбюджету на 2025 рік повідомив, що вітчизняний ВПК через брак коштів завантажений на 30%. При цьому мільярди з бюджету йдуть на нецільові витрати, дорожнє будівництво, підвищення зарплат силовикам, кешбек, лобістські інвестпроєкти та роздачу всім по тисячі гривень.
«У нас є видатки на закупівлю озброєння в українських виробників. Дуже добре, що Мінстратпром поки що захистив і зберіг хоча б 55 мільярдів. Багато це чи мало? Мало. Чому? Бо український оборонно-промисловий комплекс завантажений в середньому на 30%. Це означає, що якби було фінансування, кількість озброєння, яке вироблене в Україні, сучасного, з використанням досвіду бойового застосування було б майже втричі більше», – констатує пʼятий Президент.
«І ще одна цифра. Якщо ви візьмете план оборонних закупівель, який затверджується урядом, до речі, це також предмет окремої роботи РНБО – він складається із сотень мільярдів. Скільки ж є «перших пріоритетів» і що це таке за хитра назва «перший пріоритет»? А це те, що забезпечене грошима. Знову можу наголосити: грошима забезпечено не більше 25%», – пояснює Порошенко.
«100% – це те, що терміново потребує Україна, і 20-25% – це те, що дають солдатам. Повоюйте з чвертю боєприпасів, з 20% FPV, з чвертю РЕБів», – говорить Порошенко.
«А ще в Міністерства оборони продовжують забирати на ДССЗЗІ, де нема» виробництва, де купують ганебні по якості зразки замість того, щоб організувати прозору і ефективну закупівлю через Агентство оборонних закупівель, через Міноборони, де нарешті, я переконаний, можна навести порядок», – резюмує Петро Порошенко.
Ніна Южаніна розповіла про три брехні у проєкті Держбюджету-2025
Народна депутатка з фракції «Європейська Солідарність» Ніна Южаніна заявила під час брифінгу, що в процесі підготовки до другого читання проєкту Держбюджету на 2025 рік влада спробувала приховати від суспільства три брехні.
«Є три брехні, які має знати весь український народ. З трибуни Верховної Ради було сказано, що дороги будуватися не будуть. Що всі джерела наповнення дорожнього фонду – а це наші власні податки, – будуть спрямовані на Збройні Сили. Обдурили. Замість того, що було в першому читанні передбачено 42,7 мільярдів, зараз додали ще 1,2 мільярди. Тобто майже 44 мільярди буде витрачено на ті ж самі програми, що були запропоновані й раніше. Це погашення боргів по «Великому будівництву» – левова частина, 24 мільярди. Є нові дороги і так далі. Тобто дороги більш пріоритетні», – говорить Южаніна.
«Можна було реструктурувати цю заборгованість, можна було знайти інший механізм і відтермінувати, якщо ви вже так обіцяли розрахуватися за ці роботи. Але все це передбачено в бюджеті на наступний, найважчий рік в житті нашої країни», – обурилась депутатка.
Друга брехня – про нібито скасоване підвищення зарплат прокурорам. «Це також було питання, яке найбільше було на слуху. Ми його підняли, ми подали поправку – зменшити видатки на оплату праці на 2,7 мільярди. Але влада знову схитрувала і зменшила їм видатки лише на 1,2 мільярда. Тобто 1,5 мільярди залишаються на збільшення отих окладів і різних премій для «прокурорів-інвалідів», – говорить Южаніна.
«Публічні інвестпроєкти – це третя брехня. 25 мільярдів були передбачені на інвестпроєкти. Вони до другого читання стали в сумі 36 мільярдів. Тобто збільшилися, але ніякої конкретики. Це ті кошти, які без прозорих процедур будуть використовуватися на капітальні видатки, де є можливість отримати найбільші відкати. І все це дуже схоже на підготовку до наступних виборів чи підкупу голосів в залі», – зауважує Ніна Южаніна.
«Дуже прикро констатувати, що коли наші партнери зацікавляться всіма цими видатками, вони можуть обмежити фінансування Україні. Чи спроможна Україна вижити без підтримки партнерів? Звісно, ні. У будь-якому випадку ми повністю фінансуємо свою цивільну частину життя за рахунок наших партнерів.То чи можна допускати таке нераціональне витрачання?», – запитує Южаніна.
Фракція «Європейської Солідарності» в парламенті буде докладати зусиль, щоб народні депутати свідомо приймали рішення, щоб вони відповідали перед громадянами за те, що зараз пропонується для виживання країни в наступному році. З таким бюджетом ми не переможемо. Ми маємо зараз сконцентруватися, щоб все, що можна зекономити, спрямувати виключно в спеціальний фонд для наших Збройних Сил, для Міністерства оборони. І в цьому наше завдання», – наголошує Ніна Южаніна.