Санкції на часі. 03.11.2024

Володимир Омелян

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій станом на 03.11.2024.

1. Найбільший російський виробник вантажних автомобілів «КамАЗ» за дев’ять місяців 2024 року зазнав збитків у розмірі 3,8 млрд рублів.

– За аналогічний період минулого року організація отримала прибуток у розмірі 15,8 млрд рублів.
– Виторг компанії за звітний період знизився до 228,8 млрд рублів (-7,5%), валовий прибуток скоротився на 50% до 15,5 млрд рублів, собівартість продажів склала 213,3 млрд рублів.
– Збиток від продажів за дев’ять місяців – 1,04 млрд. рублів проти прибутку 16,9 млрд. рублів за січень-вересень 2023 року.
– Комерційні витрати “КамАЗа” збільшилися на 23%, управлінські – на 10,2%. Витрати “КамАЗа” досягли 14,2 млрд рублів у січні-вересні 2024 року (9,9 млрд рублів за аналогічний період минулого року).

2. Вартість поїздки на таксі в росії може зрости як мінімум на 20% до кінця року через проблеми з китайськими автомобілями.

– Китайські автомобілі погано пристосовані до російських доріг і російського клімату.
– Фактично термін експлуатації автомобіля в таксі сьогодні скоротився вдвічі.
– Авто з Китаю потребують капітального ремонту або повної заміни вже через 150 тис. км пробігу, тоді як раніше таксі мали машини, які «могли набігти» 250-300 тис. км. Через це зросла частота ремонтів китайських автомобілів, що спричинило додаткові витрати.
– Частка машин із КНР у російських таксопарках почала стрімко зростати після виходу з росії провідних світових автовиробників у 2022 році і зараз досягла 70-80%.

3. Тайвань зупинив постачання верстатів до росії.

– Міністерство економіки Тайваню повідомило про повне припинення поставок до росії верстатів тайванського виробництва після посилення правил експортного контролю.
– Заява була зроблена після публікації доповіді британського Королівського об’єднаного інституту оборонних досліджень та Open Source Centre — урядового центру США, який надає аналіз відкритої інформації для американських спецслужб. У доповіді Тайвань згадувався як постачальник верстатів для росії.
– У зв’язку з можливістю використання верстатів у військових цілях Міністерство економіки Тайваню реалізувало низку заходів для припинення їхнього експорту до росії.
– Зокрема, було суттєво збільшено штраф за первинне порушення санкцій — зараз він становить 1 млн. тайванських доларів (приблизно 31 310 доларів США). Вжиті дії вже показали перші позитивні результати.
– Міністерство економіки Тайваню продовжить активну співпрацю з іноземними партнерами для протидії військовій експансії та незаконній торгівлі.

4. ЄС у жовтні збільшив імпорт газу з росії.

– Постачання російського газу європейським споживачам (до країн ЄС та Молдови) транзитом через Україну в жовтні 2024 року зросло до рівня, близького до технічно можливого максимуму.
– Це випливає з даних «Газпрому», який має монопольне право на експорт газу з росії трубопроводами. 26 жовтня обсяг транзиту тримався на рівні 42,5 млн. куб. м – це максимальний обсяг прокачування цим маршрутом з грудня 2022 року і максимально можливий зараз.
– Прокачка палива іншим експортним маршрутом – газопроводом «Турецький потік» – у жовтні також зросла.

5. З початку війни італійські компанії поставили «Арктик СПГ-2» компонентів на 193 млн євро в обхід санкцій.

– Незважаючи на заборони італійські компанії здійснили постачання компонентів до Москви для «Арктик СПГ-2» на 134 млн євро. Товари від Nuovo Pignone, Tenaris, Marcegaglia та двох держкомпаній відправляли через Емірати та Китай.
– Усі компанії, що брали участь у постачанні, зареєстровані в Італії, деякі з них контролюються державою, інші належать іноземцям.
– Практично у всіх випадках постачання товарів здійснювалося не безпосередньо, а через посередницькі компанії, що базуються в основному в Китаї, Об’єднаних Арабських Еміратах та Туреччині, — країнах, які не ввели санкції проти Москви після введення російських військ в Україну.
– Дві з цих компаній-посередників, зареєстрованих в Еміратах і які перебувають у центрі багатьох тріангуляцій, мають прямі зв’язки з росією.

6. США оштрафували великого виробника мікросхем GlobalFoundries за постачання чіпів китайській фірмі, яка потрапила під санкції.

– У п’ятницю США заявили, що наклали штраф на нью-йоркську GlobalFoundries (GFS.O), третього у світі виробника чіпів, у розмірі 500 000 доларів США за постачання мікросхем дочірній компанії китайського виробника SMIC.
– У заяві Міністерства торгівлі сказано, що GlobalFoundries надіслав 74 поставки на суму 17,1 мільйона доларів SJ Semiconductor, філії SMIC, без отримання ліцензії.
– І SMIC, і SJ Semiconductor були додані до списку обмежень на торгівлю у 2020 році через передбачувані зв’язки SMIC з китайським військово-промисловим комплексом.
– Експорт фірмам зі списку вимагає важкодоступної ліцензії, за отриманням якої GlobalFoundries не звертався.
– У заяві GlobalFoundries зазначено, що компанія шкодує про «ненавмисну ​​дію через помилку введення даних, допущену до переліку юридичних осіб», через яку вона випадково відправила застарілі чіпи без ліцензії.

Автор