Санкції на часі. 29.10.2024
Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій станом на 29.10.2024.
1. Експорт вугілля з росії за підсумками дев’яти місяців знизився на 10%.
– Експорт вугілля з росії у січні-вересні 2024 року знизився приблизно до 147 млн тонн.
– Найсильніше експортні поставки просіли в портах півдня та північного заходу країни.
– У південних портах вони впали на 56% до 10 млн. тонн. Експорт через порти північного заходу знизився на 15% рік до року до 38 млн. тонн.
– Зниження експорту вугілля пов’язане з сукупністю факторів – низькими цінами на світових ринках, дорогою логістикою та обмеженими можливостями його вивезення залізницею.
– Аналітики не бачать передумов для покращення ситуації до кінця року.
2. В росії виявили нестачу десятків тисяч тракторів і комбайнів після виходу західних постачальників.
– У росії виникла гостра нестача сільськогосподарської техніки для проведення сезонно-польових робіт. На 1 серпня 2024 року російським сільгоспвиробникам не вистачало 64,8 тис. тракторів та 34,3 тис. комбайнів.
– Також зафіксовано прискорене старіння парку сільськогосподарських машин. Так частка тракторів, що експлуатуються понад 10 років, становить близько 53%, зернозбиральних комбайнів – 45%, а кормозбиральних комбайнів – 44%.
– Проблеми з сільськогосподарською технікою в росії виникли після виходу з країни провідних світових виробників: Deere & Company, AGCO Corporation, CNH Industrial, а також англійської JC Bamford Excavators, чеської BEDNAR FMT, німецької CLAAS та ін.
– На імпортні машини припадало 30-40% всього російського парку сільгосптехніки.
3. Санкції США змушують індійські банки остерігатися торгівлі з росією.
– За словами російського спецпредставника у Нью Делі, банки, що працюють із США, «занепокоєні вторинними санкціями США». США та їхні союзники ввели санкції проти росії у 2022 році.
– Індія не дотримується односторонніх заходів, але окремим компаніям можуть заборонити вести бізнес у США за порушення санкцій.
– Прем’єр-міністр Нарендра Моді намагається збалансувати відносини між росією та США. Південноазіатська країна купує у Москви дешеву нафту, а у Вашингтона намагається отримати доступ до інвестицій та передових технологій.
– Двостороння торгівля між Індією та росією досягла піку у фінансовому році, що закінчився у березні 2024 року, та становила 65,7 мільярда доларів, в основному завдяки закупкам нафти зі знижкою. Експорт Індії становив 4,26 мільярда доларів, згідно з урядовими даними.
4. Вартість поставленої росії північнокорейської зброї оцінили у $5,5 млрд, – дослідження німецького фонду Фрідріха Науманна.
– В рамках дослідження було вивчено звіти розвідслужб, виток документів, а також вартість боєприпасів у більш ранніх угодах із продажу північнокорейської зброї.
– Сума дорівнює приблизно чверті всієї економіки КНДР. За оцінкою південнокорейського Центробанку, обсяг ВВП Північної Кореї за 2023 рік становив $23,7 млрд.
– КНДР не публікує жодної інформації щодо експорту зброї, що робить практично неможливим проведення детального аналізу. Південнокорейські спецслужби часто ґрунтують свої доповіді на супутникових знімках, за допомогою яких Сеул відстежує морські перевезення свого сусіда.
– Згідно з цими даними, насамперед Північна Корея постачає росії артилерійські снаряди та ракети малої дальності. Дослідження доводить, що росія та Північна Корея стали дедалі ближчими з початку війни в Україні.
– Офіційна торгівля між двома країнами значно зросла. У першому півріччі 2024 року обсяг торгів зріс до 52,9 млн доларів. За весь 2023 рік це було близько 34,4 мільйона доларів.
– Таке зростання свідчить про те, що річні обсяги торгівлі між двома країнами можуть повернутися до рівня перед більш жорсткими санкціями в 2017 році.
– У дослідженні фонду наголошується, що доходи Пхеньяну від військової співпраці з Москвою можуть збільшитися «на сотні мільйонів доларів», якщо росія задіяє у війні проти України північнокорейські війська.
– Згідно з прогнозом, Кім Чен Ин навряд чи дасть Володимиру Путіну більше 20 тисяч солдатів, щоб не наражати на загрозу стабільність північнокорейського режиму, проте перекидання такої кількості військ навряд чи змінить хід війни на користь росії.
– Цей крок може призвести і до прямо протилежного результату — активізації підтримки України. Про це свідчить і реакція Південної Кореї, яка почала розглядати постачання летальної зброї Києву, хоча досі обмежувалася гуманітарною допомогою.
5. Велика Британія запровадила санкції проти близьких до Кремля компаній за поширення фейків.
– Велика Британія запровадила санкції проти російських компаній «Діалог», «Структура», «Агентство соціального проектування» та трьох фізичних осіб. Лондон вважає їх частиною кремлівської мережі щодо поширення дезінформації, спрямованої на дестабілізацію в Україні.
– Стверджується, що вони відповідали за проєкт Doppelganger («Двійник»), створюючи клони реальних сайтів і сторінок в інтернеті.
– Після вторгнення росії в Україну компанії «Діалог» доручили займатися фейками про війну та дискредитувати українську владу, йшлося у спільному розслідуванні «Медузи», «Важливих історій» та The Bell. Журналісти з’ясували, що лише за роботу у 2022 році АНО «Діалог» одержала з російського бюджету 9 млрд рублів.
– Група компаній «Структура» займається розробкою комп’ютерного програмного забезпечення, поліграфічною діяльністю, виробництвом спецавтомобілів і наземних тренажерів для льотного складу та їх частин. «Агентство соціального проектування» організовує передвиборчі кампанії, бізнес-форуми та забезпечує PR-супровід.
6. Японія виділить Україні $3 млрд за рахунок заморожених активів росії.
– Японія в рамках домовленостей з іншими країнами “Великої сімки” надасть Україні кредит на 471,9 млрд ієн ($3 млрд), який гаситиметься за рахунок доходів від заморожених активів росії. Позику профінансує Японська агенція міжнародного співробітництва (JICA).
– Кошти перерахують до спеціального фонду, створеного Світовим банком для підтримки України.
– Окремо наголошується, що Японія має намір проконтролювати, щоб вкладені нею кошти не використовувалися у військових цілях. Загалом країни G7 мають намір надати Україні кредит на $50 млрд за рахунок прибутку від заморожених активів росії.
– Гроші почнуть перераховувати у грудні 2024 року. Частка США становитиме $20 млрд.
– 3 жовтня Рада ЄС остаточно затвердила макрофінансовий кредит Україні на 35 млрд євро, 18 млрд із яких планується передати в рамках ініціативи G7.
– Отримати ці кошти Україна зможе лише за проведення «демократичної політики», яка передбачає повагу до багатопартійної парламентської системи, дотримання прав людини та забезпечення верховенства закону.
– Ще $3 млрд виділить Велика Британія. Вклад Канади не уточнювався, але раніше його оцінювали у $3,6 млрд.
7. США обмежили інвестиції у технології подвійного призначення Китаю.
– Мінфін США опублікував правила, що обмежують американські інвестиції в технології, які можуть використовуватись Китаєм у військовій сфері.
– Йдеться про напівпровідники та мікроелектроніку, квантові інформаційні технології та сферу штучного інтелекту.
– Громадяни США зобов’язані повідомляти Мінфін про проведення відповідних транзакцій. Нововведення набудуть чинності з 2 січня 2025 року.
– На думку американського відомства, подібні інвестиції «являють гостру загрозу національній безпеці» Сполучених Штатів. Помічник міністра фінансів з інвестбезпеки Пол Розен заявив, що адміністрація США прагне «не допустити попадання критично важливих передових технологій до рук тих, хто може використовувати їх для загрози нашій безпеці».
– У Білому домі сказали, що влада хоче забезпечити безпеку США, перешкоджаючи спробам Китаю «просуватися в розвитку ключових технологій, які мають вирішальне значення для модернізації» його збройних сил.
– Уточнюється, що обмеження було запроваджено після консультацій з обома палатами Конгресу, представниками промисловості та іноземними союзниками.
– За даними SEMI, глобальної асоціації напівпровідникової промисловості, у першій половині 2024 року Китай витратив на закупівлю обладнання для виробництва чіпів $24,73 млрд.
– Це більше, ніж усі його основні конкуренти, разом узяті: Південна Корея, Тайвань, Японія та США за той самий період вклали у виробництво $23,68 млрд.
– Влада КНР стала нарощувати інвестиції у виробництво напівпровідників після того, як США ввели жорсткі обмеження на продаж передових мікрочіпів китайським компаніям. Нинішнього року, за прогнозом асоціації, витрати Китаю на виробництво перевищать $35 млрд.
8. Влада Канади має намір переглянути свої відносини з керівництвом Грузії у світлі результатів парламентських виборів, йдеться у заяві канадського МЗС.
– “У координації з нашими партнерами по Групі семи (G7) та з Європи, а також у світлі проведення та результатів парламентських виборів Канада перегляне свої відносини з керівництвом Грузії”, – сказано у документі. У МЗС зазначили, що Оттава готова до співпраці з Тбілісі, якщо грузинська влада поважатиме демократію та права людини.
Фото: ЗМІ окупантів