Санкції на часі. 28.10.2024
Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій станом на 28.10.2024.
1. росіяни зіткнулися з блокуваннями банківських рахунків і масовими відмовами у видачі посвідки на проживання на Кіпрі.
– За останні кілька тижнів Bank of Cyprus, один із найбільших банків острова, заблокував близько 900 рахунків, власниками яких є громадяни росії. Аналогічна ситуація в іншому великому банку країни — Hellenic Bank.
– Росіяни, які потребують продовження або отримання посвідки на проживання, стикаються з вимогою надати фінансові документи з банку.
– Але коли вони намагаються виконати цю умову, з’ясовується, що їхні рахунки заблоковані, а для їхнього розблокування потрібна посвідка на проживання.
2. Витрати росіян на автотовари зросли на 41%.
– Найшвидше додають у вартості запчастини для європейських та китайських машин. Середній чек на товари для автомобілів за рік зріс на 41%, тоді як кількість покупок майже не збільшилась.
– Найчастіше автолюбителі купують запчастини, мастильні матеріали, автохімію та аксесуари для машин.
– Збільшення витрат — наслідок зростання цін на імпортні товари та ускладнення логістики.
3. росія різко збільшила імпорт глинозему з Китаю.
– Імпорт глинозему (напівфабрикат для виробництва металу) з Китаю до росії у січні-вересні 2024 року зріс на 43% у річному вираженні до 1,2 млн т. Це випливає з даних Головного митного управління КНР.
– Найбільший у росії виробник та експортер алюмінію – UC Rusal.
– Компанія видобуває боксити (початкову сировину для глинозему) і виробляє глинозем як у росії, так і за кордоном.
– При цьому частково UC Rusal купує глинозем у сторонніх постачальників за кордоном.
– Рівень забезпеченості глиноземом залишається основним викликом для UC Rusal.
– Закупівля сировини у Китаї збільшила собівартість виробництва алюмінію.
4. Суд у Фінляндії арештував російські активи на десятки мільйонів доларів на вимогу “Нафтогазу”.
– Окружний суд міста Гельсінкі задовольнив клопотання НАК “Нафтогаз України” та ще п’ятьох компаній Групи та наклав арешт на окремі активи, що належать росії на території Фінляндії.
– Йдеться про нерухомість та інші активи, які оцінюються в десятки мільйонів доларів.
– Це рішення – частина глобальної стратегії Нафтогазу зі стягнення компенсації за збитки, завдані захопленням активів компаній Групи в АР Крим згідно з рішенням Гаазького арбітражу.
– “Оскільки росія відмовляється добровільно сплачувати “Нафтогазу” кошти, передбачені Гаазьким рішенням, ми продовжуємо використовувати всі доступні механізми для їх стягнення. Сьогодні ми стали ще на крок ближче до відновлення справедливості. Водночас ми вживаємо активні дії з виконання арбітражного рішення в інших цільових юрисдикціях, де є російські активи”, – зазначив очільник “Нафтогазу” Олексій Чернишов.
5. Нафта марки Brent подешевшала на 4,5% після ударів Ізраїлю по Ірану.
– Той факт, що Ізраїль не атакував нафтові об’єкти Ірану, а також менш значний, ніж очікувалося, масштаб атаки в цілому, послабили побоювання трейдерів щодо можливої ескалації конфлікту.
– Грудневі ф’ючерси на нафту марки Brent дешевшали на лондонській біржі ICE Futures на $3,42 (4,5%) до $72,63 за барель. У п’ятницю Brent подорожчала на $1,67 (2,3%) до $76,05 за барель.
– Грудневі ф’ючерси на WTI на цей момент дешевшали на електронних торгах Нью-Йоркської товарної біржі (NYMEX) на $3,34 (4,65%) до $68,44 за барель. За попередню сесію контракт подорожчав на $1,59 (2,3%), до $71,78 за барель.
6. Глава спостережної місії Європейської мережі організацій зі спостереження за виборами (ENEMO) Златко Вуйович заявив, що вибори в Грузії відбулися в «поляризованому середовищі без урахування рівності та прозорості».
– За оцінкою організації, виявлені порушення «суттєво порушили демократичний характер виборчого процесу». Йдеться про виявлене «насильство щодо опозиції та неправомірне використання адмінресурсу».
7. рф знайшла спосіб купувати санкційні ШІ-чипи Nvidia: їй допомагають азійські країни.
– Індія виступає важливим посередником у постачанні росії потужних ШІ-чипів Nvidia, а країною першоджерелом технологій стала Малайзія. Про це йдеться у розслідуванні агентства Bloomberg.
– Індійська компанія Shreya Life Sciences постачає до росії передові технології.
– За даними Bloomberg, з квітня по серпень цього року компанія експортувала до росії 1111 серверів Dell PowerEdge XE9680 із потужними процесорами Nvidia, розробленими для штучного інтелекту.
– Вартість цих поставок оцінюється в 300 мільйонів доларів. Ці сервери обмежені для експорту до росії західними санкціями через їх потенційне використання у військових розробках.
– Попри зусилля США та ЄС, які намагаються обмежити доступ росії до чутливих технологій, Індія дедалі більше стає важливим посередником для експорту заборонених товарів.
– Хоча Індія є транзитним пунктом, дані про торгівлю свідчать, що справжнім джерелом є Малайзія.
– Ведення бізнесу з росією не є незаконним в Індії, оскільки уряд прем’єр-міністра Нарендри Моді не є учасником численних раундів санкцій США та ЄС, накладених на москву.
8. Президент Швейцарії підтримала скасування заборони на реекспорт зброї в Україну.
– Президент Швейцарії заявила, що виступає за перегляд заборони, яка наразі не дозволяє реекспорт швейцарської зброї з іншої країни в Україну, заявивши, що ембарго завдає шкоди промисловості та безпеці її країни.
– Заклики до Швейцарії порушити багатовікову традицію як нейтральної держави зростають як вдома, так і за кордоном після того, як росія вторглася в Україну в 2022 році.
– Парламент країни уже рекомендував пом’якшити правила щодо зброї, хоча минулого року уряд відмовився змінити свою довготривалу політику.
– «Якщо у нас є проблеми з нашою промисловістю озброєнь, це означає, що у нас також є проблеми з безпекою, оскільки важливо мати технології та ноу-хау», — сказала вона.
– Однак додала, що Швейцарія, яка виступає мирним посередником у глобальних конфліктах, ніколи не постачатиме зброю безпосередньо в країну, яка перебуває у стані війни.
– Незважаючи на тривалий нейтралітет, Швейцарія є великим постачальником зброї, 14-м за величиною у світі у 2022 році, згідно з даними Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру.