Санкції на часі. 09.10.2024
Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій станом на 09.10.2024.
1. Російська вугільна галузь наближається до найбільшої за останні 30 років кризи.
– Через втрату західних ринків та різке падіння попиту в «дружніх» країнах вугільні компанії почали різко скорочувати виробництво. У липні видобуток вугілля в росії впав на 6,7% у річному вираженні, а її загальний обсяг – 31,5 млн тонн – став найнижчим з часів пандемії.
– У грудні 2022 року, вугільні компанії втратили близько 12 млн. тонн щомісячного видобутку або 27%. Видобуток кам’яного вугілля впав на 8,2%, а антрациту — найціннішого сорту — майже на чверть (на 23,7%).
– У серпні ц.р. спад видобутку кам’яного вугілля прискорився до 10,1% рік до року.
– Ключовою проблемою галузі стали західні санкції.
– На відміну від нафти та газу, які Євросоюз продовжує закуповувати, вугілля потрапило під тотальне ембарго, а країни Азії різко знизили попит. Постачання до Китаю в першій половині 2024 року зменшилось на 8%. Індія скоротила закупівлі на 22%, Туреччина — на 47%.
– Сукупний вугільний експорт із росії у січні-липні впав на 11,4% до 112,6 млн. тонн.
2. Найбільші російські експортери скоротили продаж валюти до мінімуму з серпня 2023 року.
– У вересні 29 найбільших російських експортерів продали на внутрішньому ринку мінімальну суму валюти з серпня 2023 р. Їхні чисті продажі (різниця між продажами та покупками) склали $8,3 млрд – це на 30% менше, ніж у серпні.
– Востаннє експортери продавали менше у вересні 2023 р. ($9,2 млрд). Продажі валюти експортерами зараз є головним чинником, що впливає на курс рубля. У серпні 2023 р., коли чистий продаж досяг дна ($7,2 млрд), на дно опустився і рубль, а Центробанку рф довелося екстрено підвищувати облікову ставку на 350 пунктів до 12%.
– Головна валюта для росії тепер юань, і рубль у вересні послабився до нього на 10%.
– Зниження чистих продажів пов’язане зі зміною структури розрахунків із експорту, в якій дедалі більшу роль відігравав рубль. Частка рубля у зовнішньоторговельних розрахунках зростає і становить близько 40%. Чим вона більша, тим менше валюти продажу експортної виручки. Їх замінюють продаж валюти банками.
– Внаслідок цього різко скоротилася валютна ліквідність банків. Центробанк рф відзначає зниження пропозиції юанів на ринку своп (продаж валюти зі зворотним викупом, по суті короткий валютний кредит) у вересні, при тому що попит на юаневе фондування залишався високим.
3. 90% грошей від продажу автомобілів у росії йдуть до Китаю.
– На даний момент 89% коштів, які росіяни витрачають на покупку нових автомобілів, йдуть до Китаю.
– Частка Lada російського АвтоВазу складає лише 11% ринку. Іншими словами, лише 11% коштів, які росіяни витрачають на покупку нових машин, залишається у російській економіці. Решта коштів вимивається з росії до Китаю, де розташовані центри формування доданої вартості.
– Згідно з прогнозом «Автостату», 2024 року росіяни куплять близько 900 тис. китайських автомобілів. При цьому виторг дилерів від продажу нових машин із КНР в росії за підсумками січня-липня склав 1,7 трлн руб.
– Після початку війни в Україні з росії пішли всі західні автовиробники – вони закрили виробництва та припинили постачання. До кінця 2022 року на російському автомобільному ринку залишилося лише 14 брендів, одинадцять із яких — китайські.
– На цьому фоні експорт китайських авто до росії за підсумками 2023 року зріс більш ніж у сім разів до $11,5 млрд.
4. Більшість країн Європи чудово обходяться без російського газу.
– Після лютого 2022 року велика залежність Європи від російського газу одразу стала проблемою, оскільки москва перекрила потоки газопроводами «Північний потік» і «Ямал-Європа» — двома ключовими енергетичними з’єднаннями з ЄС.
– Європа швидко відновила рівновагу. Прибережні країни нарощували потужності з доставки зрідженого газу з таких країн, як США, і укладали нові контракти.
– До 2023 року частка російського трубопровідного газу в імпорті енергоносіїв до ЄС становила лише 8%, тоді як у 2021 році вона перевищувала 40%.
– Проте кілька трубопроводів продовжували качати газ, у тому числі один, який проходить через Україну і працює за довоєнним контрактом. Для ЄС загалом цей маршрут був переважно рудиментарним, — 2023 року лише близько 5% імпорту газу до блоку припало на український маршрут.
– Але для Центральної та Східної Європи цей шлях є життєво важливим. Ці країни, які не мають виходу до моря, не так легко переключилися на імпорт ЗПГ і продовжували отримувати російський газ. На відміну від більшості країн блоку Австрія, Словаччина та Угорщина ще не відвикли від російського газу.
– З причин як політичного, так і прагматичного характеру, кожна країна зберегла зв’язок з росією. Критично важливою ланкою був трубопровід через Україну.
– Тепер, коли цей зв’язок опинився під загрозою зриву, тріо може незабаром зіткнутися з необхідністю вибору альтернативи. Хоча варіанти існують, будь-яка зміна статус-кво спричинить витрати. Словаччина та Австрія вже знайшли альтернативні джерела газу через угоди з сусідніми країнами, такими як Туреччина.
– Тим часом Угорщина може відмовитися від цього і продовжувати покладатися на російський газ через Сербію.
– У той час як Київ відмовився вести переговори про продовження контракту на постачання газу безпосередньо з Москвою, ведуться переговори з Азербайджаном, багатим на викопне паливо, щоб отримати контракти.
– Однак залишаються питання щодо того, чи може Азербайджан виробляти достатньо газу, щоб замінити весь колишній російський експорт, чи він просто служитиме посередником, ребрендингуючи «російський газ» на «азербайджанський», перш ніж відправляти його далі через український трубопровід.
5. Російські заводи зі зрідження природного газу за дев’ять місяців відвантажили на експорт 24,36 млн тонн зрідженого природного газу. Це майже на 5% вище, ніж роком раніше.
– У вересні динаміка була слабшою: відвантаження зросли на 1,8% рік до року до 2,69 млн. тонн.
– Бельгія минулого місяця пішла з числа найбільших європейських покупців російського ЗПГ, майже повністю припинивши закупівлю у НОВАТЕКу.
– Значний обсяг російського ЗПГ був перенаправлений на країни Азії.
6. Місячні поставки російської сирої нафти знову досягли піку вироблення, встановленого востаннє в липні.
– Це зростання обсягів перевезень відбулося через запуск основних НПЗ країни після планового технічного обслуговування. Середній місячний експорт збільшився на 60 тис бар на добу, досягнувши максимального значення з липневої позначки.
– У той же час переробка нафти в росії знизилася до мінімального рівня з червня. Падіння загальної вартості експорту сирої нафти становило понад $1,54 млрд. за останні сім днів, порівняно з $1,68 млрд. у попередній період.
– Проте зниження постачань було компенсовано підвищенням цін на російську нафту, викликаним посиленням конфлікту між Іраном та Ізраїлем.
– За даними відстеження суден і звітами портових агентів, за минулий тиждень до 6 жовтня було завантажено 23,58 млн бар російської сирої нафти, перевезеної на 31 танкері.
– На попередньому тижні було завантажено 26,17 млн бар на 35 суднах.
7. Уряд США висловив підтримку Україні в юридичній битві за 42 мільйони доларів, заморожених на рахунках російського банку в Сполучених Штатах.
– У 2022 році уряд США заморозив американські активи російського державного банку та його української філії, відомого як Промінвестбанк. Американські кошти Промінвестбанку на суму 42 мільйони доларів зберігалися в Bank of New York Mellon у північній частині штату Нью-Йорк.
– Ці активи стали предметом розгляду в федеральному апеляційному суді, де виникло запитання, чи має український уряд більше прав на ці кошти, ніж сім американських жертв нападів талібів в Афганістані.
– На початку 2023 року Україна звернулася до Міністерства фінансів США з проханням розморозити гроші Промінвестбанку у зв’язку з націоналізацією Україною російського банку. 30 вересня Мінфін задовольнив клопотання.
– У понеділок Міністерство юстиції США подало короткий лист до 2-го окружного апеляційного суду, у якому наводяться аргументи на підтримку української сторони.
8. У січні-вересні поточного року Бразилія збільшила обсяг закупівель російських нафтопродуктів до історичних $5,1 млрд.
– За аналогічний період минулого року було імпортовано нафтопродуктів на $3,25 млрд. Загальний обсяг імпорту також збільшився в 1,6 раза до 7,3 млн. тонн.
– Найбільший попит цього року у Бразилії був на дизельне паливо. Його імпорт збільшився в 1,7 раза, до $4,4 млрд.
– Крім того, країна почала закуповувати неавіаційні бензини на суму майже $248 млн.
– Важливо відзначити, що Бразилія припинила закупівлю у росії нафти, необхідної для нафтохімії, проте збільшила імпорт інших сортів нафти в 1,5 рази до $397,7 млн.
– Раніше глава МЗС Бразилії повідомив, що країна розглядає можливість проведення розрахунків за імпортовану нафту та газ із росії в національних валютах.
– Головним постачальником нафтопродуктів у Бразилію залишається росія, а друге місце посідає США з обсягом $2,8 млрд.