Кому доступні «доступні кредити»

Ніна Южаніна

Я і раніше звертала НАШУ увагу на «Доступні кредити 5-7-9».

Не раз цитувала ЗОБОВ’ЯЗАННЯ України, передбачені Меморандумом з МВФ щодо фокусування програми на малих та середніх підприємствах, поступово відмовляючись від участі великих компаній.

Чула з різних сторін коментарі/враження щодо цих кредитів.

Та для мене ще не менш важливими були цифри, вірніше, ВИТРАТИ З ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ на це «задоволення» (в Фонді розвитку підприємництва на 2024 рік передбачено 18 млрд грн, а в 2023 році — 16 млрд грн).

Аж ось маємо аналітичну записку від Інституту економіки та прогнозування НАНУ щодо активізації ринку банківського кредитування в Україні.

Є в ній і частина, присвячена програмі «Доступні кредити 5-7-9». Зокрема, зазначається, що:

«Програма 5-7-9% лише на 15% фінансує справді малі підприємства, а решта кредитів видаються підприємствам, що входять до великих бізнес-груп».

І висновок, що, враховуючи зазначене, ПРОГРАМИ ПІЛЬГОВОГО КРЕДИТУВАННЯ ЯВНО ПОТРЕБУЮТЬ ПОСИЛЕННЯ СВОЄЇ ЦІЛЬОВОЇ СПРЯМОВАНОСТІ, зокрема в частині підтримки оборонних та інноваційних проєктів промислової сфери. В іншому випадку дані програми мало впливатимуть на структурну перебудову економіки країни. Тобто в іншому випадку витрачання десятків мільярдів гривень не приводить до підвищення умов ефективності економіки.

Логічне запитання: а хто ж і для якої мети формував цю програму, і чи буде її аналіз на рівні хоча б Рахункової палати, чи так все і пройде безслідно і безвідповідально?

Звісно, корпоративне кредитування має стати пріоритетом у банківській діяльності.
Проте реалії зовсім інші.

 

Ілюстрація: ПриватБанк

Автор