Підказки у маскульті

Ростислав Павленко

Масове мистецтво важливе тим, що впливає і на широку аудиторію, і на істеблішмент, який намагається широкій аудиторії подобатись. Тому акценти, сюжети і наголоси таких творів заслуговують на увагу.

Apple TV+ випустили серіал «Франклін» про дипломатичну складову війни за незалежність США.

Відомо, що зусилля посланців бунтівних колоній, і в першу чергу Бенджаміна Франкліна, вже тоді дослідника з світовим імʼям і успішного бізнесмена-видавця, були ключовими для успіху повстання. Бо підтримка Франції, а згодом Іспанії та Нідерландів, дозволила здолати могутню Британію: зробили для неї ціну війни неприйнятно вищою за здобутки від перемоги.

Паралелі з війною, яку веде Україна, на поверхні. Як і деякі сюжетні ходи.

Однією з тем серіалу є змагання між Франкліном і Джоном Адамсом, якого вслід за Франкліном відрядила до Парижа конкуруюча партія Конгресу.

Два великих діячі мають протилежний підхід до дипломатії (як і майже до всього іншого).

Закиди Адамса у діалогах із французьким міністром закордонних справ наче взяті з заголовків «Єдиного Марафону»:

– Ви даєте нам лише стільки, щоб ми не потонули!
– Ми маємо обстоювати лише власні інтереси; якщо нам буде вигідний сепаратний мир з Англією, ми підемо на це!

На що йому просто вказують на двері. У ХVIII столітті реакція на хамство була швидшою і безпосереднішою.

Натомість Франкліну, який ставить на знаходження з французами спільних інтересів, вдається укласти життєво важливу угоду.

Дипломатія докорів може виглядати красиво. Пробуджувати почуття справедливості всередині країни. Одна біда – вона неефективна.

Наступні місяці – життєво важливі для України. Там і згода ЄС власне розпочати переговори про членство, і саміт НАТО, з якого влада зобовʼязана винести конкретний механізм наближення до членства в Альянсі.

Щоб не про…пустити ці можливості, варто робити висновки з будь-яких підказок. Тим більше що нинішня наша влада не чужа масовій культурі.

 

На заставці: Кадр із серіалу «Франклін». Фото: Apple TV+

Автор