Підказки у маскульті
Масове мистецтво важливе тим, що впливає і на широку аудиторію, і на істеблішмент, який намагається широкій аудиторії подобатись. Тому акценти, сюжети і наголоси таких творів заслуговують на увагу.
Apple TV+ випустили серіал «Франклін» про дипломатичну складову війни за незалежність США.
Відомо, що зусилля посланців бунтівних колоній, і в першу чергу Бенджаміна Франкліна, вже тоді дослідника з світовим імʼям і успішного бізнесмена-видавця, були ключовими для успіху повстання. Бо підтримка Франції, а згодом Іспанії та Нідерландів, дозволила здолати могутню Британію: зробили для неї ціну війни неприйнятно вищою за здобутки від перемоги.
Паралелі з війною, яку веде Україна, на поверхні. Як і деякі сюжетні ходи.
Однією з тем серіалу є змагання між Франкліном і Джоном Адамсом, якого вслід за Франкліном відрядила до Парижа конкуруюча партія Конгресу.
Два великих діячі мають протилежний підхід до дипломатії (як і майже до всього іншого).
Закиди Адамса у діалогах із французьким міністром закордонних справ наче взяті з заголовків «Єдиного Марафону»:
– Ви даєте нам лише стільки, щоб ми не потонули!
– Ми маємо обстоювати лише власні інтереси; якщо нам буде вигідний сепаратний мир з Англією, ми підемо на це!
На що йому просто вказують на двері. У ХVIII столітті реакція на хамство була швидшою і безпосереднішою.
Натомість Франкліну, який ставить на знаходження з французами спільних інтересів, вдається укласти життєво важливу угоду.
Дипломатія докорів може виглядати красиво. Пробуджувати почуття справедливості всередині країни. Одна біда – вона неефективна.
Наступні місяці – життєво важливі для України. Там і згода ЄС власне розпочати переговори про членство, і саміт НАТО, з якого влада зобовʼязана винести конкретний механізм наближення до членства в Альянсі.
Щоб не про…пустити ці можливості, варто робити висновки з будь-яких підказок. Тим більше що нинішня наша влада не чужа масовій культурі.
На заставці: Кадр із серіалу «Франклін». Фото: Apple TV+