Ідейні хакери з Анонімус

Костянтин Корсун

Дуже раджу переглянути документалку 2024 року «Антисоціальна мережа. Меми і хаос».

Там розказано про історію виникнення Анонімус, які люди та ідеї стояли за цим рухом, як одного з них посадили на 10 років, другий втік і довго переховувався, третій вийшов із руху та відморозився.

Ті, що залишилися, неочікувано для себе породили популярні конспірологічні спільноти 4chan та 8chan, яких люди Трампа вдало використали у передвиборчій кампанії 2016 року. Ці ж онлайн-мізкомийки зіграли критичну роль у захопленні Капітолію у січні 2021. На їх базі виникло масове божевілля на ім’я Qanon, прибічники якого також були активними учасниками штурму Капітолію.

Ще там є трошки про справжніх ідейних хакерів з Анонімус, як вони усвідомили свої старі помилки, дозволивши своєю бездіяльністю спотворити ідеї боротьби за справедливість, як намагалися все виправити, і що з того вийшло.

Історія, розказана у «Антисоціальній мережі» закінчується подіями 2021 року, хоча й пізніше з Анонімусом пов’язано багато цікавих історій, у тому числі про підтримку Україні навесні 2022, на початку повномасштабного вторгнення ЙР.

Чому історію Анонімусів важливо знати зараз.

Бо знову насуваються президентські вибори у США, Британії, Австрії та до Європарламенту. І знову суспільства тих країн будуть намагатися радикально розділити, у тому числі завдяки об’єднанню широких мас упоротих конспірологів, але вже новішими цифровими методами.

Для США такими інструментами масштабних маніпуляцій може бути китайський Тік-Ток, у наших краях таким запросто може стати російський Телеграм або «така зручна» Дія.

Знання історії Анонімуса дозволить зрозуміти, як приблизно вас будуть намахувати наступного разу. Вітчизняними міні-аналогами Qanon можна вважати, наприклад, вірусні конспірологічні теорії типу «наживалісь на войнє» чи «убіл сваєго брата».

Тому що гасла, форми і методи змінюються, а принципи залишаються тими самими: гра на ницих емоціях, заздрощах, страхах, прихованих очікуваннях.

Побачити принципи цієї гри закликаю я. Бо вони неодмінно будуть повторюватися, їхні волохаті вуха виглядатимуть з анонімних ТГ-каналів, замовних статей, «популярних блогерів» та ютьюберів-мільйонників.

І це знову спрацює. І знову. І знову. Тому що у масштабованому цифровізованому світі експлуатуються вічні людські слабкості.

Згодом брехня спливе пузом догори, звісно, але буде вже пізно. Тобто тема цілком робоча, і тому антисоціальні мережі ще довго будуть актуальними.

P.S.: Перепрошую за спойлери, але вони навряд чи зіпсують враження від фільму.

Автор