Вісті з фронтів. 05.05.2024

Костянтин Машовець

Сьогодні про “турбуючий” напрямок – Суми, Харків…

1. На даний момент діюче на цьому напрямку угрупування військ противника (УВ) “Север” продовжує процес свого оперативного розгортання (він ще не завершений).

Але, загалом, багатьох це турбує. Особливо в контексті так званого “великого літнього наступу” росіян. Тому, як на мене, є сенс більш детально подивитись на його (УВ “Север”) склад, основні показники боєздатності та спробувати усвідомити, для чого й навіщо противник проводить на цьому напрямку ті чи інші заходи.

Отже, спочатку декілька зауважень загального характеру:

– Коли ми говоримо про УВ “Север”, то треба розуміти під цим терміном усю сукупність російських військ, які розгорнуті командуванням противника у прикордонні Брянській, Курській та Білгородській обл. ри-фи.
– Однак в реальності стосовно свого функціонального призначення воно складається принаймні з двох нерівних частин: меншої – так званого “угрупування прикриття кордону” (так, це ті самі УВ “Брянск”, “Курск” та “Белгород”), і другої частини, більшої – військ (сил) Ленінградського воєнного округу (ЛВО), які зараз розгортаються в цих же районах, але не задіяні у функції прикриття кордону.
Це різні частини єдиного УВ “Север” як по рівню своєї боєздатності, так і рівню укомплектованості, оснащеності та забезпечення, хоча формально вони й розподілені по всіх трьох УВ “прикриття кордону” – “Брянск”, “Курск” та “Белгород”.
– І так, у районах оперативного розгортання військ (сил) УВ “Север” останнім часом дійсно з’явилися певні ознаки підготовки противником активних (наступальних) дій. Про це поговоримо трохи нижче.

2. Отже, що ВЖЕ противник має у складі УВ “Север” (а це, нагадаю ще раз, три російськи області – Брянська, Курська, Білгородська) на даний момент:

– особового складу (о\с) – 50.1 тисячі військовослужбовців (в\сл);
– до 395 одиниць танків;
– 928 одиниць бойових броньованих машин (ББМ), всіх типів та видів, включно з броньованими тягачами типу МТ-ЛБ та бронеавтомобілями;
– до 992 одиниць артилерійських систем (АС) ствольної артилерії, починаючи з калібра 100-мм і включно з 120-мм мінометами;
– 123 одиниці реактивних систем залпового вогню (РСЗВ);
– в інтересах УВ “Север” також розгорнута тактична група (ТГр) ракетних військ і артилерії (РВіА), яка має від 4 до 6 одиниць пускових установок (ПУ\СПУ) оперативно-тактичного ракетного комплексу (ОТРК) типу 9К720 “Искандер”.

Розподілені вони на даний момент наступним чином::

1) УВ “Брянск” (КП\ПУ розгорнутий в районі м. Стародуб):

– мотострілецьких полків (мсп) – 1;
– батальйонів – 11, із них: мотострілецьких батальйонів (мсб) – 4, стрілецьких батальйонів (сб) – 7;
– зведених тактичних загонів, рівня батальйон-рота – 1;
Загальна чисельність о\с – десь 8.3-8.5 тисяч “тушок”.

2) УВ “Курск” (КП\ПУ розгорнутий в районі м. Рильськ):

– мотострілецьких полків (мсп) – 3, з них принаймні 2 неповного складу (не вистачає по одному штатному батальйону мсб);
– батальйонів – 9, із них: мсб – 2, решта – стрілецькі, є ще 1 десантно-штурмовий батальйон (дшб);
– зведених тактичних загонів рівня батальйон-рота – 2.
Загальна чисельність особового складу – до 10.7-10.8 тисяч “тушок”, протягом останніх днів поступово зростає.

3) УВ “Белгород” (КП\ПУ розгорнутий в районі в районі м. Білгород):

– окремих мотострілецьких бригад (омсбр) – 1;
– мотострілецьких і танкових полків (мсп, тп) – 7, один мсп – без мсб;
– батальйонів – 14, із них: мотострілецьких – 5, решта (9) – стрілецькі;
– зведених тактичних загонів рівня батальйон-рота, в тому числі зі складу “ДК” – 5.
Загальна чисельність о\с складає приблизно – до 31.1-31.2 тисячі російських в\сл.

3. Тепер щодо заяв генералів Скібіцького та Павлюка про ймовірну можливість переходу противника на вказаних напрямках до активних (наступальних) дій.

Я цілком розумію, чому й навіщо вони це заявили. До цього у них є всі підстави (або краще сказати, показчики), адже:

– Триває масштабне (звісно, до певних меж) переміщення новосформованих частин і підрозділів 44-го армійського корпусу (АК) зі складу ЛВО до складу УВ “Север”. Станом на вечір 3 травня було сформовано та відправлено принаймні 12 залізничних ешелонів із особовим складом, озброєнням і військовою технікою (ОВТ) 30-го мотострілецького полку (мсп) 72-ї мотострілецької дивізії (мсд) та 128-ї окремої мотострілецької бригади (омсбр).
Противником вже переміщено порядка 1250-1300 в\сл і до 125-и одиниць ОВТ, включаючи танки, БМП, бронеавтомобілі, САУ, буксировані гаубиці та РСЗВ і окремо не менше 55 одиниць вантажного та спеціального автотранспорту.
Наскільки я розумію, термін закінчення розгортання військ(сил) 44-го АК у складі УВ “Север” трохи зсунувся з 7-8 травня на 12-13 травня. Загалом планується перемістити до 3700-3750 в\сл та до 450-455 одиниць ОВТ.
– Окрім того, дуже красномовно переміщаються ці війська. Нібито до Курської обл. (станції призначення-розвантаження знаходяться саме там), але після вивантаження вони маршем пересуваються у Білгордську обл.
Наприклад, підрозділи 30-го мсп розвантажуються на залізничній станції “Курск”, але після цього переміщаються та зосереджуються у смузі Кустове – Угрим – Весела Лопань – Стригуни, явно на напрямках Грайворон – Велика Писарівка та Октябрский – Козача Лопань.
Другим “ешелоном”, очевидно, переміщаються підрозділи 128-ї омсбр, які розвантажуються відповідно на залізничних станціях Ржава та Горшечне у Курській обл. ЗА підрозділами 30-го мсп.
Станції розвантаження явно обрані невеликі, де мешкає небагато людей, і явно з розрахунку “не привлекать особого внимания”.

Не думаю, що це “випадковий збіг обставин”.

Однак окрім оперативного розгортання військ (сил) 44-го АК на напрямках, де діє УВ “Север”, відбуваються й інші достатньо “цікаві”, якщо вдуматись, події, зокрема:

– Противник почав якось “нерівномірно” обстрілювати наше прикордоння. Наприклад, у Сумській області це по 20-25 обстрілів на добу (коли в Чернігівський і Харківській по прикордонним селам він лупить по 8-10 разів на добу).
– Два російських Су-25 нещодавно завдала авіаційних ударів по нашій території в районі Красний Хутір (Чернігівщина) та Середина-Буда (Сумська).
– Разом з тим різко зросла кількість прольотів російських розвідувальних БПЛА у Харківській обл. – до 20 на добу.
– Більше того, противник на постійній основі почав залучати до ведення чергування у повітряному просторі у безпосередній близькості з державним кордоном (район Медвенка, Курська обл. та Ольховатка, Білгородська обл.) винищувачі типу Су-35С, оснащенні бортовою РЛС типу “Ирбис” з авіабази (АБ) “Балтимор” (Вороніжська обл.). Хоча раніше через реальність ураження своєї авіації українськими засобами ППО цього не робив.
– Саме у складі УВ “Белгород” та частково у складі УВ “Курск” зосереджені сили та засоби зі складу сил спеціальних операцій (ССО) зи-си ри-фи, включаючи диверсантів із центру “Сєнеж” (це найбільш елітні).

Тобто противник активно лупить по Сумщині та Чернігівщині артою, час від часу наносить там авіаційні удари, але одночасно веде інтенсивну повітряну розвідку на Харківському напрямку й достатньо ризиковане для себе прикриває з повітря (а використання винищувачів Су-35С у безпосередній близькості до державного кордону з Україною інакше не охарактеризуєш) оперативне розгортання військ 44-го АК. Там же, яке “соУпадение”, ошиваються й найбільш підготовлені російські диверсанти.

Тому заяви генералів Скібіцького та Павлюка явно мають під собою цілком практичну основу й були зроблені, очевидно, не від балди.

4. Й на останок ступимо на більш хитке підґрунтя.

Висловлю ряд власних, виключно суб’єктивних і максимально упереджених припущень, оцінок та висновків щодо подальших гіпотетичних дій противника у смузі дії його УВ “Север”.

Припущення №1.

Як на мене очевидно, противник таки готується до якихось дій північніше та північно-західніше м. Харків. Інакше ДОДАТКОВІ сили й засоби поїхали би не у Курську та Білгородську обл., а у Брянську (УВ “Брянск” об’єктивно потребує підсилення, з точки зору противника).

Припущення №2.

Але у зв’язку з цим постає цілком логічне питання – а які саме дії з боку противника можливі, бо менше 4000 ДОДАТКОВИХ російських в\сл явно “не тягнуть” на ударне угрупування, яке здатне “охопити м. Харків” та ще й перед цим прорватися північніше та північно-західніше нього через явно підготовлені позиції ЗСУ?

На мій погляд, варто готуватися до наступальних (а скоріше, рейдових) дій у тактичній зоні (а це прикордонні райони Харківської та, менш ймовірно, Сумської обл.) визначеним комплектом російських військ зі складу УВ “Север”:

– 11-го АК (пам’ятаєте, його підрозділи ЧАСТКОВО перемістили ще наприкінці зими з Куп’янського напрямку саме у Білгородську обл.);
– 44-го АК (30-й мсп + РЯД підрозділів 128-ї омсбр), про його переміщення я вже написав вище;
– Цілком можливо, що окремі сили й засоби зі складу 6-ї загальновійськової армії (ЗВА) можуть бути залучені до цих дій. Найбільше ймовірно, пару мсб зі складу 138-ї омсбр, бо інша бригада цієї армії – 25-а омсбр – зараз знову втягнулася у бої за с. Синьківка.

Скоріше за все, противник зможе організувати якісь наступальні дії у прикордонних районах Харківської обл, при цьому, ймовірно, з метою відволикти увагу та зусилля нашого командування організує щось подібне (але явно меншого масштабу) з боку Курської обл.

Яка мета цього можливого ворожого “перфомансу” у Слобожанському прикордонні?

Головна – унеможливити використання українським командуванням його резервів (особливо стратегічних) на інших більш важливих для противника операційних напрямках. Розпочавши “обмежений наступ” на Харківщині, противник явно сподівається під загрозою “прорыва в Харьков” прикувати тут значний за обсягами комплект військ ЗСУ.

Причому явно ці дії противника почнуться у найбільш зручний та потрібний для нього момент.
Саме цікаве, коли саме?

Поки у мене немає відповіді на це запитання.

 

Фото: 53 окрема механізована бригада імені князя Володимира Мономаха

Автор