Санкції на часі. 14.01.2024

Володимир Омелян

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій станом на 14.01.2024.

1. У російському Сітібанку заблоковано дивіденди клієнтів на суму близько $4,7 млрд.

– У російському Сітібанку (“дочка” міжнародної Citigroup) зависли дивіденди клієнтів на суму близько $4,7 млрд (421,5 млрд руб.). Citigroup виступала для своїх клієнтів депозитарієм.
– У 2023 року обсяг таких коштів становив $1,7 млрд (148 млрд руб.). Йдеться про кошти, заблоковані на рахунках типу С.
– На кінець 2023 року сума дивідендів російських компаній, що накопичилися, папери яких Сітібанк тримає для клієнтів, становила 72% від російського бізнесу Citigroup — $6,5 млрд.
– На початку 2021 Citigroup заявила про бажання продати свій роздрібний російський бізнес. Після початку війни в Україні група вирішила перестати розвивати свій бізнес у росії.
– За 2023 рік обсяг бізнесу Citigroup на російському ринку скоротився на 13%, за 2022 і 2023 роки в сукупності — на 34% без урахування дивідендів, що зависли.

2. Європа купує російську нафту через Індію рекордними темпами у 2023 році, незважаючи на війну в Україні.

– Індія отримує вигоду від імпорту російської нафти за зниженою ціною, а також від продажу тієї ж нафти на ринках ЄС за повною ціною після її переробки.
– Імпорт очищеної нафти в ЄС з Індії зріс до рекордних рівнів у 2023 році, в той же час коли імпорт російської сирої нафти в Нью-Делі більш ніж подвоївся за рік.
– Це означає, що минулого року споживачі в Європі отримали безпрецедентні обсяги бензину, дизеля, гасу та інших нафтопродуктів, які походять з росії через Індію, незважаючи на санкції.
– Індія стала провідним світовим імпортером російської сирої нафти в минулому році, імпортуючи в середньому 1,75 мільйона барелів на день, що на 140 відсотків більше, ніж у 2022 році.
– Водночас імпорт нафтопродуктів Європейським Союзом з Індії зріс на 115 %, зі 111 000 барелів на день у 2022 році до 231 800 барелів на день у 2023 році, що є найвищим показником за останні сім років.

3. Кордон Фінляндії та росії буде закритим щонайменше до 11 лютого.

– Фінляндія готова збільшувати кількість огороджень, щоб стримати нелегальних мігрантів.
– Уряд забезпечуватиме безпеку кордону за будь-яких обставин, наголосив прем’єр-міністр Петтері Орпо.
«Якщо буде потрібно, ми вживатимемо додаткових заходів і не сидітимемо склавши руки. Уряд використовуватиме всі законні методи і за потреби може переглянути законодавство. Попри закриті кордони нелегальна міграція триває».

4. Латвія оголосила персоною нон грата голову Латвійсько-російської асоціації співробітництва.

– Латвія видворила з країни громадянина рф, голову Латвійсько-російської асоціації співробітництва Бориса Каткова.
– Каткова було оголошено персоною нон грата та видворено з країни за багаторічну та систематичну діяльність на користь рф.

5. ​​В PepsiCo заборонили згадувати війну у рекламі.

– Восени 2023 року під час пошуку нового PR-агентства в Україні були поставлені вимоги, згідно з якими були заборонені згадки про війну у рекламній діяльності PepsiCo, а саме:
– згадка про війну, бойові дії, агресію, військовослужбовців, ЗСУ;
– підтримка України або української армії;
– негативні конотації, що створює відчуття “небезпеки”.
– При цьому, PepsiCo все ще працює на ринку рф та сплачує податки.
– За даними НАЗК, PepsiCo виплатила до російського бюджету 115 млн дол податків.
– Також компанія має 20 тис співробітників і 40 тис сільськогосподарських працівників у рф.
– Навіть попри формальне припинення продажу основного продукту компанії Pepsi cola, на російських поличках все ще можна придбати цей товар завдяки так званому “паралельному імпорту”.
– Які бренди входять у PepsiCo:

6. Північнокорейські хакери почали ховати вкрадені біткоїни – група Lazarus здійснила найбільші транзакції за місяць.

– У листопаді Мінфін США через Управління з контролю за іноземними активами (OFAC) вже ввів санкції щодо криптовалютного міксера Sinbad за сприяння Lazarus у відмиванні $850 млн.
– Але північнокорейські хакери з угруповання Lazarus проявили рекордну активність — переказали десятки біткоїнів із рахунку на рахунок або в «криптоміксер».
– Хакери вже перевели 27,371 BTC ($1,2 млн за поточним курсом) на «міксер криптовалюти», а потім відправили 3,343 BTC на раніше використану неактивну адресу.
– Зараз хакери з КНДР тримають близько $79 млн на своїх гаманцях. Хоча неможливо вгадати наміри угруповання, ці перекази можуть вказувати на те, що lazarus готується до більш активної діяльності.
– Вважається, що Lazarus спонсорується урядом Північної Кореї. Вони відповідальні за третину всіх хакерських атак, здійснених у 2023 році. З 2017 по 2023 рік зловмисникам вдалося викрасти близько $3 млрд, зокрема в криптовалюті. За останні шість років північнокорейські хакери вкрали в криптовалюті більше, ніж уся КНДР заробляє від експорту за рік.

Автор