Санкції на часі. 10.01.2024
Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій станом на 10.01.2024.
1. Експорт вугілля з рф в жовтні 2023 року знизився майже на 5% до рівня аналогічного періоду минулого року до 16,8 млн т.
– Негативна динаміка у жовтні була в експорті як енергетичного вугілля, так і коксівного (металургійного).
– Постачання енерговугілля, які до цього у 2023 році зростали, скоротилися в жовтні рік до року на 5% до 13,9 млн т.
– Експорт коксівного вугілля знизився на 2,3% до 2,7 млн т.
2. Іспанський виробник веж для вітрогенераторів компанія Windar Renovables вийшла з російського спільного підприємства з компанією Северсталь.
– Windar з весни минулого року обговорювала продаж 51% у СП, що випускає вежі (Северсталі належало 49%).
– Windar прийшла в росію в 2018 році, створивши СП з Северсталлю і Роснано для виробництва сталевих веж для вітряків у розрахунку на зростання замовлень від іноземних виробників, яких привели на російський ринок партнерами інвестори у вітроенергетику.
– 2021 року Северсталь викупила частку Роснано, збільшивши свій пакет до 49%.
– Спільне підприємство Windar Renovables і Северсталі – Віндарсеверсталь – уклало контракти з Siemens Gamesa та датською Vestas на випуск веж, проте 2022 року вони вирішили піти з російського ринку на тлі західних санкцій проти москви.
3. Бум буріння нафти в росії доводить слабкість санкцій Заходу.
– У 2023 році росія наблизилась до другого року рекордного буріння нафти, що є ще одним доказом низького впливу санкцій Заходу.
– Бум активності відбувся разом із відновленням як обсягу, так і вартості російського експорту нафти, і є яскравою ілюстрацією того, як промисловість викопного палива країни була ключовим джерелом коштів для війни проти України.
– За 11 місяців 2023 року росія пробурила нафтовидобувні свердловини загальною глибиною 28 100 кілометрів. Загалом у 2023 році експлуатаційне буріння в росії досягне 30 тис км.
– Вихід великих західних нафтосервісних компаній з росії мав мінімальний вплив, оскільки в основному залишив недоторканими їхні місцеві дочірні компанії.
4. Китай рекордно наростив експорт автомобілів на тлі попиту в росії.
– Минулого року Китай уперше став найбільшим у світі експортером автомобілів, обійшовши Японію.
– Експорт легкових машин, вироблених у Китаї, склав рекордні 3,83 млн. одиниць, що на 62% більше, ніж роком раніше.
– Загальний автоекспорт із Китаю у 2023 році становив 5,26 млн машин — приблизно на $102 млрд. Тоді як загальний автоекспорт із Японії, за прогнозами експертів, у 2023 році досягне 4,3 млн машин.
– Стати найбільшим у світі експортером автомобілів у світі Китаю допомогла росія, яка істотно наростила імпорт китайських автомобілів на тлі війни в Україні, відходу з країни багатьох західних автовиробників та санкцій.
– Якщо 2022 року в росії було продано близько 160 тис. автомобілів з Китаю, то 2023 року ця цифра «виросла щонайменше вп’ятеро».
5. Експорт товарів із Німеччини до Грузії з початку війни зріс у 2,5 рази.
– Майже всі ці німецькі товари потім прямують до росії.
– Для доставки санкційних товарів до росії використовується навіть Саудівська Аравія.
– Експорт машин та електрообладнання Китаю до Саудівської Аравії зріс у два рази відколи розпочалася війна.
– Значна частина цих товарів не китайського виробництва, а західного, і не потрапляє на територію Китаю, а відразу вирушає з Європи до Саудівської Аравії, після чого ці товари можуть потрапляти до росії (за документами вантажі прямують до Китаю).
6. ОАЕ заборонили вхід у свої води танкерам з Камеруну, які можуть перевозити російську нафту.
– Зазначається, що більшість торговельних суден пересуваються морем під прапорами країн, де вони зареєстровані або звідки управляються.
– Коли росія зібрала величезний тіньовий флот танкерів, щоб забезпечити перевезення своєї нафти всупереч санкціям США, частина цього флоту повісила прапор Камеруну.
– Флот нафтових танкерів, зареєстрований у Камеруні, невеликий, але більшість із них заходили в російські порти минулого року.
– З 14 нафтовозів під прапором Камеруну, які здатні перевозити нафту з російських портів, 11 зробили це впродовж останніх 12 місяців.
7. ЄС планує передати Україні $15 мільярдів доходів від заморожених активів рф.
– Країни “Великої сімки” (G7) обмірковують, як використати близько 260 млрд євро, що належать російському центральному банку, на користь України.
– Водночас європейські країни роблять невеликі кроки до використання доходів від активів у розмірі 15 млрд євро.
– Країни ЄС побоюються несприятливих наслідків і зосереджені над отриманням прибутку, який фінансові установи одержують, володіючи активами.
– 10 січня представники держав-членів зустрічаються, щоб обговорити нещодавню пропозицію, яка передбачає залучення для України 15 млрд євро із заморожених активів росії.
– Такі країни, як Німеччина, Франція та Бельгія, де зберігається основна частина 210 млрд євро, заморожених в Європі, побоюються переходу від простого обмеження прибутків фінансових установ до фактичної конфіскації.
8. Найбільші індійські НПЗ вирішили купити додаткові партії нафти в Саудівській Аравії після того, як зіткнулися з проблемами в оплаті барелів із росії.
– Два найбільші державні індійські НПЗ — Indian Oil Corp та Bharat Petroleum Corp — планують придбати 2 млн барелів у саудівської держкорпорації Saudi Aramco з постачанням у лютому.
– Indian Oil звернулася до Ер-Ріяду, а також розраховує на додаткові постачання нафти з Західної Африки замість російського сорту Sokol.
– Індійські НПЗ не змогли отримати щонайменше 6 млн барелів Sokol у листопаді та грудні: танкери з нафтою, яка видобувається на Камчатці, тижнями стояли на рейді біля берегів Південної Азії, чекаючи на розвантаження, а потім спливли до нових покупців.
– Складнощі виникли з оплатою нафти. Дочірня компанія “Роснефти” не змогла відкрити рахунок в Об’єднаних Арабських Еміратах, щоб індійські клієнти розплатилися в дирхамах. В результаті постачання російських барелів до Індії зменшилися на третину, до мінімуму за 11 місяців: у грудні вони становили лише 1,5 млн барелів на добу, хоча у травні досягали 2,15 млн.
– Міністр нафти Індії Хардеп Сінгх заявив, що проблема з російською нафтою не в платежах, а в цінах: знижки на Sokol різко зменшилися, і НПЗ віддають перевагу іншим постачальникам.
– Саудівська нафта відповідає індійським запитам: у січні королівство оголосило про знижки для клієнтів у всьому світі, а для країн Азії зменшило ціну на $2 за барель за основним сортом Arab Light.