Скільки коштують країні повітряні тривоги

Роман Костюченко / Обозреватель

Збитки українського бізнесу від повітряних тривог, зокрема затяжних, через польоти російських МІГів, значно зросли. Якщо 2022 року вони становили 7 млрд грн на день, то зараз близько 9 млрд грн. Крім того, країна недоотримує 3 млрд грн податків за добу вимушеного простою (тут йдеться про сумарну тривалість тривог, а не календарну добу). Втім тривоги – це питання безпеки, і, обговорюючи їхню доцільність, думати потрібно не лише про гроші, а й про людські життя.

Про це розповів нардеп від “Слуги народу” Данило Гетманцев. Він зазначив: попри те, що українці на другому році війни “навчилися самі для себе класифікувати небезпеку”, очевидно, що ризики реальні “і тренувальний політ МіГ-31К може закінчитися пуском ракет”.

“Є доручення президента. Упевнений, що з урахуванням посилення нашої ППО певне практичне рішення щодо затяжних тривог буде знайдено. Мінімізувати збитки і при цьому убезпечити українців – ось те завдання, яке зараз вирішується. Втім конкретний механізм, якщо таке рішення буде ухвалено, повинні коментувати насамперед військові та фахівці з національної безпеки”, – сказав нардеп.

Збитки зросли

Загалом, зазначив Гетманцев, збитки України від тривог постійно збільшуються. Так, минулого року вони становили 7 млрд грн на добу, а зараз, за умови, що під час тривоги зупиняється половина економіки, – 9 млрд грн. При цьому він наголосив: під “добою” мається на увазі чистий час тривог, а не календарна доба.

“Якщо рахувати збитки у прив’язці до ВВП, то вони постійно збільшуються. Але тут треба враховувати ВВП, що номінально зростає. За оцінками НБУ, ВВП цього року становитиме 6,63 трлн грн”, – пояснив нардеп.

При цьому він наголосив, що такий підхід до розрахунків є приблизним і може змінюватися по регіонах. Також на приблизність розрахунків впливає те, що значна частина тривог припадає на нічний час. Втім, запевнив нардеп, “оцінити орієнтовний масштаб втрат у валовій доданій вартості все ж можна”.

Відчутний удар по бюджету

Водночас Гетманцев наголосив: збитків зазнає не лише бізнес, а й держава. Адже через паузи в роботі економіки скорочуються і податкові надходження.

“Всі податки по зведеному бюджету (разом з ЄСВ) займають близько третини ВВП (у 2022 році – 34% ВВП). Тому, якщо говорити про податки, то втрати від зупинення економічної діяльності для бюджету складають 3 млрд грн на добу вимушеного простою”, – зазначив він.

Загалом, резюмував нардеп, якщо взяти мінімальну сумарну тривалість тривог у дві доби на місяць, втрати зведеного бюджету та пенсійного фонду можуть досягати 6 млрд грн на місяць. Це значна сума, адже, нагадав він, планове фінансування:

  • дошкільної освіти становить 4,4 млрд грн/місяць;
  • середньої освіти – 13 млрд грн/місяць;
  • програм медичних гарантій – 14 млрд грн/місяць.

Джерело

 

Фото: Віталій Носач, РБК-Україна