ЦВК призначила на 29 жовтня 2017 року перші місцеві вибори у 202 об’єднаних територіальних громадах

18 серпня відбулось чергове засідання Центральної виборчої комісії, яке провів Голова Комісії Михайло Охендовський.

Комісія звернулася до Комітетів Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, а також з питань правової політики та правосуддя щодо підготовки відповідних змін до законодавчих актів стосовно унормування особливостей призначення та проведення перших виборів депутатів сільської, селищної, міської ради об’єднаної територіальної громади та відповідного сільського, селищного, міського голови в ОТГ, до складу якої увійшли територіальна громада міста (територіальні громади міст) республіканського в АР Крим, обласного значення та територіальна громада села, селища, іншого міста (територіальні громади сіл, селищ, інших міст), розташована на території суміжного району (районів), або територіальна громада іншого суміжного міста (територіальні громади інших суміжних міст) республіканського в АР Крим, обласного значення, а також організації підготовки та проведення інших виборів, зокрема депутатів районної ради, на території такої ОТГ.

Крім того – стосовно унормування особливостей призначення та проведення додаткових виборів депутатів сільської, селищної ради ОТГ від сільських, селищних територіальних громад, що добровільно приєдналися до сільської, селищної ОТГ, розташованої в межах суміжної адміністративно-територіальної одиниці – суміжного району (суміжних районів) або суміжного міста (суміжних міст) республіканського в АР Крим, обласного значення, а також організації підготовки та проведення інших виборів, зокрема депутатів районної ради, на території такої ОТГ.

Також ЦВК звернулася до вищевказаних комітетів Верховної Ради України щодо надання роз’яснень Закону України “Про місцеві вибори” з урахуванням пункту 5 Постанови Верховної Ради України від 17 липня 2015 року № 645-VIII “Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015 році” стосовно можливості призначення Центральною виборчою комісією і відповідними ТВК в межах своїх повноважень місцевих виборів на окремих територіях Донецької та Луганської областей та здійснення заміщення депутатів місцевих рад на цих територіях у разі дострокового припинення їх повноважень до призначення Верховною Радою України та проведення на зазначених територіях відповідних місцевих виборів.

Розглянувши відповідні звернення Тернопільської та Івано-Франківської обласних державних адміністрацій, ЦВК встановила відсутність правових підстав для призначення нею перших місцевих виборів депутатів Товстенської селищної ради ОТГ, Товстенського селищного голови та депутатів Чернелицької селищної ради ОТГ, Чернелицького селищного голови відповідно і оголошення їх виборчого процесу.

Комісія дійшла висновку щодо невідповідності вказаних звернень ОДА вимогам Конституції України, законів України та Порядку призначення перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів, затвердженого постановою ЦВК від 12 лютого 2016 року № 32.

Окрім того, розглянувши звернення низки обласних державних адміністрацій щодо прийняття Комісією рішення про призначення перших місцевих виборів у зв’язку з утворенням об’єднаних територіальних громад (ОТГ), Комісія встановила їх відповідність вимогам Конституції України та законів України, а також Порядку призначення перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад ОТГ і відповідних сільських, селищних, міських голів та призначила на неділю, 29 жовтня 2017 року, вибори у 202 об’єднаних територіальних громадах в усіх без виключення областях України.

Зокрема, у Вінницькій області такі вибори відбудуться в 9 об’єднаних територіальних громадах, у Волинській області – в 19 ОТГ, у Дніпропетровській області – в 19 ОТГ, у Донецькій області – в 2 ОТГ, у Житомирській області – в 13 ОТГ, у Закарпатській області – в 1 ОТГ, у Запорізькій області – в 10 ОТГ, в Івано-Франківської області – в 8 ОТГ, у Київській області – в 4 ОТГ, у Кіровоградській області – в 6 ОТГ, у Луганській області – в 4 ОТГ, у Львівській області – в 8 ОТГ, у Миколаївській області – в 1 ОТГ, в Одеській області – в 11 ОТГ, у Полтавській області – в 12 ОТГ, у Рівненській області – в 5 ОТГ, у Сумській області – в 9 ОТГ, у Тернопільській області – в 4 ОТГ, у Харківській області – в 7 ОТГ, у Херсонській області – в 10 ОТГ, у Хмельницькій області – в 7 ОТГ, у Черкаській області – в 15 ОТГ, у Чернівецькій області – в 4 ОТГ, у Чернігівській області – в 14 ОТГ.

При цьому Комісія оголосила початок виборчого процесу перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів з 9 вересня 2017 року.

Загалом, за попередніми підрахунками у цих виборах зможуть взяти участь понад 1 млн 330 тисяч осіб, тобто близько 4 % усіх виборців України. Зазначена кількість виборців перевищує кількість виборців шести обласних центрів України разом узятих. Зокрема, Тернополя, Херсона, Хмельницького, Черкас, Чернівців та Чернігова.

Для порівняння: за попередні півтора роки в період з 25 жовтня 2015 року по 30 квітня 2017 року в Україні перші місцеві вибори відбулися в 415 об’єднаних територіальних громадах. Тоді як лише в один день (!) 29 жовтня 2017 року перші місцеві вибори відбудуться відразу в 202 об’єднаних територіальних громадах (з них: 116 сіл, 61 селище, 25 міст).

На сьогодні кількість громад, у яких в 2017 році вже призначені перші місцеві вибори, не є остаточною. Такі вибори можуть бути призначені до кінця поточного року на будь-яку неділю грудня крім останньої. Центральна виборча комісія продовжує очікувати надходження звернень від обласних державних адміністрацій щодо призначення перших місцевих виборів в інших громадах, які вже об’єдналися, або мають намір об’єднатися.

Окрім того, під час засідання за сумлінну працю, вагомий особистий внесок у забезпечення реалізації конституційних виборчих прав громадян України, сприяння Комісії у здійсненні нею своїх повноважень та з нагоди 26-ї річниці проголошення незалежності України Комісія нагородила Почесною грамотою Центральної виборчої комісії та відзначила Подякою Центральної виборчої комісії окремих працівників Секретаріату та Служби розпорядника Державного реєстру виборців Комісії, інших державних органів.

На завершення засідання внесено зміни до Антикорупційної програми Центральної виборчої комісії на 2017 рік, затвердженої постановою ЦВК від 15 червня 2017 року № 126 та до Звіту за результатами оцінки корупційних ризиків у діяльності Центральної виборчої комісії, затвердженого протокольним рішенням Комісії від 24 квітня 2017 року № 3.

Джерело

Автор