І настала темрява
Дезінформація, фейки та пропаганда заповнили X (колишній Twitter) після приходу Ілона Маска. Схоже, це поступово перетворюється на проблему не лише для користувачів, але й компанії. Мова про початок розслідування ЄС, яке може закінчитися штрафом та мати довгострокові наслідки для X. Журналістка Надія Баловсяк розібралася, як X перетворилася на головну платформу для поширення дезінформації та до чого тут Ілон Маск.
Революція імені Маска
Ілон Маск є, мабуть, найбільш обговорюваним технологічним підприємцем у світі. При цьому SpaceX чи Tesla давно перебувають десь на фоні. Найцікавішим бізнесом Маска став куплений рік назад Twitter, який тепер називається X. І причина не в розвитку платформи, а численних скандалах.
З моменту придбання Twitter дії Ілона Маска щодо платформи спрямовані на збільшення доходів від неї та зменшення витрат. Підприємець купив неприбуткову соцмережу, у якої були проблеми з аудиторією.
Для розуміння, внутрішнє дослідження тоді ще Twitter показало, що «активні твітерці» складали лише менш як 10% аудиторії. Під цим поняттям мали на увазі користувачів, які заходять у Twitter шість-сім днів на тиждень. А ще твітять близько трьох-чотирьох разів за цей період. На них припадає 90% всіх твітів та половина світового доходу. Що ж до заробітку, то 2021 рік компанія закінчила з чистим збитком у $221 млн. Основне джерело доходу Twitter — реклама. Вона принесла $4,5 млрд (89%).
На перший погляд, $44 млрд — надто дорого за таку компанію. Проте не варто недооцінювати Twitter.
Його головною перевагою були не показники. Соцмережа вважалася головною платформою для дискусій. Зокрема, у ній координувалися революції, протести та велися політичні кампанії. Тобто за $44 млрд Маск купував не умовного конкурента Facebook, а вплив.
Після угоди підприємець взявся змінювати Twitter. По-перше, вирішив розширити можливості платної підписки Twitter Blue. Зокрема, почав продавати «сині галочки» для верифікації користувачів. Це мало б допомогти боротися з ботами та подолати залежність від рекламодавців. Проте призвело до проблем. Можливість купити верифікацію створила ледь не найкращі умови для ботів та поширення пропаганди й дезінформації.
Допоміг цьому й сам Маск. Крім ухвалення рішення продавати «галочку», підприємець взявся за скорочення штату. При цьому роботу втратила й більшість членів команди довіри та безпеки. Вони займалися запобіганням появі та розповсюдженню токсичного контенту, дезінформації, фейків тощо. Така ж доля чекала на контрактерів, які відповідали за модерацію соцмережі.
Крім того, Маск розпустив Раду з питань довіри та безпеки. Це волонтерська група, створена 2016 року. До її складу входили правозахисні організації, науковці та інші органи. Вони виступали за безпеку й консультували Twitter при розробці продуктів, програм та правил.
Атмосфера в X стрімко зіпсувалася через незрозумілі рекомендаційні алгоритми, потоки фейків та брехні. У березні 2023-го інсайдери компанії визнали, що платформа вже не може захистити користувачів від тролінгу, дезінформації, сексуальної експлуатації дітей тощо.
У підсумку рішення Маска не допомогли X наростити аудиторію. Ба більше, ситуація на платформі навіть погіршилася. Через рік після купівлі Ілоном Маском дані SimilarWeb свідчать, що по світу трафік X (Twitter) скоротився на 14%. У США це падіння склало 19%. Хоча скорочення трафіку в останні місяці стало тенденцією для усіх соцмереж (окрім TikTok), X опинився серед рекордсменів зі скорочення аудиторії.
Але й тут є цікавий момент — трафік на сторінку Маска зріс на 96%. Тобто він таки отримав більше впливу. Щоправда, підприємець також використовує свій акаунт для поширення дезінформації, зокрема проросійських наративів.
Боти та пропагандисти перемогли
Одна з причин, чому перезапуск Twitter Blue можна вважати провальним, — верифікаційні відмітки стали активно використовувати для поширення пропаганди та дезінформації. Так, фахівці дослідницької групи Reset виявили, що російські пропагандисти купують «галочки» на X (Twitter).
Звичайно, вони пішли на такий крок не заради підтримки проєкту. «Сині галочки» дозволяють їм бути помітнішими на платформі. Багато з цих акаунтів нібито фізично розміщені поза межами росії, тож можуть купувати Twitter Blue, не порушуючи санкцій. При цьому вони активно просувають контент російських державних ЗМІ та антиукраїнську пропаганду.
Щоб зрозуміти, наскільки погіршилася ситуація, не обов’язково читати антиукраїнські думки друга Маска Девіда Сакса чи пропутінського пропагандиста Джексона Хінкла. Достатньо звернути увагу на те, що в перші дні повномасштабного вторгнення рф Twitter перестав показувати в рекомендаціях та результатах пошуку акаунти, пов’язані з владою росії. Проте вже за рік ці обмеження зняли.
Схожа, ситуація й із відмітками акаунтів офіційних урядових і підконтрольних державі ЗМІ. Їх ввели 2020-го. При цьому 2022-го Twitter оголосив, що почне позначати твіти, які містять посилання на підконтрольні уряду сайти на кшталт RT.com або Global Times. Користувачів попереджали, що росія або Китай мають редакційний контроль над висвітленням подій у виданні. Так було за старого керівництва. А от нове позбулося подібних позначок.
Не дивно, що наприкінці вересня віцепрезидентка Європейської комісії Вера Йоурова назвала X (Twitter) найбільшим джерелом російської дезінформації. Вона також акцентувала на загрозі масових маніпуляцій у соцмережах в період виборів.
Критично висловлюючись щодо X, Йоурова навряд підозрювала, що за декілька тижнів платформа продемонструє одночасно і свою силу як джерела дезінформації, і свою слабкість — як компанії, яка не в змозі боротися з фейками. «Великою перевіркою» стала атака ХАМАС на Ізраїль та початок воєнних дій. У матеріалі Bloomberg дійшли висновку, що X цей тест провалила.
Відверті фейки, старі фотографії та відео з новими датами та підписами та навіть скриншоти з відеоігор — усе це заполонило соцмережу. Серед них — брехня про те, що Україна нібито продавала зброю ХАМАС. Значну частину цього контенту постили акаунти з «синіми галочками». Тобто верифіковані платформою користувачі.
Один з моментів, який яскраво показує проблеми X, — спроба Маска порекомендувати, де слідкувати за війною.
Він порадив акаунти WarMonitors та sentdefender, які відомі поширенням дезінформації.Урешті Маск прибрав твіт, але навряд це якось змінило його думку щодо розвитку платформи. Як пишуть у Wired, ситуація у X настільки погана, фейкові акаунти обманюють навіть досвідчених OSINT-дослідників.
Відомий американський історик Тімоті Снайдер у своєму блозі назвав Twitter «батьківщиною антинаукової брехні». Причому підкреслив, що на таку платформу сервіс перетворився після приходу Ілона Маска. Снайдер пригадав антинаукові фейки, які ширилися на платформі — заперечення глобального потепління, теорії змови тощо.
«Реакція Маска на війну в Україні та Ізраїлі була вкрай катастрофічною. Він не лише поширював брехню, але й довіряв їй», — додає Снайдер.
Розслідування ЄС та майбутнє X
Після звинувачень X у поширенні фейків про конфлікт в Ізраїлі, в ситуацію втрутилося керівництво Євросоюзу. 10 жовтня Єврокомісар із питань внутрішнього ринку Тьєрі Бретон повідомив про те, що є ознаки використання платформи для поширення незаконного контенту та дезінформації.
В офіційному листі Бреттона до Маска від підприємця, фактично, вимагали дотримуватися DSA (Digital Services Act або Закон про цифрові послуги). Тобто видаляти незаконний контент і вживати заходів для усунення ризиків для громадської безпеки. Бреттон очікував, що X буде в контакті з відповідними правоохоронними органами та Європолом та оперативно реагуватиме на їхні запити. «Закликаю вас забезпечити швидку, точну і повну відповідь на цей запит протягом наступних 24 годин», — підкреслив Єврокомісар.
Уже 12 жовтня CEO X Лінда Яккаріно заявила, що соцмережа видалила сотні акаунтів, пов’язаних з ХАМАС. Також X вжила заходів для видалення або маркування десятків тисяч одиниць контенту.
Попри це, уже 13 жовтня Євросоюз почав розслідування дій X через порушення DSA — поширення незаконного контенту та дезінформації.
Для соцмережі це може закінчитися штрафом розміром до 6% від річного обороту. Повторне ж порушення не виключає заборону працювати на території ЄС.
Наразі складно прогнозувати, чим уся ця ситуація закінчиться для X та Маска. З одного боку, можна чекати від підприємця непокори. До прикладу, відмови платити штраф. Іншим варіантом для нього могла б стати заборона доступу до соцмережі користувачам з Європи. Нещодавно Business Insider писав, що підприємець уже розглядає таку можливість. Проте сам Маск спростував цю інформацію.
З іншого боку — враховуючи потребу в зростанні активної аудиторії та інтересу рекламодавців, Маск не в тій ситуації, аби розкидатися таким великим сегментом ринку, яким є країни ЄС. Водночас схоже, що, купуючи Twitter, підприємець не врахував регуляторних обмежень та затрат на модерацію контенту та організацію безпечної платформи.
Словом, спрогнозувати дії Маска традиційно складно, але від рішень ЄС може залежати, що буде далі з X. Якщо вийде змусити соцмережу дотримуватися правил, то це теоретично призведе до зниження градуса дезінформації та фейків у «королівстві Маска». Інакше ситуація, схоже, продовжить погіршуватися.