Санкції на часі. 23.10.2023
Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій станом на 23.10.2023.
1. Частка росіян, яким не вистачає зарплати на основні потреби, за два роки зросла на 20% і становить 45%.
– 2021 року 25% опитаних заявили, що зарплата за основним місцем роботи не дозволяє їм покрити основні потреби, а 2023 року частка зросла до 45%.
– Два роки тому 36% респондентів зізналися, що їхня зарплата повністю покриває витрати, а 2023 року аналогічну думку висловили 20% опитаних.
2. Домашній інтернет в росії подорожчає на 15% через санкції.
– Про подальше підвищення попередили 82% провайдерів.
– Однією з причин підвищення є подорожчання обладнання через санкції та відхід західних вендорів.
– Також російські топ-менеджери компаній наголосили на загальному погіршенні ситуації в економіці.
3. У першій половині 2023 року обсяг інвестицій у стартапи в росії впав більш ніж у десять разів – з $287 млн. до $27 млн.
– Кількість угод скоротилася на 21%, з 84 до 66.
– У першому півріччі більшість інвестицій припала на приватні фонди ($11 млн), але навіть цей показник знизився майже в дев’ять разів порівняно з аналогічним періодом 2022 року.
– Інвестиції від бізнес-агентів склали $6,6 млн, корпорацій та їх фондів — $6 млн.
– Державні інвестори вклали лише $2,5 млн, знизивши свою активність у 27 разів.
– Іноземні інвестиції виявилися мінімальними – $0,6 млн.
– Прогнозується, що падіння збережеться і в другій половині року.
4. Російський “Газпром” постачатиме додаткові обсяги газу до Угорщини протягом наступної зими, а також надасть Китаю 600 мільйонів кубометрів газу цього року на додаток до контрактних зобов’язань.
– “Газпром” прагне компенсувати втрату більшості своїх ринків в Європі з початку війни росії в Україні, здебільшого через вибухи, які серйозно пошкодили газопроводи “Північного потоку” у Балтійському морі.
– Хоча Євросоюз загалом різко скоротив свою залежність від російських енергоносіїв у відповідь на війну в Україні, Угорщина вирішила наростити постачання російського блакитного палива – додатковий обсяг становитиме 1,3 млрд кубометрів.
5. Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) продав 5,3% акцій у капіталі Московської біржі групі компаній Softline.
– Підкомісія урядової комісії з контролю за здійсненням іноземних інвестицій схвалила угоду при дисконті 60% та податок на вихід у 20% від суми угоди.
– Середній дисконт для організацій, що виходять із російських активів, становить 50%.
– У квітні 2022 року ЄБРР заморозив доступ рф до ресурсів банку та закрив офіси в москві. Однак росія залишається акціонером ЄБРР.
– У травні 2022 року банк заявляв, що має намір вийти з російських активів «якнайшвидше».
6. Росія більш ніж удвічі збільшила експорт металургійного вугілля до Індії.
– Експорт коксівного (металургійного) вугілля з росії до Індії збільшився за вісім місяців 2023-го в 2,3 рази на рік і досяг 4,3 млн т.
– Частка російських поставок у загальному імпорті вугілля, що коксується, в країну збільшилася з 5% до 11,2%.
7. ЄС розглядає можливість збільшення граничних цін на газ для запобігання зимової кризи.
– У ЄС побоюються, що зниження цін на енергоносії та рекордно високі обсяги зберігання газу можуть виявитися недостатніми на тлі триваючої війни на Близькому Сході і диверсій на кшталт пошкодження газопроводу Balticconnector у Балтійському морі.
– Наразі Єврокомісія “не має жодних ознак негативних наслідків” запровадження обмежень у лютому 2023 року, а ціни на газ майже на 90% нижчі, ніж торік, йдеться у презентації, з якою ознайомилися журналісти.
– У презентації також пропонується продовжити дію законодавства, яке дозволило державам-членам ЄС прискорити видачу дозволів на будівництво вітрових електростанцій і сонячних електростанцій.
– Наступного місяця Єврокомісія має представити пропозицію щодо того, які заходи мають бути продовжені.
8. Запаси газу в ЄС продовжують оновлювати історичний максимум.
– Темпи закачування до сховищ відновилися після потепління в Європі.
– Відбір газу з ПСГ країн ЄС 21 жовтня, згідно з даними Gas Infrastructure Europe, склав 22 млн куб. м.
– У той же час закачування складало 201 млн куб. м. Зараз ПСГ Європи заповнені на 98,44% (на 8,58% вище, ніж у середньому на цю дату за останні п’ять років), у них 108,37 млрд куб. м газу — це історичний максимум запасів газу в ЄС.
– Потужності регазифікації зрідженого газу та подальшого його закачування до трубопроводів Європи завантажено на 48% від максимуму.
9. США збільшили експорт нафти.
– Найбільше купує Європа, яка раніше закуповувала нафту в росії.
– рф ринок втратила – у другому кварталі частка російської нафти в ЄС склала 2,7%, тоді як ще рік тому була 15,9%, а два роки тому – 29,2%.
10. Казахстан розпочне переговори з урядом Хорватії щодо збільшення експорту казахстанської нафти нафтопроводом “Адрія”.
– Хорватська компанія-оператор нафтопровідної системи Хорватії Jadranski naftovod (JANAF) висловила зацікавленість у нарощуванні експорту казахстанської нафти споживачам у балканських та східноєвропейських країнах через хорватський нафтопровід “Адрія”.
– Проектна пропускна спроможність нафтопроводу становить 34 млн. тонн нафти на рік, встановлено – 20 млн. тонн, з яких 40% йде на внутрішній ринок Хорватії, а 60% – транзитом потрапляє до сусідніх країн.
– Наразі 70% експорту казахстанської нафти йде до Євросоюзу.
11. Україна знову закликала FATF внести росію до “чорного списку”.
– Міністерство фінансів та Держслужба фінансового моніторингу знову закликали Групу з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) внести росію до “чорного списку” під час пленарних засідань у Парижі 23-27 жовтня.
– Також українські відомства закликали FATF оприлюднити розширену заяву щодо того, які ризики рф створює для світової фінансової системи.
Ілюстрація: Сергій Йолкін / DW