«Мовчіть до перемоги»

Ірина Геращенко

Президент Зеленський непублічно просив журналістів не писати про корупцію.

Важко уявити подібне прохання від президентів Ющенка чи Порошенка.

Зате можу представити бурхливу реакцію журналістів. Вони б про це обовʼязково написали і рознесли Адміністрацію вщент. Одягли б футболки «не будемо мовчати». Кричали б про це в кожній статті.

Памʼятаю правдоруба Лещенка часів президенства ВАЮ, і скільки крові він попив. Як і журналісти-розслідувачі в часи президенства Порошенка.

Вже тривала війна, Україна, особливо в 2014-2015, критично залежала від західної допомоги. Але нікому в голову не прийшло закривати рота ЗМІ, і розслідування виходили на Суспільному, а не в інтернеті. Мовчу про плюси і ко, там була суцільна кококорупція.

Сумно за нинішню журналістику. Якій можна озвучити подібні прохання без страху.

Бо якщо таке просять на закритих зустрічах, значить, розуміють, що журналісти це проковтнуть. За що? За доступ до інформації? Що повістки не вручать? Що редакції не закриють і не викинуть із марафону? Дадуть державні гроші на фінансування каналу?

Хоч і не дивуюся. Бо ж раніше Банкова попросила ЗМІ закрити очі на темники і чорні списки, непрозорість роботи парламенту. Саме тому в нас політична цензура підмінила собою військову, яка виправдана під час війни.


Дмитро “Калинчук” Вовнянко

Просто дивовижно! Юлія Мостова (головред видання “Дзеркало тижня”) заявила, що Зеленський під час зустрічі зі ЗМІ зажадав від журналістів, аби до кінця бойових дій вони мовчали про корупцію в Україні. Дослівно це звучало: “Мовчіть до перемоги. Якщо не мовчатимемо, жодної перемоги не буде”.

За словами Мостової, ЗМІ готові були прийняти такі умови, якби Зеленський запропонував їм хоча б повідомляти про факти корупції в Офіс президента. А цього, мовляв, не сталося. І тому…

Що ми дізналися?

По-перше, що ЗМІ наразі ду-у-уже критично налаштовані до зеленої влади. У першу чергу, ЗМІ, пов’язані з Заходом. Про тісну дружбу “Дзеркала тижня” з британцями вже давно чутки гуляють. “Українська правда” теж недалеко бродить. І не тільки вони.

По-друге, ми дізналися, що новини про корупцію владі справді завдають шкоди. І зупинити корупцію влада не може, тому вона намагається примусити замовчати ЗМІ аж до того, що керівників ЗМІ просить Зеленський особисто. Тобто на всіх інших рівнях ЗМІ владу посилають зразу і далеко.

Чому так, очевидно. Право “годуватися з місць” – єдине на чому зараз тримається зелена влада. Саме цим вона купує лояльність еліт на місцях, саме цим тримає в покорі чиновницьку вертикаль і саме завдяки цьому вона знаходить голоси за свої закони у ВР.

Тобто оцініть глибину дна. У нас держаудитслужба блокує роботу підприємств-виробників зброї, у нас вручають нагороди “магам”, проте судять кадрових розвідників, у нас корупційні скандали йдуть один за одним. Але влада все це зупиняти не хоче, вона хоче заткнути рота ЗМІ. Аби не заважали.

Ну й третє, що ми дізналися. Всі ті опитування, за якими довіра до Зеленського найвища, – туфта на пустому місці. Була б довіра до Зеленського така сама, як у перший рік зеленого президентства, він не вмовляв би ЗМІ замовкнути.

Власне, даремно вмовляв. Завжди знайдеться Юлія Мостова, яка все розповість. Цікаво, Мостову тепер звинуватять у роботі на Порошенка чи оголосять московським ІПСО?

Автори
, ,