Leopard 1. Безцінна допомога
Перші танки “Leopard 1” з програми відновлення через кооперацію Німеччини, Данії та Нідерландів уже в Україні. Йдеться також про ініціативу EUMAM – євросоюзівський проєкт навчання наших військових. Захід готує нам не тільки машини.
Саме з “Лео-1” локомотивами виступили німецький “Rheinmetall”, бельгійська “OIP Land Systems” і уряди цих країн.
Дійшло навіть до того, що для навчання бійців ЗСУ мобілізували техніку з музеїв – використовували навчальні “Лео-1”, поки готували стройову бронетанкову.
Ремонт танків, модернізація, навчання екіпажів, постачання боєприпасів і ЗІП, відвантаження навіть тягачів і майстерень – організм у вигляді танкового батальйону під ключ.
Узагалі-то, ще до війни приватні компанії скуповували танки “Лео-1”, модернізували їх до А5 і продавали в умовні Еквадор, Чилі та Бразилію.
Попри те, що машини аж ніяк не травневий цвіт і навряд чи протистоятимуть на рівних сучасним, але здатні виконувати безліч завдань розвідки, вогневого прикриття та підтримки піхоти.
А з танками можуть воювати ударні вертольоти, ПТРК, дрони, розумні снаряди на кшталт “Смарта” та “Бонуса”, міни з ударним ядром – є чимало сил і засобів, коли без боїв на кшталт Курської дуги на полі догорають десятки коробок.
Бо танк з гарною оптикою та тепловізором може цементувати оборонні порядки піхоти, діяти у складі маневрової групи з глибини, у дірах між опорними пунктами, не доводячи справу до битв з танками.
Хоча і в чоло зі своєї 105 мм гармати “Лео-1” пробиває не гірше за снаряд “Манго” в Т-72. Це, на секунду, під 500 мм гомогенної броні з відстані 2 км танк попереднього покоління.
А в Т-72Б, котрих предосить на фронті, лобова броня – 480 мм, тож “Лео-1А5” не те що не поступиться Т-62, а ще може покусати новіші машини.
Щоправда, “Лео-1” протипоказані дії в забудові – практично будь-який гранатомет, навіть давній одноразовий РПГ-22, гарантовано прошиває його.
Навіть з додатковою навісною бронею, як у канадців в Афганістані, швидше за все, буде безліч проблем після влучення.
Просто танк виробляли тоді, коли не було технічної можливості врятуватися від кумулятивного струменя.
Це вже пізніше з’явилися багатошарова композитна броня і динамічний захист. Коли будували “Leopard 1”, можна було тільки маневрувати і не потрапляти під удар.
Ось саме під це і заточували машину – 850-сильний двигун, хороша цейсівська оптика, командир може через перископ вказувати ціль навідникові, балістичний обчислювач, тепловізори першого покоління після модернізації.
Концепція раннього виявлення, ідентифікації, першого пострілу та швидкої зміни позиції.
Як і виходить зараз – від прильотів з верхньої півсфери, ударів ПТУР з підривом над баштою чи FPV-дронів не захищені навіть добре броньовані та модернізовані Т-90М, не кажучи вже про старший на два покоління танк.
Тому тоді гонка щита та списа привела нас туди, де ми перебуваємо – танки не перестали бути загрозою для піхоти, проте їх не використовують на глибину заправки баків – лише каруселі та вогонь із закритих позицій.
Навчають бійців Сил оборони і данці, і німці – обидві країни активно використовують призов резервістів і довгий євро добровольцям.
Данія використовує Ютландський полк: їхні хлопці пересіли на “Leopard 2а4” ще 2008 року, але на службі досі є фахівці, які працювали на “Leopard 1”.
У німців справи гірші: у них у місії бере участь дедалі більше резервістів – перші “Лео” зняли з озброєння ще 2003-го.
Держава звертається до військових пенсіонерів, платить їм гроші, щоб навчати українців – Берлін якщо береться допомагати, то робить це ґрунтовно.
Ситуація на фронті зараз досить проста. Обидві сторони використовують стрілецькі частини. Не мотострілецькі – стрілецькі, як діди у Другій світовій.
Від ЗСУ витікають відео, на яких видно, як готують підрозділи на Т-64А, голому, з-під паркана. Противник використовує батальйон Т-55 – танк, який реально застав Сталіна, це не перебільшення. Казали, що ці танки застосовуватимуть як доти. А пішли вони в 1431 полк РФ воювати на лінії – такі справи.
Russia mobilized T-55 brigade pic.twitter.com/Syw22RPG6v
— Getty (@region776) September 11, 2023
Тож тут мова не про те, що дарованому коневі в зуби не дивляться, це постачання просто безцінне.
Той самий довжелезний північний кордон, і Харків, і протидесантні заходи біля Одеси й на фланзі Херсона, і Білорусь, і заходження диверсійних груп вимагатимуть підтримки важкої техніки.
Цифрова рація означає стабільніший, ніж у противника, зв’язок.
Система управління вогнем, балістичний обчислювач, лазерний далекомір і стабілізація гармати – можливість вражати рухому ціль з першого пострілу.
А якщо ви першими побачили ціль і вразили її – вже не так важливо, які в неї ТТХ.
Хоча ціль виявить радше не танк, а “Мавік”, за наведенням із західного супутника або стратегічного БпЛА, з РЛС, що з Чорного моря промацає перекидання танкового полку росіян.
І битися будуть не танки, а прилетить уночі колишній сільськогосподарський дрон і скине РКГ-3 на башту противникові.
Або рознесуть “Бонусами” ще на етапі, коли ворог скупчується в посадці.
А “Лео-1” просто всадить кілька снарядів у бліндаж і допоможе штурмовим групам просунутися вперед або опрацює із закритої позиції острів на Дніпрі.
Бо чи мало завдань у його 105 мм гармати і двох кулеметів?
Сьогодні йдеться про кількасот танків на піку – 170 уже пообіцяли, десь до 300 доступні для покупки та модернізації.
У перспективі це танків на кілька бригад, які впливатимуть на оперативний рівень конфлікту.
Дуже пощастило, що наш тил – це декілька перших економік планети. Які навіть з танка другої половини минулого сторіччя можуть зробити адекватну ситуації машину.
На заставці: Український Леопард 1А5 у камуфляжі. Фото: twitter.com/praisethesteph