Вісті з фронтів. 15.09.2023
1. На Токмацькому напрямку всі спроби противника створити ударній тактичній групі ЗСУ “флангові незручності”, очевидно, поки зазнали невдачі.
Після всіх спроб противника контратакувати вздовж дороги Т-04-08 Токмак – Оріхів по напрямку с. Новопрокопівка – с. Роботине силами 104-го десантно-штурмового полку (дшп) 76-ї десантно-штурмової дивізї (дшд), про що я писав ще пару діб тому, противник був вимушений відійти по рубежу Копані – Новопрокопівка у напрямку останнього н.п.
В свою чергу, північніше с. Вербове, де, нагадаю, була розгорнута у повному складі 7-а дшд противника по рубежу Вербове – Новопокровка, серія контратак частин і підрозділів цього з’єднання, південніше дороги Н-08, схоже, також закінчилась цілком закономірним результатом – 108-й дшп цієї дивізії був вимушений позадкувати на ділянці своєї оборони.
Сьогодні навряд чи хтось візметься гарантувати, що противник знову через деякий час не спробує натиснути на фланги нашої наступаючої на Токмацькому напрямку групи військ. Але те, що перша поспішна спроба противника у цьому сенсі завершилась поки, скажімо так, не зовсім вдало для нього, очевидно.
Щодо подальшого просування передових підрозділів ЗСУ у південному напрямку у смузі оборони 42-ї мотострілецької дивізії (мсд) противника, на відтинку між Новопрокопівкою та Вербовим, то варто відзначити, що на даний момент навряд чи слід очікувати якихось глибоких вклинень. З двох основних причин:
– Передові підрозділи ЗСУ явно під час прориву першої позиції головного рубежу оборони противника північно-східніше с. Новопрокопівка та по напрямку на с. Вербове зазнали певного зниження рівня своєї боєздатності через втрати, які вони зазнали.
– Також очевидно, що південно-західніше с. Вербове ЗСУ все ще вимушені вести бої на першій позиції головного рубежу оборони противника. Тобто хоча їм і вдалося прорвати її на досить обмеженій ділянці, але вклинитись далеко ЗА неї й таким чином збільшити ймовірність подальшого розвитку свого прориву у південному напрямку, передовим підрозділам ЗСУ поки що не вдається.
71-й та 210-й мсп противника, підсилені цілим рядом “добровольчих батальйонів”, в основному типу БАРС, зуміли запобігти розширенню фронту ділянки прориву ЗСУ й зупинити подальше просування їх передових підрозділів між Новопрокопівкою та Вербовим, трохи північніше цього рубежу.
На даний момент, очевидно, передові підрозділи ЗСУ на цьому напрямку потребують перегрупування та поповнення з метою відновлення рівня своєї боєздатності, а відтак і своїх спроможностей пробивати підготовлену систему оборони противника.
До речі, саме на Токмацькому напрямку противник розпочав активне розгортання автоматизованої мережі управління вогневим ураженням (очевидно з метою нарощування своїх спроможностей у сфері контрбатарейної боротьби). Мережа будується на основі переносної станції супутникового зв’язку типу СНАРК-100Р класу ManPack і засобів автоматизації. Це такий собі російський аналог системи “Старлінк”, яку використовують наші війська.
2. На Бахмутському напрямку противник, очевидно, докладає основні свої зусилля, аби завадити ЗСУ південніше та північніше міста зайняти зручні райони та рубежі для активних дій по відношенню до самого міста.
Зокрема, північніше міста у смузі оборони 200-ї окремої мотострілецької бригади (омсбр) противника (14-й армійський корпус\АК північного флоту) його командування сформувало зведений тактичний загін (до батальйону) типу “Шторм-Z” (це десь 2-3 штурмових роти, укомплектованих засудженими громадянами ри-фи).
Очевидно, що найближчим часом воно його використає для штурмових\атакуючих дій. Ймовірно, по напрямку Дубово-Василівка – Оріхово-Василівка (як альтернатива – по напрямку Ягідне – Богданівка).
В свою чергу, південніше м. Бахмут, не дивлячись на той факт, що в районі с. Кліщіївка та с. Андріївка противник протягом останніх діб трохи позадкував (відповідно, підрозділи 1307-го мсп ТрВ та 57-ї омсбр), не викликає сумніву цілком очевидне – найближчим часом противник спробує відновити положення в цих районах.
Цілком ймовірно для цього він спробує знову задіяти 102-й мсп зі складу 150-ї мсд в районі с. Кліщіївка (або підрозділи 4-ї омсбр зі складу 2-го АК), а в районі Андріївки, ймовірно, – 72-ї омсбр.
На даний момент противник активно намагається протидіяти передовим підрозділам ЗСУ південніше м.Бахмут з метою утримання їх по рубежу залізниці, яка веде з Бахмуту на Горлівку. По суті, це у нього тут його основний рубіж оборони.
Однак, принаймні на 2-х ділянках (північніше та південніше с. Андріївка) ЗСУ вже вийшли на нього, а за певною інформацією, навіть перетнули його. Хоча самі н.п. (і Кліщіївка, і Андріївка) поки повністю не контролюються українськими військами.
3. І на завершення важлива інформація з Лиманського напрямку (нагадаю, тут оперує угрупування військ (УВ) противника “Центр”).
Командування противника в рамках перегрупування своїх сил і засобів на цьому напрямку розпочало оперативне розгортання військ (сил) новосформованої у Центральному воєнному окрузі (ЦВО) 25-ї загальновійськової армії (ЗВА).
Зокрема, в районі м. Кремінна розгортаються підрозділи 164-ї омсбр (КП бригади вже прибув і розгорнутий). А також підрозділи 36-го мсп 67-ї мсд противника розгортаються в районі с. Житлівка.
Ймовірніше, підрозділи 164-ї омсбр будуть введені у бій по напрямку Діброва – Серебрянка (через Серебрянський ліс), а підрозділи 36-го мсп – західніше рубежу Червонопопівка – Житлівка, у загальному напрямку на Новосадове чи Терни.
Відповідно, це відбудеться у смугах оборони 90-ї танкової дивізії (тд) противника та його 41-ї ЗВА. Наскільки я розумію, зараз командування УВ “Центр” вирішує питання з визначенням обсягу та складу тих сил і засобів 90-ї тд та 41-ї ЗВА, які варто залишити діяти на вказаних напрямках разом із частинами та з’єднаннями 25-ї ЗВА.
І ще одне… На Куп’янському напрямку, очевидно, командування противника знаходиться у стані відновлення своїх активних наступальних дій. І про це ми поговоримо протягом найближчих днів.
Фото: Оксана Чорна / 53 окрема механізована бригада імені князя Володимира Мономаха