Вісті з фронтів. 12.08.2023

Костянтин Машовець

1. Командування противника розпочало переміщення частин та підрозділів зі складу “новосформованих” з’єднань та об’єднань у Південну операційну зону. Й мова йде, скоріше за все, за стратегічні резерви противника. А саме, про загальновійськові армії (ЗВА) Центрального та Південного воєнних округів зс рф (ЦВО та Півд.ВО), які противник сформував у рамках заявленого ним збільшення чисельності своїх збройних сил. Це 18-а ЗВА зі складу Півд.ВО та 25-а ЗВА зі складу ЦВО.

Зокрема, у смузі оборони УВ “Днепр”, починаючи з 9.08.2023 р., відбувається процес оперативного розгортання частин 70-ї мотострілецької дивізї (мсд) 18-ї ЗВА. Її 26-й мотострілецький полк (мсп) закінчив переміщення у район с. Нова Маячка, а ще раніше 28-й мсп цієї ж дивізії зосередився по рубежу с. Костогризове – с. Раденськ.

В свою чергу варто зазначити, що 24-й мсп, 17-й танковий полк (тп) та 81-й самохідно-артилерійський полк (сап) цієї дивізії ще знаходяться у процесі переміщення (ймовірно, на території п-ва Крим або вивантажуються там).

Таким чином, стає зрозуміло, що противник достатньо активно почав розгортання другого оперативного ешелону військ у смузі оборони свого УВ “Днепр”. Причому задіяв для цього саме з’єднання зі складу свого стратегічного резерву.

Й тут ми переходимо до наступного пункту нашого огляду, який був мною анонсований.

2. Таке рішення російського вищого військового командування не є чимось випадковим або погано аргументованим. Воно, насправді, є вимушеним. Адже очевидно, що стратегічні резерви пускають “у справу” лише у двох випадках – коли готують широкомасштабний наступ, або коли це доводиться робити за “крайньої необхідності”, бо десь починає “тріщати”.

Очевидно, що наступати у Південній операційній зоні, тим більше на Херсонському напрямку, куди противник зараз перекидає “свіжу” мотострілецьку дивізію зі складу своїх стратегічних резервів, він явно не може.

Тому, зрозуміло, що це відбувається у рамках посилення саме оборонних спроможностей УВ “Днепр”. Але у зв’язку з цим постає цілком аргументоване питання – чому саме там і чому саме зараз? Чого ця “свіжатінка” не їде, наприклад, під Токмак чи на Бердянський напрямок, де триває український наступ?

Відповідь цілком проста, бо останні події на Кримсько-Таврійському напрямку дійсно “не на жарт” стурбували російське командування.

Тут треба трохи “вдатися у деталі”…

Справа в тому, що противнику все ніяк не вдається “купирувати” цілий ряд тактичних плацдармів ЗСУ на лівому березі Дніпра. Так, я не помилився, їх не один, а принаймні 2.

Наприклад, протягом двох попередніх діб противник принаймні три рази намагався атакувати якісь “трудно определяемые” позиції ЗСУ західніше с. Козачі Лагері на лівому березі силами 1445-го мсп ТрВ, причому безрезультатно. У зв’язку з цим мені складно повірити в те, що російське командування настільки “отупело”, що може атакувати того, кого там немає.

Про плацдарм по напрямку на с. Олешки я вже писав раніше.

Тому, очевидно, що саме для того, аби не допустити “розширення\з’єднання” наших плацдармів, і прибувають у склад УВ “Днепр” ці резерви. Розширення плацдарму ЗСУ на лівому березі Дніпра по напрямку на Армянськ – ну-у-у дуже “чутлива” для противника неприємність.

Наскільки я розумію, російське командування на цьому напрямку вважає, що мотострілецькі підрозділи – це більш зручний інструмент для того, аби “вирішити це питання”, на відміну від 7-ї десантно-штурмової дивізії, яку звідси перекидають у смугу УВ “Восток”.

3. Однак, не єдиним Півднем жевріє російська “тривожність” нині. Широко розрекламований та “обслинений” російською пропагандою наступ на Куп’янському напрямку, схоже, пішов не за планом. Так само, як і трохи раніше на Лиманському напрямку (сьогодні вже стає очевидно, що саме він був головним, а Куп’янський напрямок допоміжним).

Очевидно, що 5 діб тому противник активно розпочав перерозподіл своїх сил і засобів між УВ “Запад” та УВ “Центр” (головними виконавцями цього плану), сенс якого, судячи зі всього, полягає у зміні статусів обох угрупувань військ. Ймовірно, тепер головні зусилля противника будуть сконцентровані саме на Куп’янському напрямку, а не на Лимані. Думаю, саме це й є “головним результатом” візиту месье герасимова до УВ “Центр”. гАлАвной пАлкА-вводец ри-фи приїзжав рятувати головний елемент свого плану літньої кампанії методом “волшебного пенделя” й “пАстАновки новых задач”.

Зокрема, після ротації частин і підрозділів 144-ї мсд, які намагалися наступати з рубежу с. Червонопопівка – с. Житлівка, аналогічні дії противник розпочав і з частинами та підрозділами 3-ї мсд по рубежу с. Нововодяне – с. Площанка. Тобто 20-а ЗВА противника, до складу якої й входять ці дивізії, так би мовити, “трохи видохлася”.

В свою чергу, 21-а, 30-а окремі мотострілецькі бригади (омсбр) зі складу 2-ї ЗВА, які ще нещодавно “рвались к Боровой”, почали поступове відведення своїх підрозділів у райони відновлення боєздатності (по-руські це називається “базовий район соединения”). Те саме відбувається й з 35-ї омсбр 41-ї ЗВА.

Тобто, якби противник збирався продовжувати у тому ж самому темпі на Лиманському напрямку, то, очевидно, обрав би для цих дій інший час і момент.

А ось на Куп’янському напрямку відбуваються явно протилежні речі. Противник поступово стягує у смугу УВ “Запад” додаткові сили та засоби, а також активізується на ряді напрямків та ділянок, зокрема:

– триває переміщення 272-го мсп 47-ї танкової дивізії (тд) у його смугу, поки він ошивається у оперативних тилах, але явно його дуже скоро “позовут на великие дела”.
– скоріше за все, одна з омсбр 2-ї чи 41-ї ЗВА “після відновлення боєздатності” також опиниться на Куп’янському напрямку.
– активізувалася й 2-а мсд противника зі складу 1-ї гв. танкової армії (ТА), її 15-й мсп принаймні 2 рази пробував атакувати з боку с. Першотравневе у бік відмітки 195.1, однак невдало для себе.
– сінхронно з цим підрозділи 25-ї омсбр противника (це вже 6-а ЗВА) спробували таки знову прорватися у с. Синьківка з півночі, діючи з боку с. Лиман-Перший, безрезультатно.

Тобто, очевидно, що противник явно вирішив “сместить акценты” з Лимана на Куп’янськ, але й тут, “… аля-улю, гони гусей…”, в нього не виходить. Схоже на те, що месье дженералю герасимову знову доведеться особисто перти свою дупу на фронт, на цей раз у смугу УВ “Запад”, і знову роздавати трендюлей підлеглому особовому складу. Інакше весь його геніальний план раптового для ЗСУ “виходу на р. Оскіл” накриється жестяним виробом.

Ну, думаю, на сьогодні досить.

Огляд “накаляющейся обстановки” у смузі УВ “Восток” залишимо або на вечір, або на недільний ранок. Заодно, думаю, за цей час дещо проясниться по інформації звідти.

 

Фото: Генштаб ЗСУ

Автор