Вісті з фронтів. 03.08.2023

Костянтин Машовець

Східна операційна зона в короткому форматі без “растекания мыслью по древу”.

1. В районі південніше м. Бахмут продовжуються жорсткі ближні бої між наступаючими підрозділами ЗСУ та цілим рядом формувань противника, які він ввів у бій на цьому напрямку в якості підсилення. Зокрема:

– Ймовірно, північніше с. Кліщіївка (між нею та власне м. Бахмут) противник збирається контратакувати силами 102-го мотострілецького полку (мсп) зі складу 150-ї мотострілецької дивізії (мсд).

– Також очевидно, що 105-й стрілецький полк (сп) мобілізаційного резерву (МР) противник збирається ввести у бій на ділянці ЛБЗ в районі с. Хромове (поки незрозуміло – для контратаки чи просто, щоб підсилити позиції в обороні).

– Між селищами Кліщіївка та Андріївка, за всіма ознаками, противник також готує чергову серію контратак. Ймовірно, силами 72-ї омсбр, при підтримці 68-го танкового полку (тп) тієї ж самої 150-ї мсд.

Загалом, ситуація південніше м. Бахмут починає набувати рис своєрідної “рівноваги”.

Командуванню військ противника явно вдалося протягом останнього часу наростити щільність бойових порядків своїх військ на цьому напрямку за рахунок використання цілого ряду оперативних резервів (наприклад, всі три окремі десантно-штурмові бригади повітряно-десантних військ, 11-а, 31-а та 83-а, розгорнуті саме в районі м. Бахмут) і дещо пригальмувати темпи наступу ЗСУ.

Однак, противнику все ніяк не вдається це зробити повністю, на ділянках північніше с. Курдюмівка та в районі с. Кліщіївка ЗСУ продовжують атакувати та проводити штурмові дії.

2. На Лиманському напрямку командування військ противника, судячи зі всього, намагається відновити свій наступ зразу по 3-х добре відомих напрямках. Зокрема:

– Через Серебрянське лісництво у південно-західному напрямку, вздовж р. Сіверський Донець силами підрозділів 76-ї десантно-штурмової дивізії (дшд) та 98-ї повітряно-десантної дивізії (пдд), тут задіяні підрозділи 104-го, 237-го десантно-штурмових полків (дшп) першої та 331-го парашютно-десантного полку (пдп) другої. Причому варто підкреслити, що тактична група пдв тут підсилена противником цілим рядом підрозділів “барсіків”.

– По напрямку Кремінна – Зарічне продовжують діяти основні сили 74-ї окремої мотострілецької бригади (омсбр) зі складу 41-ї загальновійськової армії (ЗВА) противника Центрального воєнного округу (ЦВО), посилені цілим рядом підрозділів зі складу 90-ї танкової дивізії (тд) ЦВО, 144-ї мсд 20-ї ЗВА Західного воєнного округу (ЗВО) та “територіальними військами”.

– 55-а омсбр все тієї самої 41-ї ЗВА, підсилена окремими підрозділами 234-го дшп 76-ї дшд, також спробувала пробитися по напрямку с. Червонопопівка – с. Невське.

– Ну, й нарешті в напрямку на с. Білогорівка (верхн.) противник продовжив спроби наступати силами “тактичної солянки” з підрозділів 127-ї омсбр 2-го армійського корпусу (АК), 78-го “спеціального” й “дуже моторизованого” полку “Ахмат-Север” з боку с. Шепилівка та в районі крейдового кар’єру з боку м. Лисичанськ.

Всі ці атаки були настільки вдалими та успішними, що в районі с. Білогорівка (верхн.) противник, який до цього вийшов на південно-східну околицю села, був вимушений позадкувати та покинути взагалі межі населенного пункту (ну як населенного, скоріше, його руїн). У напрямку с. Зарічне та в районі с. Діброва і Серебрянського лісництва просування противника також якось “не задалося”. Чергова спроба пробитися в с. Невське також закінчилась для противника невдало.

3. Ну й в районі м. Авдіївка у противника трохи покращились справи у порівнянні з попереднім періодом. Нарешті “мобікі” з 1004-го мсп ТрВ, звичайно, при підтримці 1-ї “Славянской” омсбр 1-го АК зуміли на 800 метрів просунутись по напрямку с. Водяне – с. Сєверне, далося їм то нелегко, але просування, безперечно, є.

Однак, по напрямку с. Опитне – західна околиця м. Авдіївка (“9-й квартал”) якось “не вийшло”. Там так уж сталося, що противнику доводиться атакувати між двома укріпленними позиціями ЗСУ, так би мовити, у своєрідному “коридорі”, й звісно, постійно потрапляючи під фланговий вогонь ЗСУ.

Очевидно, що робити це раз за разом, як діє противник, означає, скажімо так, “не зовсім вдале тактичне рішення”. Однак, судячи зі всього, “мобікам” зі складу 1439-го мсп ТрВ противника глибоко плЮвати на ці тактичні особливості. Так би мовити, “больше ляжет – быстрее новых привезут”, вони продовжують битися своїм “роговым отсеком” в ці “зачинені ворота”.

По рубежу с. Кам’янка – с. Крута Балка ЗСУ вдалося зупинити просування противника, підрозділи 1454-го мсп ТрВ та 6-го омсб 9-ї омсбр противника поки були вимушені зупинитися на околицях с. Кам’янка, бо подальші спроби кудись просуватися, очевидно, були б пов’язані з цілком ймовірним різким зростанням їх втрат.

Так само сил повернути собі с. Веселе у противника ще вистачило, але на подальші “перспективні” дії по напрямку с. Красногорівка – с. Степове вже ні. 1140-й мсп ТрВ противника, посилений 277-м сб МР 1-го АК, у боях за с. Веселе поніс суттєві втрати, тому поки вимушений зупинитися та закріплюватися, намагаючись перегрупувати свої основні сили на правий фланг своєї смуги оборони.

Сьогодні на вечір або завтра зранку ґрунтовно розглянемо район м. Вугледар, про який мене досить часто питають.

 

Фото: Генштаб ЗСУ

Автор