Українська самохідна гармата нового покоління розроблятиметься спільно зі Словаччиною
Це те, що можна назвати симбіозом двох сучасних артилерійських платформ: словацької Eva та української “Богдани”. Самохідна гармата нового покоління буде розроблена шляхом поєднання знань та досвіду двох країн.
Самохідна гармата під назвою Eva була розроблена і виготовлена словацькою компанією Konstrukta Defense. Ця платформа має низку передових функцій, включаючи цифрову систему управління вогнем, автоматичне заряджання та спеціалізовану систему для ведення вогню прямою наводкою.
Тим часом українська “Богдана” розроблялася з використанням досвіду, отриманого на реальних полях бою, і тому має свої сильні сторони.
Але нова модель, яка буде розроблена спільно словацькою оборонною компанією Konstrukta Defense та українським “Краматорським заводом важкого верстатобудування”, поєднає в собі найкращі риси обох систем.
Нещодавно компанії домовилися про співпрацю над розробкою нової самохідної артилерійської установки. Вони підписали меморандум про співпрацю, демонструючи чіткий намір адаптувати самохідні гармати Eva компанії Konstrukta Defense до потреб Збройних Сил України.
Вони також планують інтегрувати рішення української компанії, яка розробила першу вітчизняну самохідну гармату калібру 155 мм, відому як “Богдана”.
Словацька сторона була зацікавлена в такому співробітництві ще до повномасштабного російського вторгнення в Україну. Ця компанія вперше запропонувала об’єднати інженерні ресурси ще у 2020 році.
По суті, мета полягає у створенні “симбіотичного” поєднання існуючих рішень з метою прискорення процесу розробки. Найімовірніше, за базову модель візьмуть самохідну гармату Eva.
Нова артилерійська установка передбачатиме модифікацію баштової частини іншої словацької самохідної гармати Zuzana 2, яка наразі оснащена стволом калібру 155 мм довжиною 52 калібри. Максимальна дальність стрільби оцінюється в 41 км.
Самохідна гармата Eva оснащена автоматичним заряджаючим пристроєм, здатним вмістити 12 пострілів, що відповідає кількості боєприпасів, які зберігаються в машині. Скорострільність Eva, якою керує екіпаж з трьох осіб, становить п’ять пострілів на хвилину, тобто 12 пострілів протягом трьох хвилин.
Eva має сучасну цифрову систему управління вогнем, інерційну навігаційну систему (на додаток до супутникової навігації) та радіолокаційну систему для вимірювання швидкості снарядів, що підвищує точність стрільби. Крім того, вона оснащена передовою системою прямого наведення, що складається з тепловізора і лазерного далекоміра.
Не виключено, що може відбутися спрощення самої артилерійської системи, оскільки включення тепловізора і лазерного далекоміра для стрільби прямою наводкою збільшує загальну вартість системи.
Необхідність автоматичного заряджання на 12 пострілів також може бути переглянута, враховуючи практичний бойовий досвід, який вказує на потребу в більш потужній і стабільній вогневій потужності. Це може передбачати використання виключно стандартних методів механізації процесу заряджання.
Проте, така співпраця між оборонними компаніями з метою розробки нових моделей для Збройних Сил України розглядається як реалістичний та ефективний спосіб розвитку військового потенціалу всіх країн-партнерів.
На фото: самохідна гармата Eva