Повернення до довоєнної системи оподаткування не на часі

Ніна Южаніна

У травні 2023 року у звичному режимі працювало 50% компаній, ще 38% бізнесів відновили роботу частково. Про це свідчать дані дослідження Gradus Research.

Водночас 7% підприємств призупинили роботу. Про повну або часткову трансформацію бізнес-процесів після 24 лютого 2022 року повідомило 29% опитаних компаній. Ще 21% зазначили, що перебувають у процесі галузевої трансформації.

Крім того, станом на червень 2023 року повну або часткову релокацію потужностей та активів здійснили 7% респондентів. Ще 15% перебувають у процесі релокації, 8% опитаних наголосили на потребі переміщення, але ще не розпочали активних дій у цьому напрямі.

Про результати щоквартального опитування Європейської бізнес-асоціації серед представників малого та середнього бізнесу я писала тут. У них ситуація гірша: лише 41% підприємців працюють у повному обсязі, 49% ведуть діяльність з певними обмеженнями, а 10% наразі не працюють. І такий показник не змінюється вже пів року.

Вважаю це вагомим і цілком достатнім аргументом для неповернення до довоєнної системи оподаткування.

* * *

А ось і чергова заява.

Міністр фінансів Марченко в інтерв’ю агентству Reuters повідомив, що відновлення довоєнної системи оподаткування, передбачене законопроєктом №8401, принесе до державного бюджету додатковий дохід у розмірі до 10 млрд гривень до кінця 2023 року, а ще додав:

«Ми навіть не можемо покрити наші військові витрати за рахунок наших податків, але принаймні ми можемо покрити частину, і це дає нам деякий простір для маневру».

Раніше в уряді неодноразово озвучували, що тільки через скасування спрощеної системи оподаткування за ставкою 2% державний бюджет отримає додатково 8 млрд грн.
Тут уже «простір для маневру» матимуть податківці.

Решту, очевидно, планують дозбирати за рахунок відновлення планових податкових перевірок і штрафів за невикористання/неналежне використання РРО.

Насправді, якби чиновник орієнтувався в умовах, за яких доводиться працювати реальному бізнесу, то робив таких заяв менше або наполегливо б займався зміною системи адміністрування податків, приводив би до відповідальності податкову службу.
А так, говорити не робити.

Також Марченко повідомив, що уряд наполягатиме на митних реформах у другій половині року, включаючи запровадження загальної бази даних із країнами Європейського Союзу, «щоб уникнути незаконної торгівлі».

Про 6 кроків реформування митниці, запланованих протягом 2023 року і анонсованих ще в лютому, я писала тут.

І там же – про те, що НЕ ВСІ ЦІ заходи стосуються ДМС безпосередньо, і що ВСІ ЦІ заходи не будуть ефективними, доки митниця не запрацює як повноцінний орган зі спеціальним статусом і виконанням лише притаманних йому функцій.

* * *

Завершено 12 хвилю дослідження стану та потреб малого та середнього бізнесу (МСБ) в умовах повномасштабного вторгнення.

Період опитування: 31.05 – 11.06.2023. Всього опитано 753 власників та CEO підприємств МСБ.

Ключові результати дослідження

1. Індекс активності бізнесу становить 35,3 бали зі 100 можливих (у березні 2023 року – 34,03).
Тобто бізнес не бачить перспектив покращення економічної ситуації й ділового середовища в найближчі місяці.

2. За результатами перших 5 місяців 2023 року 21,1% підприємств повністю або майже повністю зупинили роботу.

3. Більше третини (38,4%) бізнесів очікує на зростання оборотів у поточному році. Але не бачать перспектив 24,3% підприємств (вказали, що бізнес не працюватиме або буде працювати на рівні до 50% від оборотів попереднього року).

4. Частка персоналу (порівнюючи з 23.02.2022), що скорочена на поточний момент, впала з 26,0% до 22,6%.

4.1 Покращилася ситуація з прихованим безробіттям – з 16,4% у березні до 13,2% у травні 2023 року (частка персоналу, що відправлена у відпустку). Частка працюючих на умовах скороченої зарплати залишається майже незмінною – 17,9%.

5. Найбільше заважає бізнесу у відновленні:

  • непрогнозованість розвитку подій, нестача фінансових ресурсів у країні – 46,9%;
  • неплатоспроможність клієнтів – 46,9;
  • непередбачуваність дій держави, які можуть погіршити ситуацію для бізнесу, – 42,8%.

6. 44,1% підприємств стикнулися з проблемою блокування податкових накладних. Цей показник трохи знизився порівняно з попередньою фазою дослідження (47,7%), але продовжує суттєво переважати інші проблеми.

Про попередню хвилю опитування я писала тут. За низкою параметрів ситуація трохи покращилася, тоді як за іншими показниками навпаки погіршилася.

І все це свідчить про стагнацію умов для ведення бізнесу в Україні.

Автор