Майже половина українських біженців у Польщі не планує повертатися в Україну

Euroin

Згідно з даними опитування аналітичного центру міжнародної компанії з працевлаштування Gremi Personal, 38% українських біженців залишаться у Польщі, 7% планують переїхати із Польщі в іншу країну, 55% повернуться в Україну.

Із них 82% українців, які планують повертатися, кажуть, що приїдуть в Україну після перемоги. 8% сказали, що збираються додому вже цієї весни, 6% планують повернутися влітку, і 4% – восени.

Настрої українців помітно змінилися за останні півроку. У жовтні 2022 року усього 17% респондентів відповіли, що не планують повертатися в Україну, 22,4% мали на меті поїхати додому у найближчі 3 місяці, 35% готувалися залишитися у Польщі щонайменше на рік і 25,6% планували повернутись, як тільки закінчиться війна.

Кількість українців, які не планують повертатися додому, зросла удвічі за півроку. Це може свідчити про низку факторів. Деяким людям вже нема куди повертатися, здебільшого це люди зі Сходу та Півдня України, чиї будинки знищені російськими окупантами. Багато людей вже адаптувалися у Польщі, влаштувалися на роботу та віддали дітей у польські школи. Деякі жінки побудували стосунки з поляками і вже не хочуть розлучатися.

В агенції також зазначають, що важливий чинник, який вплинув на плани українців залишитися – це відкриття українських бізнесів у Польщі. Починаючи з другої половини минулого року у Польщі відкрилися понад 10 тис. українських компаній, які прагнуть винаймати на роботу українців. Відтак у висококваліфікованих спеціалістів, які через війну були вимушені працювати на простих роботах, з’являється можливість обіймати гарні посади й отримувати польські зарплати.

Більшість українців, що перебувають у Польщі тривалий час, вивчають або вже вивчили польську мову, що також відкриває нові горизонти на ринку працевлаштування. Опитування, яке проводилося у березні цього року, показує, що лише 10% українців не прагнуть вивчити польську мову, стільки ж сказали, що вже вивчили її досконало. 30% респондентів вже можуть вільно спілкуватися, а 50% – у процесі вивчення, але зізнаються, що їм важко дається.

Польща прийняла найбільше українців серед усіх країн від початку повномасштабного вторгнення росіян в Україну. Тут живуть близько 2 мільйонів українців. Ідентифікаційний номер PESEL отримали 1,5 мільйонів наших громадян. А за даними управління соціального страхування ZUS, офіційно працевлаштовані вже 739 тис. українців.

Така ситуація може мати декілька негативних наслідків для України:

По-перше, це може призвести до зменшення робочої сили в Україні, особливо в регіонах, з яких більшість біженців виїжджала. Це негативно позначиться на економіці країни та призведе до збільшення економічних проблем.

По-друге, це може призвести до зменшення кількості людей, які повертаються до України з новими знаннями та досвідом роботи, що призведе до зменшення розвитку та модернізації української економіки.

По-третє, це може мати вплив на соціальну ситуацію в Україні, оскільки частина біженців, які повертаються, можуть мати проблеми з житлом, роботою та адаптацією в українське суспільство.

Однак, в такій ситуації для України, можливо, найбільшою проблемою є втрата робочої сили, а саме втрата кваліфікованих робітників та фахівців, що може ускладнити розвиток економіки та ведення різних проектів у майбутньому.

Уряд України має мінімізувати ризики, пов’язані з виїздом біженців до Польщі та інших країн:

Наприклад, він мав би розробити та запровадити програму для повернення українців до країни, яка включає в себе підтримку в утворенні власного бізнесу, надання пільг та допомоги при пошуку роботи, зокрема:

Уряд України повинен забезпечити більш сприятливі умови для бізнесу та роботи в Україні, а також створити привабливі умови для тих, хто планує повернутися додому. Наприклад, це може бути допомога українським бізнесам, підтримка для стартапів, розвиток інфраструктури тощо.

Уряд повинен також створити умови для тих, хто повертається додому, щоб допомогти їм знайти роботу та адаптуватися до нових умов життя. Наприклад, можна запровадити програму підтримки працевлаштування для тих, хто повертається додому, а також надати можливість отримати освіту та підвищити кваліфікацію.

Джерело

Автор