Витік документів Пентагону. Чому так припекло за поребриком? (фото)

Кирило Данильченко на сторінках ЛБ препарує витік документів Пентагону.


Кирило Данильченко
Зливи документів Пентагону: Росія видихається

Це сторінка зі злитих документів Пентагону, які спочатку спливали на різних ігрових серверах “Discord“, пов’язаних з “Майнкрафт”. У США вже офіційно визнали їхню справжність і проводять внутрішнє розслідування.

Звичайно, ми не можемо знати, що це – витік від анонімного клерка, легендування роботи розвідки росіян чи контрольований злив. Але сам факт, що мережа проросійських Z-блогерів почала правити документи та міняти місцями цифри втрат – яскравий дзвіночок, що привертає увагу.

Що ж ми бачимо в цьому документі, чому так припекло в наших небратів за поребриком?

Фото: twitter.com/pan_goldman

KIA – killed in action, загинув у бою. Термінологія Альянсу, що означає безпосередньо полеглих на полі бою. Не померлих на санітарному етапі, на етапі реабілітації, під час аварії, внаслідок нещасного випадку, на полігоні. Суто дії противника на полях битв.

РФ – 35–43 тисячі осіб. Україна – 15.5–17.5 тисяч.

Фото: Іван Станіславський / ЛБ

У найсприятливішому для Москви варіанті й у найнесприятливішому для нас в агресора вдвічі більше полеглих. Додайте сюди всякі осетинські “пятнашки”, втрати “ЛДНР”, померлих з роздробленими на мінах ногами після забігів до Вугледара танкістів та обморожених бійців ПВК “Вагнер”, додайте безвісти зниклих – і буде на виході добре за сотню тисяч небіжчиків.

Путінська РФ переплюнула ВСІ війни після Другої світової, у яких брали участь і СРСР, і РФ. Саме тому знадобилася мобілізація, саме тому смикали частини з бази в Таджикистані. 

WIA – wounded in action, поранений у бою. Тобто не хворий, не аварія, не травма – дії зовнішньої сили на полі бою, які не призвели до загибелі на місці.

РФ – 154–180 тисяч осіб. Україна – 109–113 тисяч.

Краще співвідношення вбитих до поранених у нас.

Звичайно, не американські 1 до 9 в Іраку, але в супротивника – 1 до 4–5, у нас – 1 до 6–7.

Це означає і більше обстріляних і навчених солдатів, які повернуться в стрій, і менше навантаження на ліжка для тяжко поранених тут і зараз.

Ось вони, курси тактичної медицини, десятки амбулансів, кейсеваків і госпіталів від союзників, не знищена ППО, коли ми можемо продовжувати санітарну евакуацію, і мережа наших стабпунктів – не самим джгутом Есмарха в аптечках першої лінії нам поступаються росіяни.

Наша тактична медицина на голову вища тому, що для РФ війна завжди була експедиційною компанією, нарівні із Сирією та забігами Вагнера в Африці, а для нас це війна на виживання.

При тому, що ми створювали десятки підрозділів корпусу резерву другої-третьої черги, а вони били регулярними частинами – мала б бути дзеркальна картина, але ні. Це хороший маркер, хоча рости є куди і можливо буде потрібно. Україна випереджає РФ за числом активних танків у строю.

Ну ось і пояснення ешелонів Т-54 і Т-62 приїхало – хоча було очевидно, що зняття зі зберігання попередніх поколінь – це не просто постояти в другій лінії і ДОТ на гусеницях.

Виявляється, стратегія Альянсу, коли на кожен радянський танк припасли кілька важких ПТРК TOW, кілька легких “Міланів” або “Драконів” (попередник “Джавеліна”), кілька мін і високоточних снарядів, працює як годинник.

Фото: Сухопутні війська ЗСУ

І забіги на глибину баків закінчуються сотнями залишених у руках противника підранків, несправностей, не добитих “Смартами” та “Бонусами”, які стануть донорами або поповнять лави ЗСУ.

Не обов’язково для цього влаштовувати реконструкцію Курської битви, щоб танки тижнями рубалися з танками. Те, що армія РФ зведена до моторизованих батів з наданими їм лисими Т-54, а часто (як розбитий у Макіївці батальйон) і просто стрілецькими, як діди, – це факт, який не вимагав навіть такої таблиці. Але якщо Пентагон визнав оригінальність документів, зайвою вона не буде.

Ось постачання машин Східної Європи і наші трофеї, ось чому “зуби дракона” та лінії Пригожина.

Україна випереджає РФ за числом активних БТР, БМП, різних бронемашин і МРАП. 

Багато в чому за рахунок бронеавтомобілів і МРАП. Тільки згідно з відкритими джерелами, нам пообіцяли і насипали понад 1200 машин, стійких до підриву, не рахуючи вітчизняних “Козаків” і компанії.

Досить цікава ідея зав’язана на тому, що в західної доктрини не всі частини саме “важкі”. Цілком нормальне явище, коли в них використовують синергію ніг піхоти і важке піхотне озброєння – ті самі 40 мм гранатомети, тандемні гранатометні постріли та “Джавеліни” цілком собі пробивають усе, що має противник.

Австралійські бронетранспортери Bushmaster. Фото: Facebook/Головнокомандувач ЗС України

При цьому колісна бронемашина – це будинок на колесах, вантажівка з пайками, запасними пострілами, мінами, яка в разі обстрілу тримає великі уламки і може врятувати відділення від підриву. Бронекапсула успішно зберігає життя під час вибуху 7–8 кг. ВР – фугас або протитанкової міни, тому непогано тримає і вхідне ураження.

Природно, що не обов’язково влаштовувати дуель з БМП-1 – десант навіть нашим “Корсаром” чи одноразовим гранатометом убиває супротивника, бо в них немає тепловізора та оптика з гарячих 70-х.

При цьому РФ просідає і по всіх інших БММ – медичних машинах переднього краю, броньованих командно-штабних, евакуаторах, броньованих ремонтних автомобілях, що сильно підриває їхню здатність до загальновійськових операцій.

Фото: Макс Требухов / ЛБ

Коли РФ здійснила “жест доброї волі” на півночі і відійшла за Дніпро в Херсонській області, то змогла сформувати ударний кулак для атаки в зимовій кампанії.

Переклавши частину завдань по лінії Брянської, Курської та Бєлгородської областей на ТрО, прикордонників, ВВ, різні поліцейські частини і ФСБ, росіяни вдарили цієї зими під Вугледаром, Мар’їнкою, Бахмутом та Авдіївкою. Там були дуже важкі бої, проте Силам оборони вдалося втримати ситуацію.

Фото: Сухопутні війська ЗСУ

Тенденція зараз очевидна – кожен новий наступ РФ менш націлений на стратегічний рівень. Амбітних цілей, на кшталт виходу до Павлограда чи оточення колишньої зони ООС, уже давно не ставлять. Ворог усе ширше використовує людські хвилі і тактичні завдання замість оперативних. І цей документ добре ілюструє, чому це відбувається.

Витік документів Пентагону: що буде з нашою ППО?

Препаруємо далі витік документів Пентагону. Тепер дійшли до ППО – розміщення на оперативній арені та витрат.

Далекий радіус

25 С-300 всіх моделей походження України і 3 польські.

Зенітний ракетний комплекс С-300. Фото: Радіо Свобода

Тут можлива помилка – у Польщі немає С-300, навіть експортних, нам постачали їх Словаччина та якісь балканські країни. Можливо, Польща оплачувала цей бенкет.

Втрати в нас були, наприклад, на півдні – першого ж дня в Каховці – або в Донецькій області.

Але є нюанс: у С-300 головне – це РПН (радіолокатор підсвічування та наведення). Доки живе він, дивізіон навіть урізаної чисельності з великими втратами може ефективно працювати. 421 ракета до них і витрата 180 на місяць.

3 С-200 від Польщі з невідомим статусом і невідомим числом ракет. Варшава підтримувала їх у робочому стані з великими труднощами – через брак запчастин і рідкого палива, але далекобійна потужна ракета добра для багатьох завдань.

ЗРК С-200В. Фото: terra-x.org

3 українські С-300В – ті, що підняли з часів совка, інших немає. Із ЗІП до них туго, не думаю, що побачимо більше. 55 ракет до них, на місяць витрата 25 одиниць.

Patriot – немає систем, що досягли оперативної готовності на момент виходу, в постачаннях висять дві батареї та ракети.

SAMP/T – процес розгортання навесні 2023 року.

Середній радіус

50 ЗРК “Бук” – незрозуміло, як рахували автори документа, можливо, пускові.

Фото: armyinform.com.ua

113 ракет і місячний ліміт 69. Плюс 100 ракет від постачань і 48 американських Aim-7 теж вшиті в цей розділ.

Тобто в нас тут доставка Британії, яка, можливо, скуповує ракети на ринку, і поєднання американських Aim-7 з “Буком” вже відбулося, значить, вони можуть продовжувати працювати західними засобами доставки, це хороша новина.

1 ЗРК Hawk і 5 у процесі постачання. Це важливі системи, їх багато на зберіганні, до них багато ракет, які модернізують – добре на перехідний період.

1 IRIS-T і 6 ракет, ліміт на місяць – 24. Постачання з Німеччини трьох комплексів у перспективі. Швеції тоді ще не було.

ЗРК IRIS-T SLM. Фото: armyinform.com.ua

2 NASAMS і 4 в дорозі до ЗСУ. Канада і Норвегія ще не ухвалили рішення надавати ці комплекси.

Малий радіус

2 С-125 і 698 ракет до них – хороші запаси зі зберігання та невеликі місячні витрати, але це об’єктова ППО.

Spada – 1 батарея, 3 у процесі постачання.

Тактична ланка

67 ЗРК “Оса” та 24 ракети, місячна витрата – 20 штук. Велика війна сильно пошматувала їх.

Зенітний ракетний комплекс AN/TWQ-1 Avenger. Фото: militaryanalizer.com
Мала зенітна артилерія і ПЗРК

85 Starstreak (47 у дорозі).

Фото: Генштаб ЗСУ

188 ПЗРК Stinger, на місяць ліміт на них – 25 штук.

ПЗРК “Грім” – 0, висить постачання 250 штук, ймовірно, попереді запаси витрачено протягом літніх боїв 2022-го.

20 “Гепардів” і 13800 снарядів. Ще 16 котячих на момент написання документа на тренуваннях у Німеччині. Витрати на місяць – під 200 штук снарядів.

Підіб’ємо підсумки.

Минуло 13 місяців досить активних бойових дій – вичерпання запасів є зрозумілим і логічним. Найбільше постраждала ППО тактичної ланки – ті самі “оси” – під час прориву на півдні, під час ударів по Гостомелю, ударів дронів-камікадзе, прильотів арти.

Попри те, що постачання від союзників закриють дірки, потреба на кількість створених бригад, штабів, нових частин, тилу, пересувних КШМ та евакуаційних машин є великою. Тому розгортання парасольки мобільної ланки потребує значних зусиль.

Витрата ракет мала призвести до вичерпання запасів пострадянських комплексів “Бук” і С-300 на момент зливу інформації. Але це при врахуванні тієї самої витрати крилатих ракет і частоти пусків “шахедів”.

А вони різко впали, була навіть двотижнева пауза – ймовірно, перебої з відвантаженням з Ірану, проблеми з Х-22, які знімають зі зберігання, та іншим раритетом. Тому в нас фора, якщо вірити документу.

С-300, попри втрати, що світилися у відкритих джерелах, зберігають боєздатність. Завдяки постачанням з країн колишнього Варшавського пакту ми можемо мати навіть доступ до ЗІП для пошкоджених РЛС і експортних засобів доставки.

Але в перспективі вони, звісно, розстріляють запаси, а на ринку сотні ракет не дістанеш. Замінити їх можна лише “патріотами” та SAMP/T.

Фото: Повітряні сили ЗСУ

Швидко не вдасться, програми “Вісла” та “Нарев” у Польщі з заміни “кубів” і С-200 – це понад 8 млрд доларів. А перші батареї з 8 ЗРК “Патріот” наберуть операційну готовність щонайшвидше до 2025-го – проблему почали вирішувати 2015 року.

У США є на зберіганні батареї “Патріот” PAC-2, причому багато, але як швидко їх піднімуть, зможуть навчити персонал та інтегрувати до нашої системи ППО – це питання.

Персонал першої батареї з січня навчався в США, завершив там програму і поїхав у ЄС на злагодження – 4 місяці і досі не на чергуванні.

Але чотири обіцяні батареї – це вже сила.

У таблиці немає сотень “голок” і “стріл” (1500 передали тільки німці, 160 – Чехія, 200 – Чорногорія) – навіть з огляду на стан вони ще повинні бути.

Немає “шилок” і “тунгусок” (є відео застосування ракет з них, і систем було добряче за сотню), хоча вказані “гепарди”.

Немає 40 мм гармат, які нам передавали балтійські країни і Британія.

Немає “Стріл-10”, які нам передавала Чехія, у нас було їх чимало на озброєнні.

До речі, цілком можливе ширше застосування малої зенітної артилерії та мобільних груп з ПЗРК, що дозволило нам зберегти ліміти у ЗРК середнього та далекого діапазону.

Зараз росіяни втрачають на тиждень одну-три машини – гелікоптери і штурмовики. Навіть оглядаючись на пуски по БПЛА, не можна сказати про масове застосування “стінгерів”, яких, за звітами США, нам відсипали на кілька річних виробництв. Тому дещо дивує ця графа.

Фото: Telegram/СтратКом

Утім тут багато дивує. Цілком можливо, що це контрольований злив для інформаційного хаосу перед літньою кампанією.

Тих самих “стінгерів” тільки США передали 1600 одиниць, Німеччина – 500, Данія – 340, з країнами Балтії, з Італією і т.д. це число повинно бути добряче за 3000 штук. Просто немає такої кількості ворожих вильотів, на котрі реально було витрачати 270 пусків на місяць, хоча були витрати по КР.

Але таблиця показує те, що ми й так знали після невдалої для РФ кампанії стратегічних бомбардувань – ППО витримала і перший удар, і спроби придушення, і зимові нальоти десятків ракет у залпі.

Щоправда, тисячі кілометри кордону неможливо повністю прикрити ЗРК і мобільними групами – супротивник битиме бомбами, що планують, керованими Х-29, десь запускатиме некеровані ракети з кабрування.

Навіть отримавши літаки на кшталт F-16, неможливо тримати їх у повітрі 24/7 і швидко перехоплювати всі цілі – це буде важка праця із взаємодії, наведення, перехоплення, розосередження. Будуть втрати, які ми можемо закрити тільки західними постачаннями, а це бюджети і час на модернізацію бортів зі зберігання.

Тому так – у перспективі ми вистріляємо всі ракети, котрі дісталися нам від СРСР, або вони зігниють і потребуватимуть утилізації.

NASAMS II. Фото: U.S. ARMY

На момент переходу Hawk, IRIS-T, NASAMS будуть працювати із засад, наводячи сторонніми радарами, можливо, навіть РПН від С-300, потрібно буде більше працювати над децентралізацією, мережецентричністю, постами на пасивних РЛС та оптичними каналами.

Перехід на західні системи буде важким і дорогим, таким самим, яким він був у Польщі, Румунії. Але з допомогою партнерів ми зробимо це. Думаю, що план існує і його виконують.

Повільніше, ніж хотілося б нам, але швидше, ніж сподівався агресор.

 

Колаж на заставці: 24 канал

Автор