Вісті з фронтів. 11.03.2023
Дещо про Сватівський напрямок, Кремінну та інше…
1. У світлі активізації військ противника на Лиманському напрямку відзначається активізація розвідувально-диверсійної діяльності зведеного тактичного загону 3-ї окремої бригади спеціального призначення (обр СпП) противника по напрямку Площанка – Макіївка.
Головне завдання – розвідка (дорозвідка) позицій передових підрозділів СОУ на цій ділянці та корегування вогню власної артилерії. В тому числі з використанням БПЛА та оптико-електронних приборів спостереження.
Аналогічне завдання групи 3-ї обр СпП виконують по напрямках Червонопопівка – Терни та Житлівка – Терни. Фіксуються дії як мінімум 3-х диверсійно-розвідувальних груп (ДРГ) противника.
2. На Куп’янському напрямку противник приступив до активних наступальних дій, про які я писав раніше. Найближче завдання – зайняти с. Масютівка та вийти на лівий берег р. Оскіл західніше та північно-західніше с. Лиман Перший.
Противник атакував (силами до мотострілецького взводу (мсв), ймовірно, зі складу 138-ї окремої мотострілецької бригади (омсбр), без використання бронетехніки) по напрямку Гриніківка – Масютівка, а також атакував силами мсв 25-ї омсбр по напрямку південніше Гороб’ївка – Максютівка.
Обидві атаки скінчилися для противника безрезультатно.
Однак, судячи зі всього, командування УВ противника “Запад” ще не вирішило, яким саме чином і на якій саме ділянці воно задіє головні сили свого штурмового тактичного угрупування, складеного з сил та засобів 6-ї загальновійськової армії (ЗВА) Центрального ВО, розгорнутого в районі Лиман Перший – Гороб’ївка – Тавільжанка – Вільшана.
Особисто я вважаю, що воно спробує наступати на Куп’янськ з півночі, вздовж Осколу, намагаючись “звернути” всю систему оборони ЗСУ північніше міста. Але очевидно, що для цього йому необхідно принаймні зайняти два села – Масютівку та Сеньківку. Думаю, саме цим вони й займуться найближчим часом. І лише після цього – рубіж Кучерівка – Петропавлівка з виходом на північно-східні околиці Куп’янська та перерізанням дороги Р-07 східніше Куп’янська.
Це, на мій суб’єктивний погляд, і є головним сенсом та змістом задуму командування УВ “Запад” щодо запланованих ним на найближчий час дій на Куп’янському напрямку.
3. Після організованого представниками Російського добровольчого корпусу флешмобу у Брянський області російське військове командування (явно під “впливом” кремлівських структур) вирішило суттєво посилити бойовий склад своєї оперативної групи (ОГ) військ “Брянск” зі складу УВ “Запад”. Зокрема, на цей напрямок ним було переміщено 4 окремих стрілецьких батальйони (осб), сформованих на базі ряду частин та з’єднань Східного ВО, а саме:
– 16-й осб (сформований на базі 60-ї омсбр 5-ї ЗВА Східного ВО), розгорнувся в районі с. Рогов;
– 17-й осб (сформований на базі 101-ї окремої бригади матеріально-технічного забезпечення (обр МТЗ) 5-ї ЗВА Східного ВО), розгорнувся в районі с. Елионка;
– 18-й осб (сформований на базі 7-ї окремої залізничної бригади (озбр) Східного ВО), розгорнувся в районі с. Подлесные Новосёлки;
– 19-й осб (сформований на базі 103-ї обр МТЗ 35-ї ЗВА Східного ВО), розгорнувся у районі с. Алешковичи.
Таким чином, можемо констатувати, що бойовий склад ОГ “Брянск” формально посилився принаймні однією стрілковою бригадою 4-х батальйонного складу.
Але очевидно, що це не для якогось наступу, а, скоріше, для блокування можливого повторення чогось схожего з минулим “пропагандистським рейдом” представників РДК.
У зв’язку з цим у мене виникають достатньо вагомі сумніви щодо здібності особового складу 4-х “стрілецьких” батальйонів з Далеко Сходу, укомплектованих тиловиками, ефективно когось і якось ловити по Брянських лісах.
4. Інші події На Сватівському напрямку та напрямку на Кремінну:
– Командування УВ “Запад” продовжує вдосконалення системи управління військами, зокрема в районі с. Можняківка фіксується розгортання запасного командного пункту (ЗКП) 20-ї ЗВА, відзначений перевод ряду командних структур цієї армії на ЗКП. Крім того, в районі с. Красноріченське (передовий пункт управління (ППУ) 20-ї ЗВА силами її 9-ї окремої бригади управління (обру) організований додатковий канал супутникового зв’язку. Процес облаштування каналу приїзжав контролювати особисто командир цієї бригади полковник Зайцев Ф.С.
– В районі селища Нововодяне противник розгортає додатковий підрозділ – зведений загін “БАРС”, який повинен посилити підрозділи 752-го мотострілецького полку (мсп) 3-ї мотострілецької дивізії (мсд) 20-ї ЗВА, очевидно з метою посилення рівня інтенсивності атак по напрямку на с. Макіївка.
– В районі с. Піщане командування військ противника організувало тиловий район для відновлення підрозділів 35-ї омсбр 41-ї ЗВА, раніше активно задіяних в атаках на с. Невське, Терни та Ямполівку. Фіксується прибуття маршового поповнення з числа мобілізованих російських в\сл загальною чисельністю до 120-150 тушок.
– Рота БПЛА 21-ї омсбр 2-ї ЗВА отримала 2 одиниці БПЛА “Орлан-30” (більш вдосконалена версія “Орлан-10”, може нести вдвічі більше “корисного” навантаження). Скоріше за все, найближчим часом цей підрозділ буде задіяний для управління та корегування вогню артилерії на напрямку Кремінна – Лиман.
– У смузі відповідальності 3-ї мсд 20-ї ЗВА введений у бій підрозділ типу “Шторм” зі складу 237-го танкового полку (тп), посилений як мінімум двома танковими взводами (до 5-6-и танків). Штурмовий підрозділ 237-го тп був “відновлений” протягом 2-х тижнів після втрат понесених на Лиманському напрямку.
– Станом на вчорашній вечір передові підрозділи 3-ї мсд отримали в якості поповнення до 8 одиниць бойових броньованих машин (ББМ) із числа відремонтованої легко пошкодженої або такої, що вийшла з ладу по технічним причинам, техніки. В основному це – БМП\БТР-и. Цікаво, що навіть при цьому загальна тривалість ремонтного циклу склала не менше 7-8-и діб (за нормативами, вона не повинна перевищувати 3 діб, хоча за “воєнним часом” допускається її збільшення до 4-5-и діб).
5. Тож зробимо певні висновки щодо ситуації на Куп’янському та Лиманському напрямках на основі інформації, викладеної як у вчорашньому, так і сьогоднішньому оглядах:
– Противник продовжує розглядати активні дії на цих напрямках як “перспективні” в плані виконання поставлених його політичним керівництвом завдань щодо “виходу на адмінмежі Донецької та Луганської областей”. Принаймні він продовжує ряд заходів із підсилення своїх наступальних спроможностей на цих напрямках, що підтверджується цілою низькою перегрупувань та посилень його тактичних груп військ (конкретні приклади я навів у вчорашньому та сьогоднішньому постах).
– Очевидно, що командування УВ противника “Запад” та “Центр” намагаються своїми суміжними флангами (лівим та правим або південним та північним, якщо вам так зручніше) вирішити узгоджене завдання – створити передумови для ліквідації Сіверського “виступу” ЗСУ, який достатньо сильно дошкуляє їм обом.
– Не менш очевидно, що в разі успішної реалізації цього задуму противник зможе “повернутися” на ближні підступи до Краматорсько-Слов’янської агломерації. Вплив цих гіпотетичних подій на загальний (стратегічний) перебіг війни – це предмет окремої довгої та серйозної розмови.
– І так, ключовими ділянками в цій операційній зоні, на мій дуже суб’єктивний погляд, на найближчий час стануть райони північніше Бахмуту (між власне містом та Білогорівкою (верхн.) і напрямок Кремінна – Лиман. Очевидно, що між подіями на цих ділянках існує прямий взаємозв’язок, який, я впевнений, директивно відображається у відповідних планах російського командування.