Санкції на часі. 31.12.2022

Ростислав Павленко

Відповідно до опитування економічно активного населення росії, яке оприлюднив РБК, новорічного настрою не мали половина опитаних; мали – 28%, імітували – 10%.

Здавалось би, такий песимізм цілком можна пояснити тим, що твориться на росії внаслідок злочинів путінського режиму, але, як відзначають соціологи, насправді настрої практично ідентичні минулорічним.

«Свинцовиє мєрзості русской жизні», як колись охарактеризував російський побут письменник Олексій «Горькій» Пешков, утворюють стабільне тло, на якому марення про імперське «вялічіє» за допомогою тотальної пропаганди легко перетворити на привабливу картинку.

Тим важливіше продовжувати санкційний тиск – і не лише на економіку чи оборонний комплекс, але і на суспільство. До точки, коли резерви буде вичерпано, і легітимність режиму не врятують ані каральні органи, ані пропагандони. А звідти, з дна, уламкам росії доведеться підніматись через деімперизацію, освіту і просвіту.

Наслідки ІІ Світової війни дають достатньо прикладів для цього – і відповідні механізми треба формувати вже з початку року, що наближається.

1. Біржова вартість газу в Європі впала майже на 12% нижче рівня, на якому трималася наприкінці лютого 2022 року. Нижче за відмітку $850 за тис. куб. м ціна палива опустилася вперше із 21 лютого.

І чим далі, тим російський газ буде менш потрібним.

2. Індекс ділової активності у сфері послуг у росії знизився у грудні до 45,9 пункту з 48,3 у листопаді, повідомив S&P Global за підсумками опитування. Індекс знижується третій місяць поспіль.

Зокрема, впевненість бізнесу за місяць зменшилася з 61,3 до 45,8 балів. Ті, в кого доходи залежать від уміння оцінювати і прогнозувати ситуацію, виносять росії однозначний вирок.

3. За підсумками третього кварталу 2022 року грошові перекази росіян на депозити за кордон склали 1,47 трлн руб.

Порівняно з третім кварталом 2021 року зафіксовано зростання майже у 26 разів.

4. З початку російського вторгнення в Україну найбагатші росіяни втратили понад 93 мільярди доларів, повідомляє Bloomberg.

Продовження тенденції може підштовхнути найбільш відчайдушних до думок зробити щось із винуватцями такого становища.

5. Міністр економіки Німеччини Роберт Габек вважає, що росія перебуває на шляху до військової поразки в Україні, повідомляє Spiegel:

“Ніхто не міг подумати, що 2022 р. закінчиться саме так… путін програє цю війну на полі бою».

І далі ж буде.

Автори