Санкції на часі. 16.09.2022

Ростислав Павленко

Євросоюз продовжив на півроку санкції проти 1 206 фізичних та 108 юридичних осіб росії, запроваджених після тимчасової окупації росією Криму і частини Донбасу у 2014 році та початку 24 лютого 2022 року повномасштабного військового вторгнення рф.
Для відправлення росії до дна цей зашморг має постійно затягуватись, а для цього, своєю чергою, цивілізований світ вчиться обходитись без русні.

1. Видобуток та постачання газу «газпромом» стрімко знижуються ще до запровадження ембарго.

З 1 січня до 15 вересня 2022 року експорт «газпрому» до країн «далекого зарубіжжя» знизився на 38,8% порівняно з тим же періодом минулого року.

Видобуток газу зменшився на 15,9%.

Навіть попит на газ компанії з газотранспортної системи на внутрішньому ринку зменшився на 3,3%. Цей показник теж зростатиме мірою падіння купівельної спроможності на росії.

2. Нафтові доходи російської економіки впали до мінімуму від початку війни.

Доходи рф від продажу нафти у серпні скоротилися до $17,7 млрд. Це мінімальний показник із березня. У серпні середня ціна на російську марку Urals склала $74,73, що на 4,7% менше, ніж у липні.

Федеральний бюджет рф більш ніж на третину залежить від доходів від нафти та газу. У серпні бюджет отримав $11,1 млрд нафтогазових доходів – це найнижчий показник за останні 14 місяців.

Російські нафтові доходи можуть постраждати ще більше. Країни ЄС з 5 грудня вводять часткове ембарго на постачання нафти з рф. До лютого 2023 видобуток нафти в рф скоротиться на 1,9 млн барелів на день, до 9,5 млн барелів. У серпні цього року рф виробляла близько 11 млн барелів на добу.

3. Падіння ціни на нафту підточує російський бюджет.

Щоб доходи уряду покрили всі витрати, цього року федеральному бюджету потрібна нафта по 100 доларів за барель.

Нафтогазові доходи стали опорою для російської економіки в першому півріччі 2022 року, проте ситуація з другого півріччя змінилася в міру посилення тиску на російський експорт енергоресурсів і штучного зміцнення рубля.

У результаті глибинної нафтової залежності бюджет росії повернувся у 2014 рік, тобто у період до пенсійної реформи та підвищення ПДВ, які знизили ціну нафти, що балансує, до 50 доларів за барель у 2018-2019 роках. Щоб звести бюджет із дешевшою нафтою, потрібно або девальвувати рубль, або шукати додаткові джерела доходу, зазначають аналітики. Уряд росії вже розглядає можливість підвищення податків, щоб сплатити численні програми «допомоги економіці» та «відродження галузей». Але вони не допоможуть.

4. Російський Сбєрбанк відмовився від російських серверів.

Сбєрбанк відмовився закуповувати російські сервери навіть в умовах війни та санкцій. У банку заявили, що вітчизняна продукція не відповідає необхідним технічним вимогам. У результаті великий банківський тендер на суму $128 млн дістався китайським виробникам. Російська влада вже багато років намагається перевести на російське обладнання держкорпорації та приватний сектор, проте успіху так і не досягли.

5. Мінфін росії повідомив про необхідність урізати на 10% витрати міністерств та відомств на 2023 рік.

І далі ж буде.

Автори