Дії влади з використання коштів фонду проти Covid-19 неефективні – Рахункова палата України
14 грудня 2021 року на засіданні Рахункової палати України (РПУ) розглянули й затвердили звіти за 2-ма вкрай важливими аудитами:
- як використали кошти, спрямовані на боротьбу з коронавірусом та його наслідками;
- чи ефективно МОЗ здійснювало публічні закупівлі за двома бюджетними медичними програмами.
Короткі висновки РПУ невтішні:
- 15% коштів, виділених із Фонду COVID-19, так і не використали, а це майже 12 млрд грн.
- Ці кошти мали піти на закупівлю вакцин та доплати медикам. Натомість третину коштів Фонду спрямували на розвиток автодоріг (!).
- У 2020 році вперше закупівлі лікарських засобів здійснювали не лише міжнародні організації, а й державне підприємство «Медичні закупівлі України».
- Але пацієнти не отримали своєчасного доступу до ліків та вакцин. І це при тому, що медпрепарати майже на 128 млн грн не використані, оскільки термін їх придатності сплив.
За інформацією РПУ, у 2020 році Фонд боротьби з COVID-19 становив 80,9 млрд грн. На 1 січня 2021 року 2,5 млрд грн залишились нерозподіленими урядом. А 11,9 млрд грн, або 15% коштів, виділених із Фонду, головні розпорядники не використали. Зокрема, так і не розпочали використання виділених урядом аж у грудні 2020 року 1,4 млрд грн для закупівлі вакцин проти COVID-19, а це – 2,9 млн доз вакцин. При цьому 25,7 млрд грн, або третину всіх коштів Фонду, спрямували на розвиток мережі автомобільних доріг.
РПУ у висновках зазначає, що запропонований Кабінетом Міністрів порядок виділення коштів із Фонду COVID-19 виявився неефективним. У результаті відбувалися значні затримки на кожному з етапів ухвалення, погодження і реалізації рішень уряду, деякі з них не мали належних фінансово-економічних розрахунків і обґрунтувань. Наслідком цього стала значна кількість перерозподілів уже виділених коштів.
МОЗ і Державне підприємство «Медзакупівлі» не забезпечили оперативного здійснення централізованих закупівель медвиробів і обладнання для закладів охорони здоров’я. Подекуди погодження між ними необхідних документів тривало до 3,5 місяців з дати прийняття рішень про виділення коштів.
У результаті закуплене обладнання у 2020 році заклади охорони здоров’я отримали зі значним запізненням, зокрема апарати штучної вентиляції легень – лише у листопаді 2020 року – березні 2021 року, комп’ютерні томографи – у першому кварталі 2021 року.
Закупівля стаціонарних цифрових ангіографічних рентгенівських систем, зупинена у грудні 2020 року рішенням Антимонопольного Комітету України, відбулася лише у жовтні 2021 року.
Зважаючи на сумне «лідерство» України за кількістю смертей від коронавірусної інфекції, неефективне використання коштів, виділених на боротьбу з Covid-19, є злочином проти власного народу.
На підставі висновків Рахункової Палати України щодо використання коштів ковідного фонду має бути відкрите кримінальне провадження, оскільки такого роду дії з боку влади виглядають навмисними і чітко спланованими. Кошти ковідного фонду по суті були «закатані в асфальт» програмою з будівництва доріг, де, усім зрозуміло, вкрасти гроші легше. А ті рештки коштів, які залишалися, просто не були використані.
Після цього повідомлення прем’єр-міністр України та низка міністрів мали б піти у відставку та під суд, а Зеленський і його монобільшість – нести також і політичну відповідальність за сформований ними уряд.