Держбюджет-2022 – низка «креативних ініціатив» Зеленського залишаться «повітряними замками»
Прийняття Державного бюджету на 2022 рік виявило, що у ньому жодним чином не відображено видатків на «реалізацію» низки креативних ініціатив Зеленського, які були заявлені у 2021 і в попередні роки.
Як приклад, «велике переселення міністерств».
29 березня 2021 року міністр Кабінету міністрів України Олег Немчінов повідомив, що президент Зеленський запропонував протягом найближчих двох років перемістити центральні органи виконавчої влади зі столиці в обласні центри і громади.
Це було однією з виборчих обіцянок Зеленського:
«Для рівного розвитку регіонів ми перестанемо концентрувати центральні органи влади у Києві. Влада повинна бачити проблеми на місцях, а не з вікон своїх київських кабінетів. Це підніме благоустрій у регіонах і дасть шанс працевлаштування на місцях».
Пройшло вже 8 місяців з оприлюднення цієї ініціативи, але про нею Зеленський «різко забув», принаймні публічно жодного разу не згадав. І судячи з Держбюджету, у 2022 році чиновники і далі буде дивитися на «проблеми на місцях» з «вікон київських кабінетів».
Ще одна мегаініціатива Зеленського – збільшення будівництва танків.
У листопаді 2019 року після відвідин Харківського танкового заводу імені Малишева (ЗіМ), Зеленський був «шокований» інформацією про те, що цей ЗіМ з 2009 року випустив «лише один танк для Збройних сил України».
Мабуть, Зеленський мав на увазі, що за 10 років для ЗСУ було побудовано лише один танк «Оплот», або «забув», що за 5 попередніх років на ЗіМ було проведено глибоку модернізацію 85 танків Т-64 або Т-80.
Але картинка була саме така.
«Я в шоці, що стосується статистики. Нам сказав директор заводу, що з 2009 року один танк побудували ми з вами, один танк для ЗСУ. А статистика така, що в радянські часи було 900 танків на рік», – сказав Зеленський.
Очевидно, малося на увазі, що після відвідин Зеленського на заводі Малишева мали масово розпочати робити танки.
Та після відвідин Зеленського за 2 роки нічого особливо не змінилося. Лише через більше як рік у січні 2021 року ЗіМ отримав замовлення на виготовлення… 1 танку «Оплот», і, судячи з усього, він і далі залишиться в одиничному екземплярі.
«Завод у кожну громаду» – один з найсвіжіших «повітряних замків» Зеленського.
У грудні минає 4 місяці з того часу, як в ефірі загальнонаціонального каналу 22 серпня 2021 року Зеленський вийшов з ініціативою повсюдного створення заводів з чисельністю від 500 до 5000 тисяч працівників:
«Інфраструктура дає сотні тисяч – саме так, сотні тисяч – робочих місць. Кожному губернатору, кожному міністру я сьогодні даю завдання: новий завод. Новий завод від 500 до 5000 у своєму регіоні. Якого напрямку? Мені байдуже».
Зеленський виклав у міру свого розуміння власне бачення (для голів ОДА), як це має працювати:
«Подивись, чим займаються у тебе люди. Подивися, скільки людей у тебе живе в ОТГ, скільки заробітчан. Ти повинен розрахувати, скільки людей поїхало (а вони хочуть повернутися), і подивитися, де вони працюють і їхню середню заробітну плату. Подивися, скільки вони платять комуналки. Порахуй, на яку зарплату вони будуть готові повернутися. А потім подивися, що вони там роблять. І от такий завод чи фабрику – будуй».
16 серпня 2021 року Прем’єр-міністр Денис Шмигаль зобов’язав міністрів, глав обладміністрацій і Київської міськадміністрації створити нові підприємства або відновити вже існуючі з кількістю працівників від 500 осіб.
У будь-якому випадку, жоден голова ОДА чи голова громади не має ні ресурсів, ні повноважень щось будувати. Це можуть бути приватні інвестиції, це можуть бути бюджетні кошти. Але, як свідчить Держбюджет на 2022 рік, жодних видатків на такі «маодзедунівські плани» не передбачено.