Борги по зарплатах продовжують зростати

Борги по зарплаті складають понад 4 млрд грн

За даними Державної служби статистики станом на 1 листопада 2021 року заборгованість із виплати заробітної плати становила 4 007,4 млн.грн. Порівняно з 1 січня 2021 року заборгованість зросла на 53.4%. Така тенденція спричинена неефективними діями влади в соціальній та економічній сфері. По суті, влада нічого не робить для ліквідації заборгованості перед людьми. При цьому влада звітує про те, що економічна ситуація в країні покращується. Зокрема, на днях, Міністр економіки Юлія Свіриденко заявила, що Україна завершує 2021 рік з найвищим доларовим ВВП за всю свою історію (орієнтовно 195 мільярдів).

Але для людей, це покращення, аж ніяк не відчутне, а ось зростання заборгованості по зарплаті відчутно дуже добре. Якщо рахувати, що середній рівень зарплат станом на жовтень 2021 року становить 14 045 грн., то більше як 285 тис працівники не отримали зарплатню. Але ж таку зарплату отримують не всі і не у всіх регіонах. Якщо ж брати до уваги мінімальний рівень зарплати в 6 тис грн, то вже майже 668 тис працівників не отримують зарплати. Це катастрофічна ситуація, на яку влада протягом 2021 року ніяк не реагує.

Варто звернути увагу ще на інший кричущий момент: заборгованість по зарплаті у сфері охорони здоров’я та надання соціальної з 1 січня 2021 року зросла на 550.6%, тобто у 5.5 разів. І це зважаючи на епідеміологічну ситуацію в країні, на фоні третьої хвилі розповсюдження коронавірусної інфекції і на навантаження, яке зараз лягло на медичний персонал.

Такі темпи зростання боргів із зарплат у медицині можна вважати, як катастрофу на тлі третьої хвилі епідемії Covid-19.

Зростання боргів із зарплат в свою чергу підштовхує медичних працівників або їхати на заробітки в інші країни, або змінювати сферу своєї діяльності, що ще більше створює критичну ситуацію в медицині.

Влада зобов’язана на сьогодні кинути усі сили на подолання проблеми неконтрольованого зростання заборгованості із зарплати, яка перевищує 4 мільярди грн, і вживати ефективних заходів для її скорочення, в першу чергу у сфері охорони здоров’я, де зростання складає 550% з початку року.

Невирішення проблеми із заборгованості по зарплатам медикам спричинить непоправимі наслідки у сфері охорони здоров’я, лікарі не встигатимуть лікувати хворих, і більшість не зможе отримати гідну невідкладну медичну допомогу і лікування.

Джерело

Підняття престижу професії медика від Зеленського – з початку року заборгованість медичним працівникам по зарплаті зросла в 5,5 раза

Під час відвідання Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит» у липні 2020 року президент Володимир Зеленський заявив: «Ми повинні це зробити найближчим часом. Фундаментально. Щоб лікарі хотіли працювати… Перше, що повинна була зробити держава, – це (створити) умови. Умови складаються не тільки з техніки та обладнання. Умови складаються ще із заробітної плати, щоб підняти престиж професії лікаря, дозволити нашим медикам жити комфортно».

Через рік Указом Президента №261/2021 від 18 червня 2021 року «Про заходи щодо підвищення конкурентоспроможності закладів охорони здоров’я та забезпечення додаткових гарантій для медичних працівників» передбачено «опрацювати під час підготовки проекту закону про Державний бюджет України на 2022 рік» питання щодо: підвищення заробітних плат у сфері охорони здоров’я для лікарів до розміру не менше ніж 20 000 гривень на місяць, для середнього медичного персоналу — не менше ніж 13 500 гривень на місяць.

Тобто, медики справно виконують свою роль в піар-стратегії Зеленського. Але от реалії з зарплатою дещо інші.

За даними Держстату, в Україні загалом зростає заборгованість по зарплаті, на сьогодні вона складає більше 4 млрд.грн., з початку року заборгованість по зарплаті загалом зросла на 53%. Але чомусь у сфері охорони здоров’я та надання соціальної допомоги ця заборгованість просто галопує, досягнувши 152,9 млн.грн. Якщо станом на 1 серпня 2021 року заборгованість медикам по зарплаті з початку року зросла на 390,6% до суми, н 1 вересня 2021 року – 449,7% невиплаченої заробітної плати на 1 січня 2021 року, то станом на 1 жовтня 2021 року складає 550,6% порівняно з початком року. Іншими словами, з початку року заборгованість медичним працівникам по зарплаті зросла в 5,5 рази, за останній місяць заборгованість медикам зросла на 22,5%. Це при тому, що влада звітує по перевиконання бюджету за січень-жовтень 2021 року (104,5% від плану).

Сьогодні влада анонсує підвищення зарплат для медиків. Як стверджує прем’єр Шмигаль, ця норма в бюджет закладена. Згідно з проєктом бюджету на 2022 рік, медична галузь отримає 193 млрд гривень, що на 37 мільярд більше, ніж у 2021 році (156,2 млрд гривень). Передбачається, що середня зарплата лікарів зросте на 56% — до 22 500 гривень (за бюджетом на 2021 рік — на 30%). Мінімальна зарплата лікарів складатиме 20 тисяч гривень. Середня зарплата медичного персоналу зросте на 34% — до 14 500 гривень, а мінімальна зарплата медперсоналу складатиме 13 500 гривень.

Але дивлячись на темпи росту заборгованості для медиків у 2021 році, у 2022 році підвищення розміру зарплат може бути лише на папері.

Голова Національної служби здоров’я України фактично визнала, що Зеленський і його уряд брешуть. Вона зазначила, що «підвищення зарплат медперсоналу має відбутись за рахунок оптимізації».

Тобто, щоб для частини лікарів підвищити зарплату, іншу частину влада хоче звільнити.

Джерело

Автори