Не тільки гроші…

Микола Ільїнов

Ці два фото я зробив на цьому тижні в київському метро. Реклама швидких грошей від мікрофінансових організацій.

Так сталося, що саме на цьому тижні мене запросили провести навчання з фінансової грамотності в одній великій державній структурі. Причиною стало те, що керівнику цієї структури почали поступати телефонні дзвінки від колекторів, які намагалися через керівника «вибити» гроші з підлеглих, які оформили позики. Як голова правління ОСББ сам з таким зустрічався, коли мені телефонували колектори щодо мешканців, які проживають у будинку, де я голова правління ОСББ.

Я багато років працював в банківській системі, тому в мене розмова з ними коротка.

Перший раз я говорю спокійно: «Шановні, ви, коли надавали кредит, у мене запитували, чи можна давати гроші цій людині? Ні, бо якщо б запитали, то я сказав би, що ця людина навіть по внесках у ОСББ має борги. Тому не телефонуйте мені більше».
Другий раз я говорю просту, але дуже зрозумілу фразу: «Я вас попереджав не телефонувати? Попереджав. Тому йдіть на йух!».
Ну а в третій раз я вже кажу: «Я попереджаю, що нашу розмову зараз записую та цей запис передам разом с заявою в правоохоронні органи». Більше не телефонують.

Так ось, запросили мене провести тренінг вже після того, як одна людина покінчила життя самогубством – не витримав тиску колекторів. Впевнений, що це не єдина людина в країні, яка покінчила життя з причини тиску колекторів.

А тепер знову повертаюся до цих двох світлин.

Що ми бачимо на першій? Кредитну ставку 1,15%. Якщо це річних, то по такій ставці я готовий брати гроші майже без обмеження суми, бо я знаю, що я далі з ними буду робити. Але, враховуючи, що фото я робив на телефон, я вирішив збільшити зображення і ось що я побачив. «Реальна річна процентна ставка 67077%». Я не зрозумів, 1,15% – це було в годину чи в хвилину?

Давайте подивимося на іншу рекламу, в якій задіяна людина зовнішньо схожа на Вєрку Сердючку. Нібито все нормально: гроші ви отримуєте «до двох місяців за гривню». Я теж хочу таких грошей в необмеженій кількості. Але, знову вирішив збільшити зображення, і знову ми бачимо, що реальна відсоткова ставка може досягати 266 189,71% річних!!!

Отже, я не здивований, що ці позики люди не можуть погасити, я би теж не зміг, та і будь хто з вас, шановні читачі, не змогли би закрити таку позику без проблем.

Ось так вчора майже двісті людей сиділи з відкритим ротом і дивилися, коли я їм малював схемки, як з їх кишені витягують гроші і, на жаль, забирають НЕ ТІЛЬКИ гроші, а іноді й життя.

Я впевнений, що питанням фінансової грамотності ми повинні навчати дітей принаймні вже зі старших класів школи. Але, як казав мені один журналіст, коли я намалював пару схем, як у людей нібито за «Кредитом під 0%» витягують десятки, і навіть сотні % річних: «Таку інформацію на нашому каналі показувати не можна, бо всі ці компанії, про які ти кажеш, дають на нашому каналі рекламу, а це великі гроші!».

Автор