У нас комунізм чи його привид?

Олена Кудренко

Роздавати вказівки без розуміння процесу може тільки той, хто в своєму житті нічого вагомого не побудував.

Щоб побудувати завод в кожній області за державні кошти, треба почати з вивчення ринку і зрозуміти, що цьому ринку треба, яка ніша конкурентна, який зробити продукт, як він буде продаватися, як він буде вироблятися, які технології потрібні для створення продукту, які затрати і на людей в тому числі – і ще багато багато питань. Потім вже цей завод можна будувати. Якщо буде сенс.

Той факт, що чиновники зазвичай не вміють робити бізнес, – він для мене очевидний. Бізнес вміють і люблять робити приватні персони. Бо вони досконально в цьому розберуться, вкладуть в нього душу та зусилля і будуть горіти, жити цим своїм бізнесом.

Але приватним особам, які могли би зробити завод успішним, не можна приказати. Їм не можна віддати наказ, як чиновникам, як це чомусь вважає за можливе преЗедент.

Тому що тоді у нас комунізм чи його привид. І хтось заплутався у власних штанях, дуже далекий і від бізнесу, й від розуміння його суті.


Дмитро “Калинчук” Вовнянко

Про намір Зеленського, аби в кожній області збудували новий завод. Від 500 до 5000 робочих місць. Що я вам маю про це сказати?

Для початку, для порівняння. На Вінницькій фабриці “Рошен” працює біля 1700 працівників. Тобто умовно Зеленський хоче, аби збудували по “Рошену” в кожній області. Намір безумовно благий. Але.

В Україні 24 області й одне місто державного значення (АРК Крим і Севастополь не враховуємо, вони під окупацією). Тобто Зеленський хоче збудувати 25 заводів і для цього дає вказівки головам ОДА і міністрам.

Але за президента Порошенка в Україні було збудовано більше 200 підприємств. І Порошенко для того не оголошував ніяких кампаній. Спрощення податків, децентралізація – і вуаля. Що за Зеленського виробництво працювати стало набагато гірше, я помітив особисто – все ж таки маю до нього стосунок. Власники позгортали інвестиційні програми і вкладаються тільки у підтримку виробництв, не в розвиток.

Зате тепер президент дає вказівки!..

Але мене непокоїть таке питання. От на цей рік ЗСУ не замовило нові сухпаї у вакуумпакетах. Очевидно, виробники згорнули виробництво. От щойно штучно (через безпідставні недопуски до тендерів та антирекламу) доведено до банкрутства корпорацію “Богдан” – єдиного (!!!) приватного виробника автівок, якими задоволені в ЗСУ. Ті вантажівки навіть на параді щойно показали. От на Укрзалізниці контракти здобувають виключно “свої”, а ми дивуємося, що вагони перетворюються на скотовозки. От суто з політичних міркувань заблоковано роботу заводу Кузня на Рибальському. От рік тому міністр Степанов ледь не поклав пузиком на бетон фірму “Текстиль-Контакт” (врятувала її співпраця з “Рошеном”, до речі), розірвавши контракт на виготовлення костюмів біозахисту для лікарів.

Зеленський всерйоз вважає, що хтось з підприємців за таких умов інвестуватиме в Україні у виробництво? Якщо прем’єр Шмигаль преЗЕденту не пояснив, поясню я. Виробництво – це завжди довгі гроші. Кваліфікований технар – як хірург, якщо він не працює за фахом регулярно, він деградує. Якщо людина вкладається у виробництво, їй потрібно років 15 спокійного існування, аби виробництво розвинулося. Україна нині не здатна виробляти, наприклад, конкурентну сільгосптехніку – нема кваліфікованих кадрів. Час потрібний, аби вони з’явилися. І кошти інвесторів.

А тепер скажіть, звідки візьмуться в Україні кваліфіковані кадри? Хто вкладе гроші у виробництво в Україні після прикладів Гладковського і Шандри?

Ні, я не заперечую, 25 заводів з виробництва шестикутних клаптиків чи п’ятилітрових лантухів Зеленський може й збудує – державним коштом. Тільки толку з того Україні?


Сергій Марченко

Я розумію, як тяжко втримати себе в руках, коли маєш необмежену владу. Коли можна тикнути в людину пальцем, сказати: вбивця! І вона два роки сидить в СІЗО, ти відчуваєш себе мало не богом. А чому б богові не піти далі і не наказати чиновникам будувати заводи? Ну і що, що в чиновників немає грошей, і це взагалі не їхня функція – вказувати бізнесу, що будувати: завод, офіси, тенісні корти чи моркву саджати. У судді теж не було доказів, але ж Ріфф сів!

У нас вже таке колись було: скільки сіяти зерна і доїти молока вказував райком партії. Закінчилося все дуже сумно. І для тих начальників. І, що найгірше, для країни, простих людей.

Все, що мають робити ваші чиновники, Володимире Олександровичу, – створювати умови для ведення бізнесу. Щоб естонська президентка не виказувала вам в очі, що краще в землю гроші зариє, ніж інвестує в Україну. Бо інвестняні у вас є, а грошей нема. Саме за вашого правління стався наймасштабніший витік капіталу з України. Люди просто забрали свої гроші з економіки, якою керують гетманцеви, і віддали їх країнам, де депутати не наймають кілерів для інвесторів.

Спробуйте наступного разу наказати своїм слугам не заводи будувати, а стежити за виконанням законів, захищати права власності, не давати преференцій своїм друзям за рахунок інших. І тоді, ось побачите, заводи почнуть будуватися самі. Без ваших смішних наказів.