Економіка України падає п’ятий квартал поспіль
Державна служба статистики погіршила оцінку скорочення реального валового внутрішнього продукту (ВВП) України в I кварталі 2021 року до 2,2%. Раніше падіння ВВП оцінювалося в 2,0%. Про це повідомляє РБК-Україна с посиланням на Держстат.
За даними статистичного відомства, номінальний ВВП склав 1008,6 млрд гривень, а ВВП в розрахунку на одну людину – 24280 гривень.
Таким чином, економіка України падає п’ятий квартал поспіль. Скорочення реального ВВП почалося в I кварталі 2020 року і склало 1,2%, В II кварталі було зафіксовано падіння на 11,2%, в III кварталі – на 3,5%, IV кварталі – на 0,5%.
Раніше Державна служба статистики оприлюднила оцінку валового внутрішнього продукту (ВВП) України у 2020 році. Економіка скоротилася на 4,0%, що дещо краще урядового прогнозу (4,8%).
Як повідомляло РБК-Україна, Кабінет міністрів схвалив Прогноз економічного і соціального розвитку України на 2022-2024 роки і погіршив прогноз зростання валового внутрішнього продукту (ВВП) на 2022 рік з 4,3% до 3,8%.
Водночас альтернативний сценарій розвитку економіки України від Кабміну передбачає уповільнення зростання і вихід на допандемічний рівень тільки в кінці 2023 року.
Держстат погіршив оцінку ВВП України у першому кварталі поточного року. За повідомленням Державної служби статистики, реальний валовий внутрішній продукт України в першому кварталі 2021 року знизився на 2.2%.
Незважаючи на закладений у Державному бюджеті на 2021 ріст ВВП у 4,6%, у середині травня попередня оцінка спаду ВВП була на рівні 2%.
Номінальний ВВП становив 1 трлн 8.6 млрд грн, а з розрахунку на одну особу – 24.28 тис. грн.
У порівнянні з попереднім кварталом (з урахуванням сезонного фактора) ВВП знизився на 1.2%.
Зміна дефлятора становить 20.7%.
У Мінекономіки пояснили, що падіння ВВП у І кварталі 2021 року спричинене передусім зимовим та весняним локдаунами, а також низькою економічною активністю, що традиційно спостерігається на початку року.
За даними Держстату, у 2020 році у порівнянні з 2019 роком спад зафіксовано:
І квартал – 1.2%
ІІ квартал – 11.2%,
ІІІ квартал – 3.5%,
ІV квартал – 0.5%.
У 2020 році ВВП України знизився на 4% після чотирьох років зростання:
2019 – на + 3.2% (причому за підсумками перших двох кварталів 2019 зафіксований ріст ВВП на 4,6%. Далі прийшов Зеленський і розпочався спад…),
2018 – на + 3.4%,
2017 – на + 2.5%,
2016 – на + 2.4%.
Але, не будемо горювати, будемо танцювати разом із тищенками.
Сміх продовжує життя, і хочеться менше їсти. Саме це мав на увазі Зеленський, презентуючи «Здорову Україну 2030»…
Слова пісні – на замовлення Зеленського, виконує група з символічною назвою «Mozgi», аранжування Кремля.
За даними Держказначейства, станом на 22 червня вдалося зібрати лише 48% від плану на червень 2021 р. та 66,5% від обсягу податків, які були зібрані на 22 червня минулого року.
У результаті в бюджет надійшло податків на 11,7 млрд грн менше, аніж на відповідну дату минулого року. І це попри те, що в минулому році в червні країна лише виходила із затяжного карантину, який сильно підірвав спроможності бізнесу.
Цей факт в чергове спростував безпідставність виправдань влади щодо попередніх провалів у виконанні бюджету пандемією та її наслідками. І водночас спростував міф про її ефективність у подоланні корупції в податкових органах та схем ухилення від оподаткування.
Зменшення податкових надходжень нижче навіть від рівня минулого року на тлі замороженої співпраці з МВФ та іншими кредиторами, з одного боку, змушує нарощувати боргову піраміду дорогих внутрішніх запозичень, а з іншого, призводить до саботажу виконання урядом низки бюджетних програм.
Зокрема, станом на 22 червня, тобто після того, як пройшла половина бюджетного року, досі навіть не затверджені паспорти 55 вкрай важливих бюджетних програм. Серед них:
• Здійснення державної компенсації шкоди, пов’язаної із ускладненнями, що можуть виникнути після вакцинації від CJVID-19.
• Розвиток системи екстреної медичної допомоги та модернізація і оновлення технічної бази закладів охорони здоров’я.
• Створення сучасної клінічної бази для лікування онкозахворювань у Національному інституті раку. Удосконалення молекулярно-генетичної діагностики онкозахворювань».
• Будівництво або придбання житла для військовослужбовців Держприкордонної служби, Нацгвардії, ГУР та низки інших силових структур.
• Надання кредитів на будівництво і придбання житла науково-педагогічними та педагогічними працівниками. Забезпечення житлом вчених НАН України.
• Виробництво та розповсюдження патріотичних серіалів.
• Забезпечення реінтеграції молоді з тимчасово окупованих територій.
• Функціонування Фонду енергоефективності
• Проведення земельної реформи та інвентаризація земель і оновлення картографічної основи Державного земельного кадастру.
• Фінансова підтримка сільськогосподарських виробників.
• Заходи з покращення доступу сільськогосподарського малого і середнього бізнесу до експортних ринків.
• Фонд Президента України з підтримки освіти, науки та спорту.
• Програма розвитку метрополітену в м. Києві. Будівництво залізно-автомобільного мостового переходу через р. Дніпро в Києві на залізничній дільниці Київ-Московський-Дарниця.
• Будівнцитво водопровідних мереж в населених пунктах Львівської області, які користуються привізною водою. А також комплексного протипаводкового захисту від шкідливої дії воді сільських населених пунктів області.
• Забезпечення питним водопостачанням сільських населених пунктів низки районів Миколаївської області.
Українці платять усе більшу ціну за непрофесійність нинішньої влади.
* * *
Влада не дає грошей на медицину та армію.
За даними Рахункової Палати України, за 5 місяців не розпочато виконання 66-ти бюджетних програм на суму 2,6 млрд грн. Серед них такі важливі, як будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Збройних Сил України (255,7 млн грн), національна програма інформатизації (225,8 млн грн), утилізація твердого ракетного палива (121 млн грн). Причина – зволікання Уряду з прийняттям рішень про розподіл коштів за напрямами (об’єктами, заходами) і незатвердження паспортів бюджетних програм
План видатків загального фонду державного бюджету за підсумками 5 місяців не виконаний на 36 млрд грн, або 7%. Зокрема, менші за план видатки за бюджетними програмами: Міністерства охорони здоров’я – на 8,4 млрд грн, або 12,5% (з них на проведення вакцинації населення від COVID-19 – на 3,7 млрд грн, або 41%, на реалізацію програм державних гарантій медичного обслуговування населення – на 1,8 млрд грн, або 3,5%); Міністерства оборони – на 3,6 млрд грн, або 7,8% (з них на закупівлю, модернізацію та ремонт озброєння, військової техніки, засобів і обладнання – на 1,7 млрд грн, або 13,7%).
Виходячи зі звіту Рахункової палати, можна зробити висновок, що влада Зеленського навмисно або через непрофесіоналізм здійснює підрив національної безпеки України: по двом ключовим напрямкам – медицина (в період розповсюдження коронавірусної інфекції) і оборона (в період війни з РФ) влада не здійснює видатків або здійснює їх не в повному обсязі.
Тепер стає зрозумілою причина низьких темпів вакцинації в України – влада просто не фінансує і не виділяє кошти на ці заходи. У військовій сфері не краще: якщо в критичній ситуації підведе техніка, на ремонт якої не виділили кошти, то наслідки можуть бути катастрофічними. В обох випадках ціна неефективного планування та витрачання коштів з боку влади може коштувати життів українців.