Дипломатія зеленої бульбашки

Helgi Sharp

Ще трохи про зовнішню політику.

Виявляється, на сьогодні 15 великих українських посольств функціонують без керівників.

Дуже погана практика, яка свідчить, що міжнародні відносини, якими за Конституцією у першу чергу повинен опікуватись президент, знаходяться у занепаді. До того ж, як мені розповідають у дипкорпусі, ціла низка досвідчених дипломатів відмовляється від своїх посад з двох основних причин:

▪ Перша. Фактично зовнішньополітичним напрямком керує не міністр закордонних справ, а особисто Ермак, що є приниженням для професійних дипломатів і порушенням загальносвітової практики.
▪ Друга. Багато чесних співробітників МЗС поставили свою кар’єру на паузу, бо не хочуть пов’язувати своє ім’я з цією владою. А тих, хто намагаються пристосуватись до неї та вести себе максимально професійно, погрозами та цькуванням доводять до звільнення або навіть гірше. Приклад передчасної смерті від серцевого нападу посла у КНР Камишева – яскравий тому приклад.

Про призначення послом у США Маркарової я вже писав. Ні у кого немає претензій до неї як досвідченого фінансиста, тому Зе, скоріше за все, сподівається, що вона все “розрулить” з МВФ. Хибна думка. Посаду українського представника у країні, що є нашим головним стратегічним партнером, повинен займати фахівець з напрацьованими контактами у військово-політичній царині, досвідом роботи у зовнішньополітичній сфері та значним міжнародним авторитетом. Приклад? Чудово підійшли б кандидатури рівня Огризка чи Єлісєєва.

А що маємо у реалі?

Контракти нібито на 3 млрд дол з ОАЕ. Три мільярди доларів, яких ніхто ніколи не побачить. Як ніхто так і не побачив “лавини” оманських інвестицій. Та й взагалі, все, що було підписано у цих країнах, – рівень посла або, максимум, заступника профільного міністра. Але ж ніяк не президента.

В англійській мові є такий термін – bubble diplomacy (бульбашкова дипломатія). Це коли є форма, є гарний костюмчик, є замилювання очей. Але немає змісту.

Так і Зе-влада. Костюмчик сидить, відосики пишуться, дружини на шопінг вигулюються. Проте змісту – нуль. А частіше взагалі мінус.

Автори