Петро Порошенко озвучив покроковий план членства України в НАТО (відеозвернення)

Петро Порошенко

У мене нема питання до Джозефа Байдена, чому Україна й досі не в НАТО. Це як висувати претензію до Ілона Маска, чому ми й досі не полетіли на Марс. Чи винуватити Євросоюз, чому в Україні й досі не почалася вакцинація, хоча вона вже йде повним ходом в Алжирі, в Бангладеш, в Пакистані і в десятках інших країн. Рішення про прийняття України до ЄС чи НАТО прийматимуть наші партнери, які вже є членами цих міжнародних структур. Але наша готовність увійти у відкриті двері залежить лише від нас самих. Від того, наскільки якісно ми виконаємо власну домашню роботу.

Так, як це було з виконанням об’ємного Плану дій з візової лібералізації. Тоді результатом наполегливої реформаторської праці стала достойна винагорода — безвіз для українських громадян. Наша команда не лише підписала виборену Революцією Гідності Угоду про асоціацію. Ми ще й виграли дипломатичну боротьбу з Росією, яка намагалася зірвати її ратифікацію. Угода почала працювати і допомогла Україні подолати економічну кризу. Ми змогли швидко переорієнтувати наш експорт з Росії на величезний ринок ЄС. Як визнали наші партнери, за п’ять років ми більше зробили для євроінтеграції, ніж було зроблено до нас за чверть століття.

За моєї ініціативи Верховна Рада закріпила в Конституції стратегію на членство в ЄС та Н%9ТО. Сталося це рівно два роки тому. Пригадуєте, хтось пропонував тоді «новий курс». Хтось питав: «Какая разница?». Тому і зафіксували чітко євроатлантичний курс в Основному законі. Час показав, що ми не помилилися. Влада змушена бодай формально дотримуватися стратегії, окресленої в Конституції. Слова, принаймні, каже правильні. Але дії часто-густо йдуть врозріз сказаному. Україна втратила темп, а наші стосунки з Євросоюзом увійшли в кризу, яку вже важко приховати.

Що, на нашу думку, має зробити влада і всі ми, щоб Україна змогла вже цього року, попри пандемію, зробити впевнені кроки на шляху до ЄС та НАТО?

✅ Припинити знищення створеної нашою командою антикорупційної інфраструктури. Гарантувати незалежність НАБУ і прозорий конкурс з обрання нового очільника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Образно кажучи, закрити на Банковій пункт прийому валіз з «Великого крадівництва». Ставитися до корупції так, як кричав на стадіоні.

✅ Реалізувати Дорожню карту судової та антикорупційної реформ, яка відповідає критеріям і ЄС, і НАТО. Влада сама попросила «Велику сімку» надати цей план, але, отримавши його, діє з точністю до навпаки. І робить це за вказівкою портновської агентури в офісі Президента. «Європейська Солідарність» натомість подала законопроект, за яким конкурс на посаду суддів Конституційного суду має відбуватися так само, як ми його провели при формуванні Вищого антикорупційного суду, а саме — із залученням комісії із незалежних міжнародних експертів.

✅ Поглибити секторальну інтеграцію, зокрема в енергетичній, цифровій, митній, шенгенській сферах, яку ми розпочали, і максимально наблизити нашу державу до Копенгагенських критеріїв членства в ЄС.

✅ Зміна влади у Вашингтоні відкриває для України можливості активізувати власні зусилля із наближення України до НАТО. Байден на цьому шляху точно не буде переставляти ноги Зеленському. З ПДЧ в НАТО ніхто за нами бігати не стане. Лише сама Україна має докласти чималих дипломатичних зусиль, щоб підтвердити цю заявку, зроблену ще у 2008 році, і перепідтверджену нашою командою у 2018.

✅ Прості кроки із зміцнення довіри з партнерами по НАТО, такі як, наприклад, розслідування зливу росіянам інформації про спецоперацію із затримання вагнерівців.

Європейська Солідарність, будучи в опозиції до влади дилетантів, працює на країну. Незважаючи на обґрунтовані претензії до Зеленського за корупцію, провали в економіці та його нездатність захистити країну від пандемії, ми як державники підтримуємо ті, на жаль, нечисленні кроки влади, які відповідають національним інтересам. Лише цього тижня ми в першому читанні проголосували за закон про реформування СБУ у відповідності до натівських стандартів спецслужб. Ми позитивно оцінили рішення РНБО про санкції проти проросійських телеканалів Медведчука.

У будь-яких кроках, які наближатимуть нас до Євросоюзу та НАТО влада може розраховувати на «Європейську Солідарність» і на мої особисті міжнародні зв’язки. Ми — єдина проєвропейська опозиція, для якої членство в НАТО та ЄС не просто рядок в програмі. У нашій роботі це — головна стратегічна мета для всіх українців. Тому що лише в ЄС та Північноатлантичному альянсі ми отримаємо гарантії незалежності, миру та добробуту.

Автори