Світ 3 квітня. Результати дня
Перемога еквадорського Леніна, теракт у Санкт-Петербурзі, візит президента Єгипту до США, зсуви грунтів у Колумбії, нові подробиці справи загибелі Леха Качинського в Польщі, новий президент Сербії, результати парламентських виборів у Вірменії, бої у Сирії та багато іншого.
Африка:
– Президент Єгипту Абдель-Фаттах Ас-Сісі провів зустріч із президентом США Дональдом Трампом під час офіційного візиту до США. Це перша зустріч Ас-Сісі із президентом США з часу, коли генерал прийшов до влади у 2014 році. Сторони обговорили військову співпрацю, боротьбу з тероризмом, військову допомогу від США та можливе внесення до списку терористичних організацій ісламістський рух «Брати-мусульмани», проти якого Ас-Сісі веде боротьбу в Єгипті.
– Президент Зімбабве, 93-річний Роберт Мугабе звинуватив політичного комісара своєї партії Савіура Касукувере у нібито намірах влаштувати переворот та захопити контроль над партією перед парламентськими виборами 2018 року.
Америка:
– Президент США Дональд Трамп заявив, що якщо Китай не захоче допомагати Вашингтону у питанні стримування КНДР, то США «можуть й самі розібратися з Пхеньяном, без Китаю». Про це американський лідер заявив в інтерв’ю виданню «Financial Times». Така заява прозвучала за кілька днів до офіційної зустрічі Трампа з лідером КНР Сі Цзіньпіном у Флориді.
– 254 людини стали жертвами зсувів грунтів у Колумбії. Серед них 43 дитини. Про це повідомив президент Хуан Мануель Сантос після візиту до ураженого негодою регіону Мокоа. Сильні безперервні дощі призвели до розливу річки Мокоа, що спричинило зсуви грунту. Вода змішана з брудом затопила цілі квартали міст і селищ. Понад тисяча військових допомагають у рятувально-пошукових операціях.
– В Еквадорі за результатами президентських виборів переміг провладний кандидат, колишній віце-президент, соціаліст Ленін Морено. Він набрав 51% голосів. Його головний суперник – бізнесмен Гільєрмо Лассо набрав лише 49%. Після оголошення результатів виборів, Лассо звинуватив владу у фальсифікаціях та вивів на вулиці тисячі людей. Ленін Морено – представник керівничої партії та ставленик нинішнього президента Рафаеля Корреа, третій термін якого завершується у травні. Лассо – представник консервативних правих сил та бізнес-спільноти. Від того, хто переможе на виборах, залежала доля засновника сайту «Wikileaks» Джуліана Ассанжа. Він уже 6 років поспіль переховується у посольстві Еквадору в Лондоні. Гільєрмо Лассо обіцяв виселити Ассанжа з посольства протягом 30 днів у разі перемоги на виборах.
– Мексиканська газета «Norte de Ciudad Juarez» оголосила про припинення своєї роботи через вбивства журналістів та кримінальну ситуацію в країні в цілому. Видання продовжить публікації лише в інтернет-версії. На початку березня у Мексиці в місті Чіхуахуа застрелили журналістку видання Мирославу Бріч. Вона розслідувала зв’язки наркокартелів з місцевими чиновниками. В тому ж місяці наркомафія вбила ще двох журналістів. Таким чином, редакція газети заявила, що закривається через те, що не в змозі гарантувати безпеку своїх співробітників. Мексика вважається країною-лідером за рівнем загибелі журналістів.
Азія:
– Кількість затриманих у Туреччині людей за підозрою у причетності до невдалої спроби військового перевороту у липні 2016 року сягнула 113 тисяч. Понад 47 тисяч нині перебувають за гратами. Серед них під вартою перебувають понад 10 тисяч поліцейських, понад 7 тисяч військових, 168 генералів, 2,5 тисячі суддів та прокурорів, 208 чиновників та понад 20 тисяч цивільних.
– Прокуратура Південної Кореї повідомила, що допитає екс-президента Пак Кин Хе у справі про корупцію 4 квітня. Це буде вперше, коли екс-президента допитають як підозрювану в справі.
Європа:
– Польська прокуратура висунула звинувачення російським диспетчерам в умисному провокуванні авіакатастрофи літака президента Леха Качиньського під Смоленськом у 2010 році. На прес-конференції у Варшаві, слідчі заявили, що двоє смоленських диспетчерів навмисно помилково направляли літак, щоб він впав. У диспетчерській вежі також була й третя особа, поки що не ідентифікована. Всім оголошено підозру в умисному провокуванні катастрофи. Раніше, міністр оборони Польщі Антоній Мацеревич попросив генпрокуратуру переглянути діяльність колишнього прем’єра Дональда Туска під час розслідування трагедії. Він звинувачує Туска у недостатніх діях для доведення істини у справі. 10 квітня 2010 року президентський літак Ту-154 розбився під Смоленськом у Росії. Загинув сам екс-президент Лех Качиньський та ще 95 осіб.
– Щонайменше 10 людей загинули та 47 зазнали поранень внаслідок вибуху в метро Санкт-Петербурга в Росії. Саморобний вибуховий пристрій, начинений шрапнеллю, вибухнув в одному з вагонів поїзда між станціями «Сінна площа» та «Технологічний університет». Генпрокуратура РФ кваліфікувала це як теракт. Всі станції метро були перекриті, а людей – евакуювали. Ще одну бомбу знайшли та знешкодили сапери на станції метро «Площа повстання». По всьому місті посилені заходи безпеки. Місцева влада оголосила триденну жалобу.
– В Угорщині відбувся багатотисячний мітинг за свободу системи освіти. Мітингувальники, серед яких чимало викладачів ВНЗ та студентів, протестували проти намірів влади закрити популярний в країні та Європі Центрально-Європейський Університет у Будапешті. Він фінансується американським філантропом Джорджем Соросом. У нього давній конфлікт з прем’єр-міністром Віктором Орбаном та його партією «Фідеш». Вони вважають, що Сорос своїми фінансовими проектами намагається нібито заробити собі політичний вплив.
– За результатами парламентських виборів у Вірменії, перемогу отримала керівна Республіканська партія, яку очолює президент Серж Саргсян. За неї проголосували майже 50% виборців. Друге місце посів блок «Царукян» на чолі з лідером партії «Квітуча Вірменія» – Гагіком Царукяном. Вони здобули понад 27% голосів. Також до парламенту пройшли опозиційний блок «Вихід» (7,8%) та націоналісти з партії «Дашнакцутюн» (6,6%).
– У Сербії за результатами президентських виборів перемогу у першому ж турі отримав прем’єр-міністр Александр Вучич, набравши 55% голосів. Посада президент є переважно представницькою. Втім, Вучич збереже свій політичний вплив через більшість у парламенті, яку має його Прогресивна партія Сербії. Вучич виступає за вступ країни до ЄС, але при цьому зберігаючи тісні зв’язки з РФ.
Близький Схід:
– Командування сил Міжнародної антитерористичної коаліції в Іраку заявило, що починаючи з серпня 2014 року 229 цивільних загинули внаслідок авіаударів їхніх літаків під час операцій зі звільнення населених пунктів від терористів «Ісламської держави».
– Іракський парламент відмовився голосувати за те, щоб дозволити підняти курдський прапор разом із державним у місті Кіркук. Раніше, курди підняли свій прапор над місцевою адміністрацією Кіркука, який формально не входить до Курдського автономного регіону. Це викликало негативну реакцію Багдада. Втім, курди заявили, що мають на це повне право. Кіркук фактично контролюється курдськими воєнізованими формуваннями «пешмерга» з 2014 року.
– Сирійська армія відбила в бойовиків коаліції «Тахрір аш-Шям» 85% територій, захоплених ісламістами з 21 березня. Урядові війська повернули під контроль селище Аль-Іскендерійя та містечко Маардіс. В руках бойовиків залишилося лише місто Суран. Якщо сирійські війська повернуть його – вони відновлять статус-кво в регіоні станом на початок 2017 року.
– Сирійська армія звільнила від терористів «Ісламської держави» гірський масив Абу Ад-Дугур на сході провінції Хомс на півночі від міста Пальміра. Урядові сили таким чином встановили вогневий контроль над сусідніми нафтогазовими родовищами Арак. Це нафтове містечко є ключовою ціллю сирійських військ в їх кампанії проти терористів «ІД» на сході провінції Хомс. Воно є «брамою» до сусідньої провінції Дейр-аз-Зор, де в облозі перебуває значна частина сирійської армії.
На фото: кандидат у президенти Еквадору, колишній віце-президент країни Ленін Морено на одному з передвиборних мітингів у столиці Кіто