The Washington Post: Коломойського підозрюють у привласненні та відмиванні мільярдів доларів (переклад)

Matt Zapotosky, Rosalind Heldermann, The Washington Post, 06.08.2020

У четвер Міністерство юстиції США звинуватило українського олігарха, якого вважають союзником президента України, в розкраданні мільярдів доларів з банку, яким він раніше володів, за допомогою величезної піраміди компаній для відмивання цих коштів у США та в усьому світі.

У позові на цивільну конфіскацію з метою стягнення комерційного майна в штатах Кентуккі й Техас Міністерство юстиції стверджує, що Ігор Коломойський та його бізнес-партнер Геннадій Боголюбов так багато вкрали у «ПриватБанку», що Національний Банк України мусів надати цій інституції $5,500,000,000 на порятунок, щоби “запобігти економічній кризі у цілій країні”.

Коломойський – одна з найбагатших осіб України, має зв’язки з президентом України Володимиром Зеленським. Також Коломойський був причетним до подій, які призвели до імпічменту президента Дональда Трампа минулого року. Він різко збагатився в часи дикого капіталізму, який затопив Україну після краху Радянського Союзу, накопичивши різноманітні активи, зокрема авіакомпанії та фінансові установи, і створив собі історичний образ особи під прізвиськом «Беня». Серед іншого прямо у своєму кабінеті він встановив акваріум з акулами.

Коломойський та Боголюбов були двома основними власниками «ПриватБанку» до його  націоналізації у відповідь на шахрайство, зазначає Міністерство юстиції США, і ці особи в основному використовували його як свій особистий гаманець для розбудови бізнес-імперії в США. Вони витягували гроші з «ПриватБанку», і вони їх завжди отримували, бо ж були його власниками, а потім перекидали ці кошти через мережу компаній, щоби “ретельно замаскувати їхню природу, джерела, власність та контроль”, – заявляють у Міністерстві юстиції США.

Експерти висловлюють все більшу стурбованість про те, що американська нерухомість, зокрема фабрики та засоби виробництва, важливі для американської промисловості, стала магнітом для іноземних грошей, особливо для доходів від злочинної діяльності за кордоном. Як зазначає Міністерство юстиції США, серед покупок Коломойського та Боголюбова були: понад 465,000 кв.м. комерційної нерухомості в Огайо; металургійні заводи в Кентуккі, Західній Віргінії та Мічигані; завод з виробництва мобільних телефонів в Іллінойсі; комерційна нерухомість в Техасі. Позов на конфіскацію майна стосується майже 79 гектар офісного парку в Далласі (штат Техас), а також приміщення PNC Plaza у місті Луїсвілл (штат Кентуккі).

Майкл Салліван, адвокат Коломойського, сказав в електронному листі: “Пан Коломойський категорично заперечує звинувачення у позовах, поданих Міністерством юстиції”. Ці звинувачення, які не є кримінальними позовами, схожі на звинувачення, подані банком до суду штату Делавер. Адвокат Боголюбова не відповів на нашого електронного листа з проханням це прокоментувати.

У заяві, написаній москвинською мовою, Коломойський вказав, що всі гроші, використані для придбання нерухомості в США, були його власними, отриманими завдяки угоді, укладеній з гірничодобувною компанією в 2007 та 2008 роках, та від інших підприємств, які обслуговувались у «ПриватБанку».

Також проти Коломойського давно ведеться кримінальне розслідування прокуратурою США у Клівленді за можливе відмивання коштів. У рамках цієї справи ФБР цього вівторка здійснило рейд в офіс компанії «Optima Management Group» в центрі Клівленда (штат Огайо), а також в офіс «Optima» в приміщенні «Southeast Financial Center» в Маямі (штат Флорида).

У поданих у четвер до суду документах, Міністерство юстиції США стверджує, що двоє ділових партнерів Коломойського та Боголюбова з Маямі – а саме Мордехай Корф та Уріель Лабер – допомогли придбати та керували холдингами олігархів у США, які майже всі мають у своїй назві слово “Optima”. Свого часу «Optima Ventures» взагалі стала “найбільшим власником комерційної нерухомості в Клівленді”, використавши поцуплені кошти для купівлі готелю та великих офісних будівель у центрі міста, стверджує Міністерство юстиції США.

Минулого року Марк Касовіц, юрист з Нью-Йорку, який також представляє Трампа, погодився представляти Коломойського та Боголюбова у справі суду штату Делавер. Він теж не відразу відповів на наше прохання про коментар у четвер.

За каденції минулого президента України Петра Порошенка уряд націоналізував «ПриватБанк», стверджуючи, що Коломойський та один з його ділових партнерів обманули банк на мільярди доларів. Коломойський заперечив ці звинувачення, але перемістився з Києва до Ізраїлю, чиїм громадянином він теж є. Він зберіг політичну владу в Україні завдяки власним бізнес-холдингам, до яких належить велика українська телестанція (йдеться про телеканал «1+1» – прим. Radio Lemberg).

Коломойського розглядають як союзника Зеленського, який був актором до свого обрання та який знявся в комедійному шоу, яке транслювали телемережі Коломойського. Обрання Зеленського сприймалося громадськістю як велике благо для Коломойського, особливо після того, як новий президент призначив особистого адвоката Коломойського головою своєї адміністрації (йдеться про Андрія Богдана – прим. Radio Lemberg). Дехто у США підозрює, що Зеленський має тісні стосунки з цим магнатом, і вважає, що такі зв’язки суперечать обіцянкам Зеленського боротися проти корупції та дотримуватись плану реформ.

Однак Зеленський досі не підтримує повернення контролю над «ПриватБанку» цьому олігархові, крім того він вже звільнив того свого головного помічника. Проте Коломойському зараз достатньо комфортно з чинним керівництвом України, адже він повернувся зі свого самовигнання в Тель-Авіві і знову перебуває в Києві, де підтримує зв’язки з членами президентської адміністрації.

Навесні 2019 року, коли особистий адвокат Трампа Рудольф Джуліані зголосився натиснути на Зеленського допомогти Трампові, аби той розпочав політично вмотивовані справи проти колишнього віце-президента США Джо Байдена та його сина Гантера. Помічники Джуліані зустрілися з Коломойським, щоби той домовився про особисту зустріч Джуліані з новою зіркою української політики.

Лев Парнас та Ігор Фруман зустрілися з Коломойським у квітні 2019 року в Тель-Авіві, але, судячи з усього, зустріч пройшла не дуже вдало.

Після тієї зустрічі ці двоє бізнесменів з Флориди звинуватили Коломойського в особистих фізичних погрозах і подали на нього позов в Україні. Минулого ж року Парнаса та Фрумана, які допомагали Джуліані в його справах в Україні, було звинувачено у США за порушення фінансування передвиборчої кампанії. Вони заперечують будь-які правопорушення.

Джуліані заявив, що він дав юридичні поради Парнасу та Фруману в їхній боротьбі проти Коломойського. Він також неодноразово твітив про своє невдоволення Коломойським у травні 2019 року, коли він тиснув на Зеленського, щоби допомогти Трампові в розслідуванні проти Байдена. Одного разу Джуліані поскаржився, що Зеленського консультують “представники Коломойського та вороги президента Трампа”.

Тим часом адвокат Коломойського повідомив The Washington Post, що під час зустрічі в Тель-Авіві Парнас і Фруман заявили, що вони можуть переконати високопосадовців США, зокрема віце-президента Майка Пенса та тодішнього міністра енергетики Ріка Перрі, відвідати Україну під час інавґурації Зеленського у травні 2019 року, якщо Коломойський заплатить їм кількасот тисяч доларів. Та Коломойський не заплатив їм цих грошей і вигнав цих двох осіб зі свого кабінету, заявив його адвокат.

Цей адвокат, Брюс Маркс, заявив The Washington Post, що тоді Коломойський так і сказав своїм друзям: “Все це завершиться великим скандалом”.

***

Цю статтю допомогли написати Пол Сонн і Джулі Тейт у Вашинґтоні та Девід Стерн у Києві.

Метт Запотоський є відповідальним редактором The Washington Post щодо подій у Міністерстві юстиції США. Раніше він писав про Федеральний суду в Александрії та місцевих правоохоронців в окрузі Принц Джордж та на півдні штату Меріленд.

Переклад українською – John Lemberg.

Джерело